< Powrót
23
lipca 2016
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Pavel Nesvadba/FB
"GoodSpeed"

Udany debiut na MŚ ORC

W sobotę 23 lipca zakończyły się w Kopenhadze Mistrzostwa Świata ORC. W regatach wzięły udział cztery polskie jachty – rewelacyjnie spisał się, debiutujący w imprezie, jacht „GoodSpeed” ze skipperem Łukaszem Trzcińskim (Jachtklub Stoczni Gdańskiej), który zajął 14 miejsce.

Organizowane w stolicy Danii mistrzostwa zgromadziły 131 jachtów z 12 krajów. Wśród nich były również polskie jednostki – w grupie C (długość 8,2 – 9,7 metra) wystartowały „Vihuela” ze skipperem Eugeniuszem Ginterem z CSW Opty Ustka, „Aquarella” ze skipperem Andrzejem Zielińskim oraz wspomniany już „GoodSpeed”, prowadzony przez Łukasza Trzcińskiego, żeglarza z Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej i wiceprezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego. W grupie B (długość 9,7 a 11,6 metra) wziął udział „Hobart” ze skipperem Mirosławem Zemke z Gdańska. Nieobsadzona przez polskie jednostki została najmniej liczna grupa A (długość 11,6 – 17 metrów).

Mistrzostwo świata w grupie A przypadło włoskiemu jachtowi „Freccia Rossa”, którego skipperem był Wadim Jakimenko. W grupie B zwyciężył norweski jacht „Santa”, dowodzony przez Claus Landmark. Natomiast w grupie C zwyciężyła holenderska załoga z Jasha Bachem na „Bach Yachting Racing Team”.

Łukasz Trzciński z załogą przez całe mistrzostwa prezentował się z bardzo dobrej strony. Pierwsze dwa wyścigi zakończył wprawdzie na miejscach 13 i 15, ale już w trzecim biegu był drugi. Po awansie do złotej floty „GoodSpeed” popłynął jeszcze lepiej (1 i 4 miejsce), dzięki czemu w przed ostatnim dniem mistrzostw zajmował świetną, 11 lokatę. W sobotę gdańszczanie niestety popełnili falstart i ostatecznie mistrzostwa zakończyli na 14 miejscu.

– Przed mistrzostwami bralibyśmy w ciemno takie miejsce – opowiadał Łukasz Trzciński, skipper „GoodSpeeda”. – Bylibyśmy dumni, gdybyśmy byli w połowie stawki, to był nasz cel. Ale okazało się, że popłynęliśmy lepiej. Jestem bardzo zadowolony z załogi, a nieocenioną pomoc okazał North Sails Michała Korneszczuka. Nie myślimy jednak jeszcze o Mistrzostwach Europy ORC w Gdańsku – naszym następnym krokiem będą mistrzostwa Polski ORC w Dziwnowie. Udało nam się nawet namówić niemiecką załogę, żeby wzięła w nich udział.

Pozostałe polskie załogi uplasowały się na dalszych lokatach. W grupie C „Vihuela” Eugeniusza Gintera, która nie ukończyła szóstego wyścigu i nie wystartowała w kolejnych biegach, zajęła ostatecznie 57 miejsce, a „Aquarella” z Andrzejem Zielińskim była 59. W grupie B taką samą pozycję zajął “Hobart” ze skipperem Mirosławem Zemke.

Udział aż czterech polskich jednostek jest cenny z uwagi na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy ORC, które Pomorski Związek Żeglarski, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku oraz Gdańsk organizuje w tym mieście.

– Nasz udział w Mistrzostwach Świata ORC był świetnym doświadczeniem przed przyszłorocznymi mistrzostwami w Gdańsku – dodaje Trzciński. – Bardzo dużo się tutaj nauczyliśmy, same starty, szukanie miejsca – to naprawdę coś niesamowitego.

Pełne wyniki mistrzostw.

ORC jest formułą dla jachtów morskich, w której miejsce zajęte przez jacht podczas regat obliczane jest na podstawie zestawienia czasu przepłynięcia trasy wyścigu i teoretycznych osiągów łodzi. Wszystkie dane oblicza specjalny program komputerowy, symulujący zachowanie każdej konkretnej jednostki na wodzie w czasie żeglugi. Otrzymuje się w ten sposób prędkość regatową łódki na podstawie wielu parametrów podwodnej części kadłuba takich jak: jego kształt, kil, płetwa sterowa, balasty miecze boczne, oraz takielunku, czyli: grota, wysokości masztu, umiejscowienia bomu i tak dalej. Program zbiera te dane oraz informacje hydrodynamiczne i aerodynamiczne, oblicza prędkość jachtu w różnych warunkach wiatrowych, od sześciu do dwudziestu węzłów i dla ośmiu kątów wiatru, od 52 do 180 stopnia. Zebrane i opracowane informacje sumowane są z rzeczywistym miejscem zajętym przez jacht w regatach i na tej podstawie ustalana jest ostateczna kolejność łódki na mecie. ORC to najpopularniejsza i uznawana za najlepszą, formuła przelicznikowa stosowana na całym świecie.

W 2017 roku, w Gdańsku rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy ORC. W komitecie organizacyjnym imprezy znaleźli się przedstawiciele Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku i władz Gdańska. Bazą regat będzie Marina Gdańsk przy ul. Szafarnia.

Z NAPISEM POL

ORC EC 2017

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ