< Powrót
1
maja 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Ilustracja:
NN/thethingsienjoy.blogspot.com
„Immacolata Concezione”

Słyszeliście o… ostatnim żaglowcu Państwa Kościelnego?

W 1879 roku, czyli 140 lat temu, sprzedany został „Immacolata Concezione” ostatni żaglowiec Państwa Kościelnego. Tym samym działająca od IX wieku papieska flota przestała istnieć.

Państwo Kościelne, które powstało około 756 roku, na początku było chronione przez flotę Cesarstwa Bizantyjskiego. Już sto lat później okazało się jednak, że papiestwo potrzebuje własnej, do ochrony przez arabskimi najazdami oraz piratami grasującymi na Morzu Tyrreńskim. W kolejnych wiekach papieże wynajmowali dodatkowe floty, jeżeli istniała taka potrzeba – np. podczas krucjat.

W połowie XV wieku w Rzymie nad Tybrem powstał port ze stoczniami do budowy okrętów, rozbudowany w 1715 roku prze Klemensa XI. Papieskie jednostki w 1571 roku wzięły udział w słynnej bitwie z Imperium Osmańskim pod Lepanto.

Po wojnach napoleońskich papieże posiadali dwanaście jednostek patrolowych – osiem na Adriatyku i cztery na Morzu Tyrreńskim – służyły głównie jako straż przybrzeżna. W 1842 roku kupiono dodatkowo trzy parowce w Wielkiej Brytanii. Z kolei w 1859 roku nabyto korwetę „Immacolata Concezione” (pol. „Niepokalane Poczęcie”), która okazała się ostatnim okrętem Państwa Kościelnego.

Nowa jednostka wykorzystywana była do prowadzenia badań naukowych na Morzu Śródziemnym, przygotowywano ją też do ostatecznie niezrealizowanej pielgrzymki do Ziemi Świętej. Nie służyła jednak papiestwu długo – w 1870 roku Rzym został zajęty przez Królestwo Włoch i Państwo Kościelne przestało istnieć.

„Immacolata Concezione” pozostawiono do dyspozycji papieży, którzy jednak nie zamierzali opuszczać murów Watykanu. Przez kilka lat okręt służył do szkolenia kadetów w szkole morskiej prowadzonej przez o. Dominikanów, jednak jego utrzymanie było zbyt drogie. W 1879 roku Leon XIII sprzedał ostatni papieski żaglowiec.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ