< Powrót
15
grudnia 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Fiann Paul/Wikipedia
Paweł Fiann
Paweł Fiann (pierwszy z prawej) z Paulem Aleksem i Gregorym Carlo Facchino podczas rejsu po wodach polarnych.

Słyszeliście o… 41 rekordach Pawła Fianna?

Pochodzi z Polski, dowodzi pionierskimi wyprawami wioślarskimi i jest posiadaczem aż 41 rekordów Guinnessa. Paweł Fiann to jeden z najbardziej utytułowanych oceanicznych wioślarzy na świecie.

Jest tajemniczy, rzadko chwali się sukcesami i najczęściej prezentuje jako Fiann Paul. Co o nim wiadomo?  To utalentowany fotograf, podróżnik i wioślarz, który uczestniczył w wyprawach na całym świecie.

Urodził się 15 sierpnia 1980 roku w Warszawie, dzieciństwo spędził w Suwałkach, a na studia wyjechał do Poznania. Naukę na politechnice łączył z trenowaniem wioślarstwa klasycznego. Po studiach Paweł Fiann zamieszkał na Islandii, gdzie pracował w organizacjach charytatywnych. W 2008 roku przypadkowo zetknął się z wioślarstwem oceanicznym, które go zafascynowało.

W 2011 roku znalazł się załodze łodzi „Sara G”, która pokonała siłą wioseł transatlantycką trasę z Maroka na Barbados w rekordowym czasie 33 dni, 21 godzin i 46 minut, osiągając średnią prędkość 3,9 węzła. W kolejnych latach Fiann Paul wypływał w pionierskie rejsy – w 2014 roku pokonał z załogą Ocean Indyjski, a w 2016 roku Pacyfik.

Paweł Fiann

Paweł Fiann z załogą podczas rejsu.
Fot. arch. Pawła Fianna/Wikipedia

Ostatnie trzy lata upłynęły mu na ekstremalnych wyprawach polarnych, których był organizatorem i kapitanem. Wraz załogą najpierw pokonał łodzią wiosłową trasę z Norwegii na Spitsbergen, a następnie ze Spitsbergenu na Jan Mayen. Z kolei 2019 roku popłynął z Przylądka Horn na Antarktydę.

Osiągnięcia w oceanicznym wioślarstwie Paweł Fiann przypieczętował aż 41 rekordami zapisanymi w Księdze Rekordów Guinnessa. Jest wioślarzem, który m.in. pierwszy przepłynął Cieśninę Drake’a, dopłynął najdalej na północ, czy pokonał z załogą Ocean Indyjski.

Strona Fianna Paula

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
5
+1
0
+1
2
+1
1
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ