
Komunikacja radiowa po angielsku? Z tą książką będzie łatwiej
„Angielski w radiowej komunikacji morskiej” to nowy podręcznik Małgorzaty Czarnomskiej. Znaleźć w nim można zasady komunikacji i najważniejsze komendy stosowane w tym języku.
„Angielski w radiowej komunikacji morskiej”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Nautica, jest kolejną książka Małgorzaty Czarnomskiej w ostatnim czasie. Autorka – kapitan jachtowa, instruktorka prowadząca szkolenia z łączności i doświadczona żeglarka – ma już w dorobku „Angielski dla żeglarzy” oraz „Wypadki jachtów morskich”. Wspólnie z Tomaszem Michalakiem napisała również podręcznik „Żeglarz jachtowy”, który otrzymał rekomendację Polskiego Związku Żeglarskiego.
Nowa książka Czarnomskiej to kompendium zwrotów w języku angielskim, niezbędnych w komunikacji morskiej. Książka podzielona została na siedem rozdziałów. W pierwszym autorka omawia podstawowe zasady korespondencji – np. literowanie, korektę błędnie przekazanej wiadomości i podawanie pozycji. W drugim, poświęconym łączności rutynowej, skupia się na wykorzystywaniu markerów wiadomości, komunikacji z brzegiem i wyrażeniach stosowanych przez stacje VTS (Vessel Traffic Services – System Kontroli Ruchu Statków), wraz z ich tłumaczeniami.
Trzecia część „Angielskiego w radiowej komunikacji morskiej” poświęcona została łączności w niebezpieczeństwie. Autorka opisuje w nim zwroty stosowane przy różnych zdarzeniach na morzu, np. pożarze, zderzeniu czy wejściu na mieliznę, oraz te wykorzystywane w kontaktach z ratownikami SAR. Komendy w pilnych wypadkach, ale niewymagających wzywania nagłej pomocy MAYDAY, Czarnomska omówiła w czwartym rozdziale, a łączność ostrzegawczą – związaną np. z warunkami panującymi na morzu – w piątym. Książkę zamykają wyrażenia potrzebne przy komunikacji z holownikami, stacją pilotową i śmigłowcami oraz zbiór pojęć stosowanych w SMCP (Standard Marine Communication Phrases – Standardowe Zwroty Komunikacji Morskiej).
Małgorzata Czarnomska, „Angielski w radiowej komunikacji morskiej”, Wydawnictwo Nautica, Warszawa 2021, 94 str.