< Powrót
30
marca 2016
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Paweł Kacprowski
49er - Łukasz Przybytek i Pawel Kołodziński.

Klasy olimpijskie – 49er i 49erFX

49er jest męską klasą olimpijską od igrzysk w Sydney w 2000 roku. Od samego początku Polska miała w niej swoich reprezentantów. Do Rio de Janeiro pojadą Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, a trenuje ich pierwszy polski olimpijczyk w tej klasie – Paweł Kacprowski. 49erFX zadebiutuje podczas tegorocznych igrzysk jako olimpijska klasa dla kobiet. Floty obu klas będą liczyć po 20 załóg.

49er By Barbetorte Own work CC BY SA 3.0 httpcreativecommons.orglicensesby sa3.0 via Wikimedia Commons

Rys. Barbetorte

49er’a zaprojektował Julian Bethwaite z Australii. I tę właśnie łódkę, spośród innych dwutrapezowych, grono topowych żeglarzy z całego świata podczas tygodniowego spotkania nad Jeziorem Garda we Włoszech we wrześniu 1996 roku, wytypowało jako najlepszego kandydata do stania się klasą olimpijską. W listopadzie tego samego roku Międzynarodowa Federacja Żeglarska zatwierdziła ten wybór.

49erFX od 49er’a różni się pędnikiem. Ma niższy maszt i mniejszą powierzchnię żagli. Kadłub jest ten sam. Zmiany w ożaglowaniu miały na celu przystosowanie łódki dla lżejszych załóg. W Rio de Janeiro FX zadebiutuje jako olimpijska klasa kobieca.

Cechą charakterystyczną obu klas jest duża dysproporcja pomiędzy wagą kadłuba a powierzchnią ożaglowania. Lekki kadłub i prawie 60 m² (49er) żagla sprawia, że łódka jest bardzo niestabilna. Ciekawostką jest, że bez załogi, nawet w bezwietrznych warunkach, 49er na wodzie się przewróci. Tylko dzięki odpowiedniemu balansowaniu zawodników jest w stanie utrzymać się masztem do góry i płynąć. Łódka wymaga zgrania oraz koordynacji załogi.

49er FX By Barbetorte Own work CC BY SA 3.0 httpcreativecommons.orglicensesby sa3.0 via Wikimedia Commons

Rys. Barbetorte

Dane techniczne:

– długość: 4,9 m
– szerokość: 2,9 m
– waga: 94 kg
– powierzchnia żagli:
49er: fok – 6 m², grot – 15 m², genaker – 38 m²
49erFX: fok – 5,8 m², grot – 13,8 m², genaker – 25,1 m²

Na tegoroczne igrzyska w Brazylii zakwalifikowała się załoga Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Będzie to ich drugi występ olimpijski. Cztery lata temu w Londynie zajęli 13 miejsce.

– Nasz cykl przygotowań olimpijskich to połączenie zgrupowań treningowych na akwenie w Rio ze startami w regatach w cyklu, nazwijmy to, europejskim – opowiada Paweł Kołodziński. – Nad Zatoką Guanabara w Brazylii będziemy w sumie czterokrotnie. Przy pierwszym razie zaliczyliśmy start w Regatach Międzynarodowych w lipcu 2015. Kolejne wyjazdy to seria zgrupowań treningowych zaplanowanych na marzec, maj i lipiec. Starty w Europie rozpoczniemy od Mistrzostw Europy klasy 49er, które rozegrają się u wybrzeży Barcelony w dniach 11-16 kwietnia. W Barcelonie planujemy być już od pierwszych dni kwietnia, by mieć możliwość żeglowania na tamtejszym akwenie. Kwiecień to również start w Pucharze Świata we francuskim Hyeres (25.04 – 01.05). Kolejny pucharowy start zaliczymy na akwenie poprzednich igrzysk, czyli w Weymouth. Gdy w Polsce zrobi się ciepło, mamy zaplanowaną serię treningów na Zatoce Gdańskiej. To świetny akwen, gdzie możemy efektywnie i spokojnie pracować na wodzie.

Wartym podkreślenia jest fakt, że przygotowujemy się do regat olimpijskich w pełnym składzie. Mam tu na myśli naszych sparing partnerów, załogę Tomka Januszewskiego i Jacka Nowaka (AZS UWM Olsztyn). Wspólnie pracujemy już sześć sezonów i między innymi dzięki temu jesteśmy w światowej czołówce – w roku 2015 – w pierwszej piątce Mistrzostw Europy w Portugalii. Mistrzostwa Świata w Argentynie (listopad 2015) to nasze czwarte miejsce, a Mistrzostwa Świata w Clearwater (luty 2016) czwarte miejsce Tomka i Jacka. Inicjatorem, koordynatorem, a co najważniejsze trenerem jest Paweł Kacprowski. To właśnie on powołał naszą grupę do życia i czuwa, byśmy realizowali się w walce o medale najważniejszych regat. Liczymy, że uda nam się wystartować w tegorocznej edycji regat 49er Grand Prix w Gdyni. Są to zawody tworzące wyjątkowe widowisko dla kibiców żeglarstwa. A dla nas jest to świetna okazja, by pokazać bliskim na czym polega nasza codzienna praca.

Największymi rywalami naszej załogi podczas igrzysk będą Peter Burling i Blair Tuke z Nowej Zelandii, którzy cztery lata temu w Londynie zdobyli srebro i rokrocznie z dużą przewagą sięgają po tytuły mistrzów świata i Europy. Równie groźni będą złoci medaliści z Londynu, Australijczycy Nathan Outteridge i Iain Jensen. Inna załoga prezentująca wysoką formę to Nico Delle Karth i Nikolaus Resch z Austrii – srebrni medaliści ostatnich mistrzostw świata.

Madeleine i Nadia Zielinskie Przemyslaw Maliszewski

49erFX – Madeleine i Nadia Zielińskie. Fot. Przemysław Maliszewski

W klasie 49erFX mamy na razie tylko jedną załogę. Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) próbują swoich sił podczas ostatniej kwalifikacji do Igrzysk w Rio, czyli w Pucharze Księżniczki Zofii, aktualnie odbywającym się na Majorce. Dziewczyny zdają sobie sprawę, że przed nimi jeszcze dużo pracy, ale z nadzieją patrzą w przyszłość i liczą, że za cztery lata na równi z bardziej doświadczonymi załogami będą się ścigać o kwalifikację do igrzysk w Tokio.

Na podstawie wyników regat międzynarodowych, można wnioskować, że głównymi pretendentkami do medali w Rio de Janeiro będą załogi z Brazylii, Hiszpanii, Włoch i Danii.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0