< Powrót
26
lutego 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
dol
stocznia

Wspomnienie o słynnej stoczni

To już 9 zeszyt z serii „Miniatury Żeglarskie”. Jego autorem jest Władysław Bożek, który tym razem przypomniał znaną przed laty Stocznię Jachtową im. Leonida Teligi w Szczecinie.

Władysław Bożek – inżynier mechanik, konstruktor i technolog budowy jachtów, a przy tym morski sternik jachtowy i motorowodny opisał stocznię, którą dobrze poznał, bo pracował w niej niemal 6 lat. Niewielkich rozmiarów książeczka zawiera najważniejsze daty z historii przedsiębiorstwa wywodzącego swój początek od założonej w 1917 roku Ostseewerft (Stoczni Bałtyckiej). Polska – przede wszystkim PRL-owska historia Stoczni zaczyna się w roku 1946 i trwa nieprzerwanie do roku 1997.

W skrótowej formule autor opisuje lata świetności szczecińskiej firmy, od roku 1970 noszącej imię Leonida Teligi. Znajdziemy tu wspomnienie „Poloneza”, na którym kpt. Krzysztof Baranowski ścigał się w regatach samotników przez Atlantyk i popłynął dookoła świata oraz „Spaniela”, którego kpt. Kuba Jaworski poprowadził w regatach OSTAR 76 zajmując w tym wyścigu drugie miejsce w swojej klasie i trzecie w klasyfikacji generalnej.

Dokumentalna miniatura Bożka daje obraz funkcjonowania przedsiębiorstw produkcyjnych, nie tylko w branży stoczniowej, w latach Polski Ludowej – dziś już zupełnie nie do wyobrażenia – ale przede wszystkim opisuje dzieje świetności i upadku jednej z najlepszych polskich firm szkutniczych działających nie tyle w systemie, co mimo systemu, gospodarki centralnie planowanej.

W książeczce znalazły się też sylwetki najbardziej znanych pracowników szczecińskiej stoczni – konstruktorów, szkutników, mechaników, technologów, żaglomistrzów i żeglarzy. Całość opatrzona jest wieloma archiwalnymi fotografiami

Władysław Bożek
„Stocznia Jachtowa im. Leonida Teligi” w serii Miniatury Żeglarskie
wydawca: Andrzej Kowalczyk
str. 60, Adge (Francja), 2020
dystrybucja za pośrednictwem zamówień pod adresem: an.ko@hotmail.fr

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ