< Powrót
20
kwietnia 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle, mat. prasowe
Zdjęcie:
Cezary Spigarski
Joanny Pajkowskiej
Joanna Pajkowska.

Super Kolos za rok 2021 dla Joanny Pajkowskiej!

W niedzielę 24 kwietnia na 24. Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów nagroda Super Kolos wręczona zostanie Joannie Pajkowskiej. Żeglarka ma na koncie m.in. samotne opłynięcie świata bez zawijania do portów oraz zwycięstwo w regatach załóg dwuosobowych TwoSTAR 2017.

Odbywające się w Gdyni Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, popularnie nazywane Kolosami, są jedną z najważniejszych imprez dla obieżyświatów i poszukiwaczy przygód. Co roku wiele paneli poświęconych jest żeglarstwu, a w Honorowej Kapitule Kolosów, którą tworzą laureaci Super Kolosów, zasiada m.in. Krzysztof Baranowski, Richard Konkolski i Wojciech Jacobson. W tym roku do grona osób wyróżnionych Super Kolosem, czyli honorową nagrodą przyznawaną za całokształt osiągnięć lub za wybitne dokonanie zespołowe o światowej skali, dołączy Joanna Pajkowska.

– Nie spodziewałam się tego zupełnie i bardzo się cieszę – przyznaje żeglarka. – Nie zamierzam jednak spoczywać na laurach, tylko dalej żeglować! W planach mam przeprowadzenie katamaranu z Bermudów do Europy, a później – w sierpniu i wrześniu – rejsy na „Pogorii”. Na żaglowcu będę oficerem. Bardzo mi się ta funkcja podoba – daje możliwość pokazania ludziom, z których część nigdy nie była na morzu, piękna żeglarstwa. To coś innego niż samotne wyprawy, ale w sympatycznym towarzystwie na „Pogorii” też lubię pływać.

Kolosy.

Joanna Pajkowska na 24. Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, które odbędą się w dniach 22-24 kwietnia, będzie także prelegentką. Nie pierwszy zresztą raz. W 2020 roku została uhonorowana Kolosem 2019 w kategorii Żeglarstwo za rejs non stop dookoła świata.

– Na „Kolosach” opowiadałam już o samotnych rejsach dookoła świata, dlatego postanowiłam przybliżyć te mniej znane – tłumaczy. – Wspomnę o początkach pływania w latach 80. na jachcie „Almatur”, który budowaliśmy z Wojtkiem Kaliskim. Mieliśmy na nim wywrotkę i mam zdjęcia z akcji ratowniczej. Mało kto wie też, że przywoziłam katamaranem z Brazylii do Francji kajak Olka Doby po jego pierwszej wyprawie. Sądzę, że wplotę też elementy mniej żeglarskie – szczególnie podobały mi się wyspy Pacyfiku oraz Panama.

Podczas tegorocznych spotkań będzie również mowa o bohaterach słynnych polskich wypraw: Wacławie Liskiewiczu, który zorganizował i poprowadził pierwszy polski rejs na Spitsbergen, i Jerzym Knabe, członku załogi jachtu „Śmiały”, który 65 lat temu, jako pierwsza polska jednostka opłynął pod żaglami Amerykę Południową.

Co, gdzie, kiedy?

24. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Kolosy za rok 2021 odbędą się w dniach 22-24 kwietnia w hali Gdynia Arena. Oprócz prezentacji wypraw – nie tylko nominowanych do nagród – oraz uroczystego wręczenia Super Kolosa, Kolosów za podróżnicze dokonania roku w pięciu kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Wyczyn, Żeglarstwo, Nagrody im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, Nagrody Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby dla podróżnika seniora i Nagrody Macieja Kuczyńskiego za najciekawszą debiutancką książkę o tematyce podróżniczej, w programie imprezy znajdą się również seminaria, warsztaty, spotkania z autorami książek i wydawcami oraz salon sprzętu outdoorowego.

Z sobotnich prezentacji na dużej sali w hali Gdynia Arena zostanie przeprowadzona transmisja online.

Duża Sala (Gdynia Arena): program z opisami prelekcji

Sala seminaryjna (Gdynia Arena): program z opisami wydarzeń

Organizatorami 24. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są miasto Gdynia i Agencja MART. Sponsorem Strategicznym miasto Gdynia, a głównym Porsche.

Strona Kolosów

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ