< Powrót
31
grudnia 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Fb/Szymon Kuczyński
Srebrny Sekstant
Szymon Kuczyński - nagroda za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów.

Srebrny Sekstant dla Szymona Kuczyńskiego i Mariusza Kopera

KOMUNIKAT JURY
NAJWYŻSZYCH  POLSKICH  TROFEÓW  ŻEGLARSKICH  NAGRÓD HONOROWYCH „REJS ROKU 2018”  i „SREBRNY SEKSTANT”
(Nagroda Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)

Już po raz 49 na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i  „Srebrny Sekstant”.

W obradach uczestniczyli:

kontradm. Czesław Dyrcz, przewodniczący Jury
Bogusław Witkowski, wiceprezes PZŻ ds. morskich, przew. Komisji Żeglarstwa Morskiego
Zbigniew Stosio, sekretarz Jury, sekretarz generalny PZŻ
Andrzej Radomski, przedstawiciel  miasta Gdańska

laureaci nagród Rejs Roku z lat ubiegłych:

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz
Cezary Bartosiewicz, grotmaszt Bractwa Kaphornowców
Jerzy Jaszczuk
Hubert Latoś
Roman Paszke
Jerzy Rakowicz
Andrzej Rościszewski
Jerzy Wąsowicz

Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2018, poddało ocenie jedenaście wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów, jak i stopnia żeglarskiej trudności. Nie było tym razem werdyktów jednogłośnych. Dyskutowano merytorycznie i wielokierunkowo praktycznie każdą kandydaturę, pod kątem wartości sportowych, społecznych, edukacyjnych, także promocyjnych, zawierających się w poszczególnych żeglarskich przedsięwzięciach. Uznając, że dwa przedsięwzięcia żeglarskie – Szymona Kuczyńskiego i Mariusza Kopera –  rangą i profesjonalną realizacją zasługują na najwyższe oceny, Jury postanowiło przyznać im ex aequo Srebrny Sekstant i Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2018”.

Dwie równorzędne Nagrody Honorowe „Rejs Roku 2018” i „Srebrne Sekstanty”

Szymonowi Kuczyńskiemu, który opłynął świat w rejsie non stop trasą wokół Przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin⁰ i Horn. Jacht „Atlantic Puffin” typu Maxus 22 –  nieco ponad sześciometrowy – jest najmniejszym jachtem, na jakim dokonano takiego wyczynu. Żeglarz wystartował z Plymouth 19 sierpnia 2017 roku, tam też zakończył rejs 17 maja 2018 roku zamykając wokółziemską pętlę w 270 dni, 10 godzin i 29 minut, pokonując 29 044 Mm, ze średnią prędkością 4,5 węzła. Po minięciu przylądka Horn Szymon musiał uporać się z poważną awarią masztu. Szymon Kuczyński jest trzecim Polakiem, który samotnie opłynął świat bez zawijania do portu. Wcześniej dokonali tego – Henryk Jaskuła („Dar Przemyśla”) i Tomasz Lewandowski („Luka”). Opłynięcie świata w rejsie non stop na tak małym jachcie stawia Szymona Kuczyńskiego w gronie najwybitniejszych współczesnych żeglarzy

Katharsis

Załoga „Katharsis II” po zamknięciu pętli wokół Antarktydy.
Fot. Katharsis II

Mariuszowi Koperowi, który wraz z ośmioosobową załogą na jachcie „Katharsis II” dokonał pierwszego w historii światowego żeglarstwa opłynięcia non stop kontynentu Antarktydy,  całkowicie po antarktycznych wodach.

Trasa dookoła Antarktydy z Kapsztadu do Hobart została oficjalnie zweryfikowana przez sędziów żeglarskich w Kapsztadzie i Hobart oraz przez Radę Światowych Rekordów Żeglarskich (WSSRC), jako rejs o długości 15 853 Mm, zrealizowany non stop w 102 dni, 22 godziny, 59 minut i 5 sekund. Sama pętla dookoła Antarktydy o długości 10 180 Mm w całości zrealizowana została na południe od 62 stopnia szerokości południowej i domknięta 20.03.2018 roku, w czasie 72 dni i 6 godzin.

Jednocześnie wyczyn załogi Katharsis II został uznany jako Światowy Rekord Guinnessa w kategorii: „Pierwsze okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym na południe od 60 równoleżnika południowego”. Tak blisko kontynentu, non stop i w takim tempie nie opłynął Antarktydy jeszcze nikt.

Drugą Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2018” Jury przyznało kapitanowi Ryszardowi Wojnowskiemu, który na jachcie „Lady Dana 44” zorganizował wielką, etapową wyprawę dookoła świata oraz za oba kręgi polarne z pokonaniem Przejścia Północno-Wschodniego (powtórnie – tym razem ze wschodu na zachód). Kapitan Wojnowski osobiście prowadził wyprawę na wodach antarktycznych oraz nieprzerwanie z Kiribati na Kamczatkę, przez Cieśninę Beringa, Przejście Północno-Wschodnie do Archangielska i przez Kanał Białomorski na Bałtyk.

Trzecią Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2018” przyznano kapitanowi Eugeniuszowi Moczydłowskiemu za realizację kolejnego arktycznego badawczego projektu, tym razem na trasie: Gdańsk, Helgeroa, Egersund, Longyearbyen, Ny-Alesund, Bodo, Egersund, Helgeroa, Gdańsk. Podczas 100 dni żeglugi osiągnięto maksymalną szerokość  81°56’N, realizując badania m.in. dryfu w polu lodowym prądu Wschodnio-Grenlandzkiego. Unikatowe rejsy „Magnusa Zaremby” to swoisty  powrót do pierwotnej, utylitarnej  formy wykorzystania statków żaglowych.

Jury postanowiło także wyróżnić kolejne żeglarskie projekty:

kpt. Krzysztof Kamiński startując na jachcie „Husaria” wygrał klasę Section 2 w 110 edycji największych, prestiżowych słodkowodnych regat Chicago – Mackinac;

oraz dwie wokółziemskie wyprawy: kpt. Mateusza Stodulskiego, który spełnił marzenia realizując rodzinny rejs na jachtach „Sputnik” II i III  i kpt. Wojciech Malejkę  za załogową wyprawę na „Wassylu”.

Specjalnym wyróżnieniem „REJSU ŻYCIA” Jury postanowiło ponadto uhonorować odchodzącego na emeryturę dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku dr inż. Jerzego Litwina za wiele lat dokonań, realizowania misji i pasji na polu zachowania i popularyzacji morskich dokonań naszego kraju.

Przyznano także tradycyjne nagrody specjalne:

Nagrodami specjalnymi Polskiego Związku Żeglarskiego wyróżniono:

dr inż. Jerzego Litwina za trudną do przecenienia opiekę nad historią, osiągnięciami i materialnymi śladami polskiego żeglarstwa morskiego

Krzysztofa Kamińskiego, zasłużonego działacza polonijnego żeglarstwa,  byłego komandora najstarszego klubu polonijnego – Joseph Conrad Yacht Club, komandora Polish Yachting Association of North America  (PYA NA), współorganizatora wielu żeglarskich przedsięwzięć popularyzatorskich, uczestnika regat, w których startuje zawsze pod polską banderą i z polską załogą.  

Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różą Wiatrów” uhonorowano:

FUNDACJĘ GDAŃSKĄ  –  za innowacyjność, wysoki poziom realizacji oraz konsekwentne budowanie marki międzynarodowego zlotu żaglowców BALTIC SAIL jako morskiej wizytówki Gdańska oraz wiele innych przedsięwzięć popularyzujących tradycję i kulturę morską.

Nagrodą Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego uhonorowano:

LIGĘ MORSKĄ I RZECZNĄ w setną rocznicę powstania, uznając ponadczasowe zasługi Ligi i jej członków (w tym najwybitniejszych budowniczych morskiej Polski) w rozwijaniu morskiej tożsamości Polaków na chwałę biało-czerwonej bandery.

W E R D Y K T   J U R Y  NAGRÓD RR 2018 :

„Srebrny Sekstant” i I Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2018”

– Szymon Kuczyński – samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów na niewielkim jachcie

– Mariusz Koper – opłynięcie Antarktydy trasą poniżej 62⁰ S

II  Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2017”

– Ryszard Wojnowski – organizacja wokółziemskiej wyprawy poza oba kręgi polarne i pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego

III Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2017”

– Eugeniusz Moczydłowski – za arktyczną wyprawę badawczo-eksploracyjną

Honorowe Wyróżnienia „Rejs Roku 2017”

– Krzysztof Kamiński – zwycięski udział w regatach Chicago – Mackinac;

Mateusz Stodulski
Wojciech Malejka
– za wieloetapowe wyprawy dookoła świata

Wyróżnienie REJS ŻYCIA – Jerzy Litwin

Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego

– Krzysztof Kamiński – za działalność na rzecz żeglarstwa polonijnego
– Jerzy Litwin – opiekę na historią i tradycjami polskiego żeglarstwa morskiego

Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”

– Fundacja Gdańska – za rosnącą rangę międzynarodowych zlotów Baltic Sail

Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego

– Liga Morska i Rzeczna w stulecie działalności na rzecz budowy tożsamości morskiej Polaków

Tradycyjnie w Komunikacie Rejsu Roku uwzględniamy werdykt Kolegium Redakcyjnego przyznającego doroczną

Nagrodę Magazynu Sportów Wodnych  „ŻAGLE”

wyróżniającą rejsy morskie na małych jachtach. Laureatem został Szymon Kuczyński za samotny rejs non stop dookoła świata jako przykład doskonałej praktyki oceanicznej. Kapitan i jacht zdali najtrudniejszy z możliwych egzaminów. Szymon może być dla wielu młodych żeglarzy doskonałym przykładem na to, że doświadczenie, dobre przygotowanie, niezwykła wytrzymałość oraz determinacja, pozwalają realizować tak ambitne przedsięwzięcia.

Gala żeglarska wręczenia trofeów odbędzie się w  piątek 1 marca 2019 roku w gdańskim Dworze Artusa.

Laureaci 1970-2018

Szkic historyczny

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ