< Powrót
1
listopada 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Ocean Frontiers OGR/GGR/CG580
Globe 5.80 Transat
Czeski żeglarz Michal Krysta jest jednym z uczestników Globe 5.80 Transat.

Samotnicy wystartowali w regatach Globe 5.80 Transat

W poniedziałek 1 listopada w portugalskim Lagos rozpoczęły się regaty Globe 5.80 Transat. Uczestnicy transatlantyckiego wyścigu rywalizują na jachtach Mini 5.80, skonstruowanych przez Janusza Maderskiego.

Globe 5.80 Transat jest jedną z imprez stworzonych przez Dona McIntyre’a. Ten australijski żeglarz, regatowiec i podróżnik zasłynął w 2018  roku organizacją regat Golden Globe Race – wokółziemskiego wyścigu w starym stylu, czyli na konstrukcjach sprzed 1988 roku i bez takich udogodnień jak np. GPS. Po sukcesie imprezy McIntyre postanowił kontynuować działalność na rzecz wyczynowego żeglarstwa dostępnego dla wszystkich, które nie wymaga nowoczesnych jachtów i technologii oraz ogromnych pieniędzy.

Aby zrealizować tę ideę Australijczyk potrzebował nowego jachtu, który byłby nie tylko tani i łatwy do przewiezienia na przyczepie, ale też możliwy do samodzielnego zbudowania. Dlatego projekt jednostki – nazwanej Mini 5.80 – stworzył doświadczony polski konstruktor Janusz Maderski, autor podobnych projektów, w tym m.in. pięciometrowych oceanicznych Setek. Następnie Don McIntyre rozpoczął przygotowania do organizacji oceanicznych imprez. Pierwsza z nich właśnie się rozpoczęła.

Globe 5.80 Transat

Do Globe 5.80 Transat zgłosiło się sześciu żeglarzy: Etienne Messikommer (Szwajcaria/Francja) na jachcie „Numbatou”, Jim Schofield (Irlandia) na „Molly Claire”, Michal Krysta (Czechy) na „Menawanie”, Severin Hummer (Szwajcaria) na „Shrimpie” i Peter Kenyon (Wielka Brytania) na „Origami”. Start zadeklarował także Don McIntyre na jachcie „Trekka”, który zbudował Piotr Czarniecki – żeglarz i uczestnik regat Setką przez Atlantyk 2016. W poniedziałek 1 listopada z Lagos wystartowało czterech uczestników, ale pozostała dwójka dołączy do nich niebawem. McIntyre, który w ostatnich dniach skupił się na organizacji imprezy, wyruszy w środę, a Schofield w sobotę.

Podobnie jak zbliżające się regaty Setką przez Atlantyk, także Globe 5.80 Transat są dwuetapowe. Pierwszy, rozpoczęty dzisiaj w Lagos, zakończy się w Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich i jest tzw. rejsem kwalifikacyjnym. Stamtąd żeglarze wyruszą czwartek 18 listopada na karaibską wyspę Antigua.

Regaty śledzić można na trackingu.

Strona imprezy

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ