
Przed nami jubileuszowa edycja Kolosów
25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, znane lepiej jako Kolosy, rozpoczną się już w piątek 24 marca w Gdyni. Jak co roku w imprezie nie zabraknie ciekawych rejsów i inspirujących żeglarskich projektów.
W tym roku odbędzie się jubileuszowa, 25. edycja najważniejszego w Polsce festiwalu podróżniczego. Trzydniowe Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów to nie tylko ogromne wydarzenie, na którym posłuchać można opowieści z wypraw z całego świata, ale też konkurs, na którym przyznaje się nagrody – Kolosy za dokonania w poprzednim roku oraz Super Kolosa za cały dorobek. Na imprezie nigdy nie brakuje żeglarzy, tak będzie też w tym roku.
Żeglarskie emocje rozpoczną się już w piątek 24 marca. W godzinach 11.05-11.35 na dużej sali w Polsat Plus Arena Gdynia Łukasz Gruszka i Sławomir Skalmierski opowiedzą o polarnej wyprawie jachtem „Hi Ocean One”. Podczas miesięcznego rejsu żeglarze odwiedzili m.in. Spitsbergen, Jan Mayen i wyspy grenlandzkiego wybrzeża.
Tego samego dnia od 14.50 do 15.20 Małgorzata, Krzysztof, Anna i Stanisław Rybiccy przybliżą trwającą blisko 3 lata rodzinną włóczęgę na jachcie „Rybka”. W tym czasie przepłynęli prawie 17 000 Mm, odwiedzając ponad 130 kotwicowisk i 84 wyspy w 11 krajach.
Na polarne wody wrócimy o godzinie 16, kiedy Mateusz Wrazidło i Dominik Bac opowiedzą o eksploracji trudno dostępnych obszarów Svalbardu. W międzynarodowej załodze znalazł się m.in. pisarz Szczepan Twardoch.
Kulminacją żeglarskich emocji będzie blok wystąpień żeglarzy nominowanych do nagrody w kategorii żeglarstwo i Nagrody Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby. Otworzy go o godzinie 16.50 Andrzej W. Piotrowski. Polonijny żeglarz popłynął w ubiegłym roku w samotnym rejsie „Kpt. Wagner II”, podczas którego symbolicznie ukończył przedwojenną, wokółziemską wyprawę Władysława Wagnera. O godzinie 17.25 Maciej Sodkiewicz i Ewa Banaszek opowiedzą o projekcie Lodowe Krainy 2022: Hudson Bay expedition i przybliżą życie kanadyjskich Inuitów. Następnie o godzinie 18 Michał Palczyński i Aleksandra Rapp, zdobywcy Nagrody Honorowej Rejs Roku – Srebrny Sekstant 2022, opowiedzą o rejsie wzdłuż archipelagu Aleutów. Blok zakończy o godzinie 18.35 Henryk Wolski, który opowie o rejsie repliką wiosłowej łodzi wielorybniczej po Ziemi Ognistej oraz o planach nietypowego projektu żeglarsko-historycznego.
Tego samego dnia w sali seminaryjnej odbędzie się spotkanie z uczestnikami zorganizowanej pół wieku temu wyprawy „Krzyż Południa” na jachcie „Konstanty Maciejewicz” – Jerzym Jaszczukiem i Eugeniuszem Moczydłowskim. Poprowadzi je Marek Słodownik.
W sobotę 25 marca na uwagę zasługuje film „Pięćdziesięciolatek” Eugeniusza Moczydłowskiego. Opowiada on o Pierwszej Studenckiej Wyprawie Dookoła Ameryki Południowej z lat 1972-1973 na jachcie „Konstanty Maciejewicz”, w której Moczydłowski właśnie brał udział. Początek seansu na dużej sali o godzinie 17.50. W sali seminaryjnej z kolei o godzinie 11 odbędzie się spotkanie autorskie z Krzysztofem Baranowskim, poświęconego jego książkom. Natomiast o godzinie 16 będzie można spotkać się z Pauliną Reiter, autorką książki „Samotne oceany. Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która opłynęła świat solo”. O 19.10 Maciej Krzeptowski opowie o rejsie młodzieży z Polski i Ukrainy po Zalewie Szczecińskim.
Z kolei w niedzielę 26 marca o godzinie 17.10, po rozdaniu nagród, warto zawitać na koncert zespołu Atlantyda.
PODZIEL SIĘ OPINIĄ