< Powrót
15
lipca 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Chojnowska
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz w 2014 roku podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej.

Wspomnijmy Pierwszą Damę Oceanów

85 lat temu, 15 lipca 1936 roku, urodziła się w Warszawie Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła jachtem świat, legenda polskiego żeglarstwa. Przed miesiącem odeszła na wieczną wachtę. Pomorski Związek Żeglarski postanowił oddać jej hołd.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz była bez wątpienia najwybitniejszą polską żeglarką. Pierwsza Dama Oceanów – bo takie miano otrzymała – żeglować zaczęła w latach 50. w Ostródzie. Po rozpoczęciu studiów na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej, gdzie poznała swojego przyszłego męża, Wacława Liskiewicza, po raz pierwszy wypłynęła na morze. Szybko zaczęła zdobywać kolejne patenty i w 1966 roku była już kapitanem.

W 1975 roku została wybrana przez Polski Związek Żeglarski do odbycia pionierskiego, samotnego rejsu dookoła świata. 28 marca 1976 roku Krystyna Chojnowska-Liskiewicz na jachcie „Mazurek” wypłynęła z Las Palmas, a 20 marca 1978 roku zamknęła pętlę wokółziemską jako pierwsza kobieta w historii. Zmarła w nocy z 12 na 13 czerwca 2021 roku. Więcej informacji o Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz.

W uznaniu jej zasług dla pomorskiego żeglarstwa i żeby uhonorować tę najwybitniejszą polską żeglarkę Zarząd Pomorskiego Związku Żeglarskiego podjął uchwałę w sprawie nadania Nagrodzie PoZŻ Kryształowy Żagiel w kategorii „Pomorska Żeglarka Roku” imienia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz. Ponadto Zarząd zobowiązał prezesa do podjęcia starań o uhonorowanie żeglarki tablicą w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni w 2022 roku.

– Jestem bardzo usatysfakcjonowany i wydaje mi się, że Krystyna też byłaby zadowolona – mówi Wacław Liskiewicz. – Żona od lat wręczała żeglarkom Kryształowy Żagiel, więc będzie to piękna kontynuacja tej tradycji. Zwłaszcza że często pływała z kobiecymi załogami i zawsze twierdziła, że niedocenianie kobiet i zapędzanie ich do kambuza pozbawiało kapitanów dobrych żeglarzy i narażało na niestrawność.

Pomorski Związek Żeglarski przez lata upamiętniał Krystynę Chojnowską-Liskiewicz. W 2015 roku przyznał jej tytuł Żeglarki 50-lecia PoZŻ, a w 2017 roku Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego. 28 marca 2021 roku, dokładnie w 45. rocznicę rozpoczęcia wokółziemskiego rejsu, Sejmik PoZŻ, jako drugą osobę w historii, przez aklamację przyjął ją w poczet członków honorowych.

Przypomnijmy, że od 2017 roku Nagroda PoZŻ Kryształowy Żagiel w kategorii „Pomorski Żeglarz Roku” nosi imię Zygfryda „Zygi” Perlickiego.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ