< Powrót
26
maja 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Materiały Urzędu Miasta Sopot
Sopot
Jacht "Alf" służy dzieciom i młodzieży.

Zaprogramowani na morze: Sopot stawia na edukację

Jeśli o jakichś miastach można powiedzieć, że są „zaprogramowane na morze”, to Sopot do nich należy. Kwestia położenia miasta determinuje, ale i ułatwia realizację zadań związanych z morską i żeglarską edukacją młodzieży.

Sopot we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Sopocie organizuje szkolenia żeglarskie dla dzieci i młodzieży oraz umożliwia mieszkańcom Sopotu korzystanie z jachtów.

– Edukacja morska dzieci i młodzieży jest bardzo ważna – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Od kilkunastu lat prowadzimy miejski program szkoleń żeglarskich „Sopot pod żaglami”, a obecnie realizujemy „Pomorskie żagle wiedzy” nie tylko po to, by budować kadrę przyszłych sopockich żeglarzy, ale głównie po to, by rozwijać wśród młodych ludzi zainteresowanie morzem, pokazać jak ciekawie i aktywnie spędzać czas, uczyć współpracy i odpowiedzialności za siebie i innych. To bezcenne.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski na “Alfie”. Fot. Anna Rezulak

Od wielu lat realizowany jest program szkoleń „Sopot pod żaglami”, obecnie pod nazwą „Pomorskie żagle wiedzy”, obejmujący zajęcia praktyczne na wodzie. Młodzież pływa na katamaranach, Optimistach i deskach windsurfingowych. Miasto organizuje także zajęcia teoretyczne, na których omawiane są m.in. zasady żeglugi czy bezpieczeństwa na wodzie. W szkolenia włączone są kluby UKS Navigo oraz Sopocki Klub Żeglarski, a od 2014 r. także zakupiony przez miasto jacht szkolny „Alf”. Niedawno do zasobów miasta dołączyły trzy łodzie typu Mariner 19.

W rejsach na „Alfie”, oprócz uczniów sopockich szkół, uczestniczą także sopoccy wolontariusze, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dzieci z sopockiego domu dziecka, czy z Ukrainy i Białorusi. W 2022 roku z oferty rejsów na „Alfie” skorzystały 342 osoby. Dla dzieci często pierwszym kontaktem z morzem są szkółki żeglarskie, w których pływa się na małych łódkach żaglowych. Potem przychodzi kolej na „opływanie” na jachcie pełnomorskim, którym jest „Alf”.

Sopot

„Alf” na tle Sopotu. Fot. Michał Wesołek

‒ Jacht „Alf” został kupiony przez miasto w 2014 roku – mówi Grażyna Pilarczyk, rzeczniczka prasowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie. – To stalowy, dwumasztowy jacht polskiej konstrukcji typu J-80. Zbudowany w Stoczni Gdańskiej w 1969 roku, od początku służył harcerzom-wodniakom. Podkreśla to jego imię, upamiętniające Alfonsa „Alfa” Liczmańskiego, nauczyciela, działacza polonijnego i organizatora polskiego harcerstwa w Wolnym Mieście Gdańsku. W założeniu miał służyć edukacji żeglarskiej dzieci i młodzieży i nadal tak jest. „Alf” stacjonuje w sopockiej marinie, gdzie nie tylko jest jego dom, ale też dzieci mają do dyspozycji zaplecze socjalne, gdzie można się przebrać i odpocząć.

Latem realizowany jest projekt „Wakacje pod żaglami”, skierowany do uczniów z sopockich szkół w wieku od 10 do 18 lat oraz dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami. Dzieci uczestniczące w projekcie szkolą się pod okiem profesjonalnych trenerów. Głównym celem jest zachęcenie najmłodszych sopocian do uprawiania żeglarstwa oraz wpojenie postaw i zachowań, które zagwarantują bezpieczne obcowanie z morskim żywiołem. Zakłada on także odbycie kilkugodzinnego rejsu.

W tym roku projekt „Wakacje pod żaglami” startuje 26 czerwca. Od poniedziałku do piątku jacht wypływa z sopockiej mariny o godz. 9 i wraca ok. godz. 14. Rodzice mogą na te bezpłatne zajęcia zapisać swoje dzieci za pośrednictwem platformy elektronicznezapisy.pl. Wystarczy wybrać dzień i zapisać dziecko. Celem projektu jest edukacja żeglarska sopockich dzieci, ale organizatorzy przyjmują też dzieci objęte opieką fundacji i stowarzyszeń, zajmujących się dziećmi z niepełnosprawnościami czy dzieci z Ukrainy i Białorusi.

Jacht “Alf” z załogą w sopockiej marinie. Fot. MOSiR Sopot

‒ Chodzi o to, by ten rodzaj edukacji miał jak najszerszy wymiar – dodaje Grażyna Pilarczyk. – Zajęcia odbywają się zawsze, także kiedy jest bardzo silny wiatr i deszcz. „Alf” wtedy nie wypływa, ale zajęcia odbywają się w marinie. Wtedy dzieci uczą się wiązać węzły żeglarskie, prowadzone są gry i zabawy związane z żeglarstwem.

W Sopocie realizowany jest również program „Pomorskie żagle wiedzy – Sopot”, w którym młodzi pasjonaci morza, uczniowie sopockich szkół podstawowych, mogą dowiedzieć się m.in. dlaczego statki nie toną i jak się bada czystość wody, a podczas zajęć praktycznych spróbować swoich sił na wodzie. Projekt, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 „Pomorskie Żagle Wiedzy – Sopot” realizują Gmina Miasta Sopotu i Sopocki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie.

W maju i czerwcu oraz wrześniu i październiku zaplanowane są zajęcia praktyczne na wodzie. W planach jest 112 godzin zajęć w 4 grupach. Trzy grupy będą pływały na Optymistach, jedna na katamaranach. Zajęcia prowadzone będą przez trenerów z Uczniowskiego Klubu Sportowy Navigo.

Na czas wakacji planowane jest też zorganizowanie półkolonii „Lato na wodzie – Sopot” dla 60 dzieci.

Wspólnie z sopockim MOSiR zaplanowano w Sopocie kurs przygotowujący do patentu żeglarza jachtowego dla 30 osób. Uczestnicy uzyskają kompleksową wiedzę teoretyczną i praktyczną i będą mogli przystąpić do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.

Sopot ma w planach również trzy jednodniowe rejsy dla 120 dzieci na Hel połączone z warsztatami w fokarium. W rejsy na Hel, pod okiem profesjonalnej załogi, uczestnicy popłyną większą jednostką – żaglowcem “Baltic Beauty”. W czasie rejsu poznają m.in. tajniki sterowania, stawiania żagli i nawigowania.

Zaplanowano również po 6 godzin dla 3 grup warsztatów z doradztwa zawodowego dla uczniów klas VI-VII oraz po 4 godziny dla 9 grup warsztatów z doradztwa dla uczniów klas II-V. Poza szerokim wsparciem dla uczniów, planowana jest również organizacja warsztatów dla 20 sopockich nauczycieli.

Marinery zacumowane w marinie. Fot. MOSiR Sopot

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
2
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1