< Powrót
5
czerwca 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe

Rejs Niepodległości: Trudne początki nowej załogi

Podczas zakończonego kilka dni temu pobytu w Kopenhadze doszło do wymiany uczestników rejsu, upamiętniającego 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 4 czerwca „Dar Młodzieży” z nową załogą dobił do portu w norweskim Stavanger.

Nowi członkowie załogi mieli niewiele czasu na aklimatyzację i zapoznanie się z harmonogramem zadań, a także zasadami życia na fregacie. Szybko musieli przywyknąć do czterogodzinnych wacht i morskiego klimatu. Dodatkowym utrudnieniem były pogarszające się warunki pogodowe  i pierwszy podczas rejsu sztorm. Mimo trudnej aury „Dar Młodzieży” planowo dotarł do portu w norweskim Stavanger. Po kilku godzinach potrzebnych na odprawę, uczestnicy mogli zejść na ląd.

rejs niepodleglosci

W porcie powitał ich zastępca ambasadora Polski w Norwegii, Marian Siemakowicz. W trakcie pobytu w mieście będą m.in. zwiedzać port, drewnianą starówkę, katedrę oraz Muzeum Olejowe. Mieszkańcy i turyści będą zaś mogli podziwiać zorganizowaną  na żaglowcu wystawę poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu,.

Nie bez powodu kolejny etap projektu zakończył się w norweskim mieście. Historia stosunków polsko-norweskich sięga już X wieku. Obie państwowości kształtowały w tym samym okresie historycznym i szybko zaczęły budować wzajemne relacje, a współpraca obu młodych państw została przypieczętowana sakramentem małżeństwa Świętosławy, córki pierwszego władcy Polski Mieszka I z królem Danii i Norwegii Svenem Widłobrodym (Sven Tjugeskjegg). Warto nadmienić, że ok. 300 norweskich gór, przełęczy i lodowców nosi obecnie polskie nazwy, co jest efektem intensywnej kooperacji naukowo-badawczej w okresie 20-lecia międzywojennego. W latach 1932-1933 polscy badacze polarni założyli stację naukowo-obserwacyjną na Wyspie Niedźwiedziej w Archipelagu Spitsbergenu, skąd prowadzili liczne badania.

Jutro, 6 czerwca „Dar Młodzieży” wyruszy do Szczecina, gdzie powinien dotrzeć w niedzielę 10 czerwca.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ