< Powrót
28
września 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Regaty olimpijskie

Olimpijska przygoda z Andrzejem Kowalczykiem

„Regaty olimpijskie” to kolejna Miniatura Żeglarska Andrzeja Kowalczyka, niestrudzonego popularyzatora żeglarstwa. Tym razem polonijny żeglarz i pisarz opowiedział historię żeglarstwa olimpijskiego.

„Regaty olimpijskie” to już piętnasty zeszyt z cyklu Miniatur Żeglarskich, wydawanych przez Andrzeja Kowalczyka. W poprzednich opisał on m.in. jachty szpiegowskie, regaty Vendée Globe i polskich samotnych żeglarzy. W najnowszej publikacji skupił się na 125-letniej historii żeglarstwa olimpijskiego.

Regaty olimpijskieAndrzej Kowalczyk w „Regatach olimpijskich” omówił po kolei każde z XXXII nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Pokrótce przybliżył klasy, w których ścigali się uczestnicy oraz najważniejsze i najciekawsze wydarzenia. Możemy się dzięki temu dowiedzieć m.in. że do 1980 roku sportem olimpijskim było nie żeglarstwo, a jachting. Nazwa zmieniła się dopiero cztery lata później, kiedy do programu igrzysk wszedł windsurfing, którego nijak do jachtingu zaliczyć nie można było. Kowalczyk więcej miejsca poświęcił tym igrzyskom, w których startowali Polacy – podał ich sylwetki oraz dokładne wyniki.

Ważna część książki poświęcona została dyscyplinom żeglarskim na zdecydowanie mniej znanych Igrzyskach Paraolimpijskich. Andrzej Kowalczyk opisał historię tej imprezy, zebrał medalistów oraz wyniki polskich uczestników. W całej publikacji nie brakuje także zdjęć – zarówno przedwojennych, jak i z ostatnich imprez – oraz indeksu nazwisk.

„Regaty olimpijskie” można kupić bezpośrednio u autora za pośrednictwem e-maila – an.ko@hotmail.fr.

Andrzej Kowalczyk, „Regaty olimpijskie”, Bedarieux 2021, 89 stron.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ