< Powrót
29
maja 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Wręczenie nagród odbyło się w Muzeum Miasta Gdyni.

Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza wręczone w Gdyni

W poniedziałek, 29 maja 2023 r. w Muzeum Miasta Gdyni odbyła się uroczystość wręczenia Nagród im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. W tym roku nagrodzeni zostali: Program „Niebieska Szkoła” oraz kapitan Krzysztof Baranowski.

Program „Niebieska Szkoła” został uhonorowany Nagrodą Główną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za organizację rejsów dla uczniów, podczas których młodzi ludzie łączą naukę z wychowaniem morskim. Kapituła nagrody w składzie: kpt. Mariusz Wiktorowicz, syn kapitana i przewodniczący kapituły, Marek Brągoszewski oraz Marek Padjas z Bractwa Kaphornowców, Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk i Waldemar Heflich z Press Clubu Polska doceniła jej wysiłek w formowaniu młodzieży poprzez morze, naukę odpowiedzialności za siebie i innych, współpracy w grupie oraz budowania umiejętności pokonywania własnych słabości.

W 2022 roku program „Niebieska Szkoła” obchodził 10-lecie istnienia, a także zrealizował jubileuszową 30. edycję. W jej imieniu nagrodę odebrał Piotr Kulczycki, jej założyciel oraz armator i właściciel STS „Fryderyk Chopin”.

– Przede wszystkim bardzo dziękuję kapitule, która zdecydowała się nas uhonorować tą wyjątkową nagrodą za nasz wkład w morskie wychowanie młodzieży – powiedział Piotr Kulczycki. – Staramy się robić wszystko, by pokazać wagę szkolenia morskiego, przygotowania młodych ludzi do pracy na morzu, którzy dopiero stają się kandydatami na żeglarzy.

Kapitan Krzysztof Baranowski natomiast został uhonorowany Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za wieloletnie zaangażowanie w kształcenie i wychowanie młodzieży na morzu. To jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy, który ma na swoim koncie dwa samotne rejsy dookoła świata i tysiące mil za sterem żaglowców „Pogoria” i “Fryderyk Chopin” z uczniami szkół pod żaglami. Jest nadal aktywnym żeglarzem i autorem książek marynistycznych. Kapitan Baranowski poświęcił dziesiątki lat życia idei kształcenia i wychowania młodzieży na morzu.

– Jest to dla mnie wzruszający moment – powiedział podczas uroczystości Krzysztof Baranowski. – Kapitana Wiktorowicza znałem osobiście, nie tylko jako świetnego żeglarza, ale także jako niezwykle ciepłego i towarzyskiego człowieka. Często byłem jego gościem w salonie kapitańskim. Dziś mogę się tylko cieszyć, że ta uroczystość odbyła się w muzeum, bo ja już jestem człowiekiem muzealnym. Muszę się przyznać, że mam pewien rodzaj choroby morskiej, który mnie ciągnie na morze. Myślę, że kapitan Wiktorowicz też „cierpiał” na podobną chorobę morską, która sprawiała, że ciągle wyruszał na morze. Kłaniam się tym wszystkim wspomnieniom, które nam towarzyszą i w piękny sposób upamiętniają wybitnego żeglarza, jakim był kapitan Wiktorowicz.

Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza ustanowili spadkobiercy jej patrona, Miasto Gdynia, Bractwo Kaphornowców i Press Club Polska.

Kpt. Leszek Wiktorowicz – wybitny polski żeglarz, wychowawca wielu pokoleń polskich marynarzy. Przez wielu kojarzony przede wszystkim jako budowniczy, a następnie wieloletni komendant „Daru Młodzieży”, który poprowadził w historyczny rejs dookoła świata. Podczas kilkudziesięciu lat służby na morzu wychował tysiące marynarzy, a Biała Fregata pod jego dowództwem zawsze była ambasadorem i najlepszą wizytówką Polski na całym świecie. Zmarł w Gdyni w czerwcu 2010 roku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
5
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ