< Powrót
3
listopada 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Jacht Klub Wielkopolski
Hanna Chojnicka
Hanna Chojnicka z dyplomem od Międzynarodowego Komitetu Fair Play.

Prestiżowa nagroda fair play dla Hanny Chojnickiej

Trzynastoletnia żeglarka Jacht Klubu Wielkopolski Hanna Chojnicka odebrała nagrodę Międzynarodowego Komitetu Fair Play za swoją postawę w marcu 2022 roku na jeziorze Garda.

Właśnie wtedy odbywało się tam zgrupowanie młodych żeglarzy Jacht Klubu Wielkopolski w klasie Optimist. Podczas jednego z treningów doszło do wypadku jednej z uczestniczek.

– Sytuacja wyglądała dość dramatycznie, bo Hania zauważyła, że Marysia, jedna z klubowych koleżanek z Jacht Klubu Wielkopolski, została uderzona w głowę bomem. Wpadła do zimnej wody, a jej łódka się wywróciła. Hania błyskawicznie zareagowała, podpłynęła do koleżanki i pomogła jej wejść do swojego Optimista. Następnie wskoczyła do zimnej wody jeziora i – po postawieniu łódki – podpłynęła i przekazała ją poszkodowanej żeglarce – relacjonuje Tomasz Figlerowicz, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist i trener Hanny Chojnickiej w Jacht Klubie Wielkopolski.

Postawa młodej żeglarki jest tym bardziej godna pochwały, że ona sama na chwilę przed ratowaniem z opresji koleżanki, poślizgnęła się i uderzyła się w twarz, na której pojawiła się krew. Mimo bólu nie zostawiła koleżanki samej. Istotne jest także to, że ta sytuacja wydarzyła się w marcu 2022, a Hania miała wtedy 12 lat.

Hanna Chojnicka startuje w klasie Optimist.

– Jestem pewien, że każdy z tych młodych ludzi trenujących w Jacht Klubie Wielkopolski zrobiłby to samo, co Hania – mówi tata dzielnej żeglarki Michał Chojnicki. – To dla nas, rodziców, jest dużą wartością, że nasze dzieci należą do tego klubu, w którym przechodzą różne klasy żeglarskie. Trenerzy szkolą je nie tylko pod względem kunsztu żeglarskiego, ale także uczą życia, podejścia do obowiązków szkolnych, ogólnoludzkiej postawy. Ogromne słowa uznania należą się trenerowi Tomaszowi Figlerowiczowi, który pracuje z Hanką w JKW. Młodzi ludzie w tym klubie potrafią ze sobą świetnie współpracować i pomagać sobie.

– To dla mnie duże wydarzenie, którego tak do końca sobie jeszcze nie przyswajam – mówi Hanna Chojnicka. – Moje działanie było pod wpływem chwili, widziałam co się działo i nie miałam czasu na zastanawianie się. Zrobiłam tak, jak czułam, że trzeba zrobić. W klubie jesteśmy uczeni tego, by sobie nawzajem pomagać.

O postawie Hanny Chojnickiej zrobiło się głośno w całym środowisku żeglarskim.

– Najpierw została wyróżniona i podziękowano jej w klubie. Potem otrzymała za ten czyn od Polskiego Komitetu Olimpijskiego wyróżnienie i list gratulacyjny, a teraz Międzynarodowy Komitet Fair Play uznał, że jej postawa jest godna pochwały – mówi Tomasz Figlerowicz.

21 października 2023 roku podczas uroczystej gali w Budapeszcie 13-letnia żeglarska odebrała Dyplom Fair Play.

Żeglarka ma już pierwsze na sukcesy na wodzie

Hanna Chojnicka żeglarstwo uprawia od blisko pięciu lat. Od tego czasu jest związana z Jacht Klubem Wielkopolski, który w tym roku obchodzi 90. rocznicę powstania. Hania ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy w żeglarstwie.

– Jestem dwukrotną wicemistrzynią Wielkopolski w klasie Optimist, zajęłam też trzecie miejsce w Regatach Międzynarodowych w Schwerinie – mówi żeglarka JKW. – Oprócz żeglarstwa ma też inne pasje. Bardzo lubię czytać książki i jeździć na rolkach, interesuje mnie geografia. Ostatnio przeczytałam na przykład “The Inheritance Games” Jennifer Lynn Barnes.

Hania na co dzień chodzi do Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu. W swojej klasie jest jedyną żeglarką, choć ma kolegę żeglarza w tym samym szkolnym roczniku. Sama bardzo ceni sobie żeglarstwo jako źródło ruchu, obcowania z naturą, ale także nauki strategii, która jest wymagana w regatach.

– Wszystkim bardzo polecam żeglarstwo, to świetny sport i sposób na życie – mówi.

Międzynarodowy Komitet Fair Play (CIFP) to międzynarodowa organizacja non-profit, która została założony w 1963 roku w celu promowania praktyk fair play w sporcie.  Co roku przyznaje nagrody sportowcom i drużynom w uznaniu ich czynów fair play.

Co myślisz o tym artykule?
+1
10
+1
0
+1
2
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ