< Powrót
2
lipca 2015
Tekst:
mat. organizatora
Zdjęcie:
Jacek Bonecki

Korsarze ścigają się w Zatoce

W gdańskich Górkach Zachodnich trwają 10 regaty Orvaldi Nord CUP 2015. W środę 1 lipca na wodę zeszła klasa Korsarz, która rozpoczęła Mistrzostwa Europy Korsar Euro CUP.

Regaty w klasie Korsarz odbywają się cyklicznie do dwa lata. – Jest to największa i najbardziej prestiżowa impreza w tej klasie, a tym samym największa również dla polskich Korsarzy – powiedział Michał Wójcik, prezes Polskiej Floty Klasy Korsarz. – W tym roku cieszymy się bardzo wysoką frekwencją. Na mistrzostwach dwa lata temu w Austrii wystartowało czterdzieści załóg, w tym roku na starcie mamy czterdzieści siedem zespołów. Cała klasa Korsarz w Polsce od około czterech lat bardzo mocno się rozwija. Na początku w stowarzyszeniu zarejestrowanych było dziesięć załóg, teraz jest ich prawie pięćdziesiąt, regularnie pływa około dwudziestu łódek. No otwarciu sezonu mieliśmy 23 załogi.

Na nordcupowych regatach Korsar Euro CUP startują reprezentanci trzech krajów – Polski, Niemiec i Austrii.

– Jest to klasa dla wszystkich – przekonuje Michał Wójcik. – Korsarz to klasa regatowa, startują w niej bardzo wiele par mieszanych, w zróżnicowanym wieku, z większym i mniejszym doświadczeniem. Za granicą wyprodukowano około pięciu tysięcy łódek. To jedna z popularniejszych klas regatowych w Europie zachodniej, regularnie ściga się tam kilkaset jachtów i chociaż przyrost jest stały, nie jest tak bardzo widoczny jak u nas w kraju. W Polskiej Flocie Korsarz mamy przyrost około dziesięciu łódek rocznie. 

Czwartkowe warunki pogodowe były naprawdę dobre i pozwoliły na płynne rozgrywanie wyścigów. Na Orvaldi Nord CUP wrócił wiatr, którego zabrakło w poniedziałkowych startach. Po pierwszych wyścigach widać zróżnicowanie w poziomie klasy. Organizatorzy mają nadzieję, że dobre wiatry utrzymają się i pozwolą na rozegranie wszystkich zaplanowanych wyścigów.

Jutro, 3 lipca rywalizację rozpoczną jachty morskie. Wystartują Marine Works Morskie Mistrzostwa Polski oraz Selden Morskie Mistrzostwa Polski Sportboat. Dzień później, w sobotę 4 lipca, na koniec regat, wystartuje klasa Omega Standard, Omega Sport i Dometic Mistrzostwa Zatoki Gdańskiej, a także Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ