< Powrót
22
maja 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Allan C. Green/State Library of Victoria/Wikipedia
dzienniki okrętowe
Dzienniki z windjammerów pomogą w badaniu klimatu. Na zdjęciu „Herzogin Cecilie”.

Słyszeliście, że… stare dzienniki okrętowe pomagają w badaniu klimatu?

Zmiany klimatu są jednymi z najbardziej zagadkowych procesów zachodzących w przyrodzie. Naukowcom w badaniach pomagają nawet… stare dzienniki okrętowe.

Globalne ocieplenie, powodzie, susze, burze, tornada, roztapianie lodowców, emisja CO2 – temat zmian klimatycznych od lat jest obecny w przestrzeni publicznej. Jednak samo badanie nauk o atmosferze jest bardzo trudne. Dlatego na szeroką skalę dokładne i regularne pomiary m.in. temperatury i ciśnienia atmosferycznego rozpoczęto prowadzić dopiero po II wojnie światowej. Dziś naukowcy do rekonstrukcji klimatu z wcześniejszych dekad mogą wykorzystać dzienniki okrętowe.

Na taki pomysł wpadli badacze z Narodowego Instytutu Badania Wody i Atmosfery w Nowej Zelandii, tworząc w październiku 2018 roku międzynarodowy projekt Southern Weather Discovery (Odkrycie Pogody Południowej). Naukowcy zauważyli, że w XIX i XX wieku tysiące statków pływało po Oceanie Południowym. Marynarze w dziennikach okrętowych odnotowywali obserwacje meteorologiczne – temperaturę, ciśnienie i obecność gór lodowych.

Obecnie badacze z pomocą wolontariuszy przepisują informacje z dzienników okrętowych do cyfrowych baz danych. Dzięki temu będzie można dokonać specjalistycznych analiz, a dane będą dostępne dla naukowców na całym świecie.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ