< Powrót
7
sierpnia 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
STS „Pogoria” podczas pobytów w Gdyni cumuje w Marinie Yacht Park.

Marina Yacht Park – morska wizytówka Gdyni

Działająca od 2019 roku Marina Yacht Park w Gdyni mocno wpisała się w morski krajobraz miasta. Regularnie organizowane są w niej interesujące wydarzenia, nie tylko żeglarskie.

Marina Yacht Park to 150 miejsc do cumowania dla jachtów różnych wielkości. Funkcjonuje w niej też nowoczesny bosmanat, w którym znajduje się m.in. zaplecze socjalne (prysznice, toalety, pralnia) pomieszczenie bosmana oraz salka na szkolenia i spotkania. Marina jest czynna przez cały rok, co wpisuje się w jej aktywność organizacyjną i służebną rolę wobec środowiska żeglarskiego.

– Marina Yacht Park jest domem zarówno dla jachtów prywatnych właścicieli, jak i przedstawicieli polskich stoczni oraz dealerów światowych marek jachtowych – mówi Anna Śledzińska, menadżer mariny. – Na krótkie pobyty odwiedzają nas również gościnnie jednostki spoza Gdyni i dla nich również staramy się zawsze znaleźć wygodne miejsce. Nasza załoga dba o to, by jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby wszystkich klientów.

Zdaniem Anny Śledzińskiej w rejonie Zatoki Gdańskiej zrealizowano wiele nowych inwestycji, zwłaszcza skierowanych dla żeglarzy. Marina Yacht Park zyskała już sympatię klientów dzięki położeniu w centrum Gdyni zapewniającemu dobry dojazd, zautomatyzowaną infrastrukturę i wygodne wyjście na morze.

– Jest dla nas bardzo ważne, by żeglarze czuli się tu dobrze, a nasze atuty były magnesem, który będzie ich do nas sprowadzał – dodaje Anna Śledzińska, która zauważa też, że to jedna z nielicznych marin, która jest połączona z nowoczesnym budownictwem mieszkaniowym.

Działalność Mariny Yacht Park to także współpraca z wieloma partnerami, która przejawia się m.in wzbogaceniem oferty kulturalnej. Takim przykładem jest choćby inicjatywa uruchomienia w tym roku wspólnie z Portem Gdynia kina letniego.

– Do końca wakacji odbędą się jeszcze dwa seanse – zaprasza Anna Śledzińska. – Projekcje odbywają się na pirsie za budynkiem bosmanatu na tle dostojnego żaglowca „Dar Pomorza” i innych cumujących w porcie jednostek. Na naszej stronie można sprawdzić terminy kolejnych projekcji.

Dzięki współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim Marina Yacht Park ma już za sobą organizację wielu imprez żeglarskich. W tym roku z okazji otwarcia sezonu odbyły się po raz pierwszy regaty portowe o Puchar Mariny Yacht Park. Startowało w nich sześć załóg.

– Puchar w pierwszym roku trafił w ręce rezydentów mariny, z czego jesteśmy bardzo dumni, bo poprzeczka była zawieszona wysoko – dodaje Śledzińska. – W tym sezonie odbyły się również inne regaty, m.in. Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie i Regaty Gospodarki Morskiej im. inż. Tadeusza Wendy.

Ważnym wydarzeniem, które również na stałe wpisało się w kalendarium Mariny Yacht Park, jest niedawno zakończona największa wystawa jachtów na wodzie – Polboat Yachting Festival. Ponadto odbywają się tu zajęcia edukacji morskiej, kameralne koncerty, parady, a nawet uroczystości Szkoły Podstawowej nr 51 w Gdyni.

Marina zagwarantowała także miejsce, na czas jego pobytu w Polsce, dla żaglowca STS „Pogoria”, którego armatorem jest Pomorski Związek Żeglarski.

– Cieszymy się z tego, że „Pogoria” żegluje z flagą Mariny Yacht Park po pięknych europejskich portach – przyznaje Anna Śledzińska. – Jest to ciekawa forma promocji mariny za granicą. Natomiast wszystkich żeglujących po Zatoce Gdańskiej zapraszamy do odwiedzenia naszej mariny jeszcze w tym sezonie.

Wejście do mariny jest możliwe przez wejście południowe po uprzednim wywołaniu Mariny Yacht Park na 12 kanale VHF. Bosman wskaże odpowiednie miejsce cumowania w zależności od wielkości jednostki. Marina Yacht Park znajduje się w Basenie Prezydenta w obrębie Portu Morskiego Gdynia. Inwestorem Mariny Yacht Park w Gdyni jest Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
1
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ