< Powrót
24
lutego 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Leopold Naskręt
Pętla żuławska
Pętla Żuławska.

Pętla Żuławska – ciąg dalszy nastąpi

Kolejne inwestycje żeglarskie szykują się na Pętli Żuławskiej. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego rozpoczął już prace przygotowawcze.

Przypomnijmy, Pętla Żuławska jest jedną z największych wodniackich inwestycji w ostatnich latach. To także olbrzymia atrakcja turystyczna i droga wodna licząca 303 km. Łączy ona m.in. Wisłę, Martwą Wisłę, Wisłę Śmiałą, Szkarpawę, Wisłę Królewiecką, Nogat, Motławę, Elbląg i Kanał Jagielloński, Zalew Wiślany oraz Zatokę Gdańską. Warto wiedzieć, że Pętla Żuławska to także inwestycje wykraczające poza teren Żuław.

W latach 2007-2013 w ramach Pętli Żuławskiej powstały porty i przystanie żeglarskie w Elblągu, Tolkmicku, Nowej Pasłęce, Krynicy Morskiej, Kątach Rybackich, Osłonce, Rybinie i Błotniku. Udało się zrobić pomosty cumownicze w Drewnicy i Tczewie oraz infrastrukturę poprawiającą dostęp do akwenów w delcie Wisły, czyli przebudowę mostów na zwodzone w Przegalinie i Nowej Pasłęce oraz elektryfikację śluzy Gdańska Głowa.

W latach 2018-2022 rozbudowano porty jachtowe w Jastarni, Sopocie i Górach Zachodnich, przystań w Rzucewie, oraz w Gdańsku-Sobieszewie, Nowym Dworze Gdańskim, Wiślince, Malborku, Błotniku oraz przebudowano most zwodzony w Tujsku.

O to co dalej z projektem zapytaliśmy Krzysztofa Czopka, dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Zapowiedział kontynuację inwestycji.

– Obecnie analizujemy miejsca potencjalnych inwestycji w ramach Pętli Żuławskiej – mówi. – Weryfikujemy możliwości rozwoju marin nie tylko w obrębie Pętli Żuławskiej, ale także na wybrzeżu Bałtyku. Wskazane poprzez analizę lokalizacje będą miały otwartą ścieżkę do potencjalnego wsparcia finansowego.

Krzysztof Czopek zapowiada też konsultacje ze środowiskiem żeglarskim, by poznać jego potrzeby.

– Interesują nas takie zagadnienia jak wspólny system opłat w marinach na terenie województwa pomorskiego, Żuław i Zalewu Wiślanego – tłumaczy. – Zastanawiamy się też dlaczego nie działa system odbioru ścieków z jachtów i jak to poprawić. Przyjrzymy się w jaki sposób zostały zakupione łodzie przez samorządy, by inne samorządy też mogły je kupić. Chcemy zwrócić uwagę na jakość wykonywanych inwestycji, żeby to, co powstaje było trwałe. Muszę przyznać, że martwi nas brak zaangażowania województwa warmińsko-mazurskiego w dalszy rozwój przystani na Zalewie Wiślanym, bo mają bardzo duży potencjał. To są dylematy, nad którymi dyskutujemy.

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
8
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ