< Powrót
28
marca 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Chojnowska-Liskiewicz
Od lewej: prezes PoZŻ Bogusław Witkowski, marszałek Sejmiku Leopold Naskręt, sekretarz Sejmiku Leszek Batko.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz uhonorowana przez Sejmik PoZŻ

51 delegatów przez aklamację przyjęło Krystynę Chojnowską-Liskiewicz w poczet członków honorowych Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Uroczystość odbyła się w niedzielę 28 marca na Sejmiku Sprawozdawczym PoZŻ.

A była to dla uhonorowanej żeglarki niedzielna szczególna. Dokładnie 45 lat temu – 28 marca 1976 roku Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wypłynęła z Wysp Kanaryjskich w jeden z najważniejszych rejsów w historii polskiego żeglarstwa. Żeglarka z Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku na jachcie „Mazurek” w ciągu dwóch lat jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła świat.

Prawie pół wieku później o jej wyczynie wciąż się pamięta – w 2016 roku otrzymała tytuł Pomorskiej Żeglarki 50-lecia PoZŻ, a w 2017 roku Medal Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego. Dzisiaj zaś przedstawiciele pomorskich klubów przyznali jej najwyższe odznaczenie.

W niedzielę 28 marca na Sejmiku Sprawozdawczym Pomorskiego Związku Żeglarskiego, na wniosek zarządu, Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz nadano tytuł honorowego członka PoZŻ. Żeglarka jest dopiero drugą osobą, która dostąpiła tego zaszczytu – do tej pory w ten sposób doceniono jedynie Bolesława Mazurkiewicza, profesora nauk technicznych i wieloletniego prezesa PoZŻ.

– Aktywność pani kapitan to nie tylko ten rejs oraz inne rejsy, które odbywała wspólnie z mężem Wacławem Liskiewiczem, komandorem Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku – mówi Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ. – To także jej działalność popularyzatorska i na rzecz wychowania morskiego.

Podczas Sejmiku, który ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, odbył się online, przedstawiono także działalność Związku w 2020 roku. Delegaci z całego Pomorza jednogłośnie udzielili absolutorium dla wybranego w ubiegłym roku zarządu PoZŻ.

Sejmik Sprawozdawczy był również okazją do wybrania siedemnastu delegatów na Sejmik Sprawozdawczo-Wyborczy Polskiego Związku Żeglarskiego, który odbędzie się 19 września b.r.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ