< Powrót
5
stycznia 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
PKBWM
wypadki
Jacht „Lilla W” wyrzucony na plażę niedaleko Kłajpedy.

Żeglarskie wypadki morskie – gdzie szukać rzetelnych informacji?

Jak wiadomo człowiek najlepiej uczy się na swoich błędach. W żeglarstwie najbezpieczniej uczyć się jednak na cudzych. Gdzie można zdobyć rzetelną wiedzę o wypadkach morskich i ich przyczynach?

Każdego roku Polacy są uczestnikami i ofiarami poważnych wypadków morskich. Ostatnie lata przyniosły kilkadziesiąt zdarzeń, w których ludzie ginęli, a jachty tonęły lub ulegały uszkodzeniom. Zdecydowanej większości z tych tragedii można było uniknąć, dlatego wnioski wyciągnięte przez specjalistów od bezpieczeństwa na morzu mogą pomóc wszystkim wodniakom.

Bardzo ważnym źródłem informacji są raporty Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich, działającej przy ministrze infrastruktury. Komisja zajmuje się badaniem wypadków i incydentów morskich jednostek pod polską banderą lub pod banderą obcą, jeżeli wydarzyły się na polskich morskich wodach wewnętrznych czy polskim morzu terytorialnym. W zakres jej kompetencji wchodzą też bardzo poważne wypadki jachtów rekreacyjnych. Pełne raporty, zawierające szczegółowy opis wydarzenia i wyjaśniające jego przyczyny, są dostępne na stronie internetowej Komisji.

Dokumenty dotyczące wypadków morskich publikują także Izby Morskie w Gdyni i Szczecinie. Mają formę wyciągów z orzeczeń, w których opisane są konkretne przyczyny zdarzeń oraz wskazane osoby winne. Znaleźć je można na stronie internetowej Izb Morskich.

wypadki

Świetnym źródłem informacji o wypadkach jachtów są Żeglarskie Konferencje Bezpieczeństwa, organizowane przez Pomorski Związek Żeglarski.
Fot. Tadeusz Lademann

Dużo materiałów poświęconych wypadkom jachtów na morzu opublikował na stronie internetowej „Wypadki jachtów” Janusz Zbierajewski, doświadczony kapitan pływający m.in. na „Zawiszy Czarnym”, „Pogorii”, „Kapitanie Głowackim”, „Fryderyku Chopinie” i „Oceanii”. Zebrał ponad sto orzeczeń z Izb Morskich z lat 1962-2012, w większości niedostępnych online w żadnym innym miejscu, oraz raporty Państwowej Komisji Wypadków Morskich.

Z pomocą przychodzą także książki. Wydane w zeszłym roku „Wypadki jachtów morskich” Małgorzaty Czarnomskiej są analizą 24 takich zdarzeń. Keith Colwell w „Bezpieczeństwie na jachtach żaglowych i motorowodnych” w czytelny sposób wykłada zarówno przepisy prawne, jak i dobrą praktykę żeglarską. Z kolei historię ratownictwa omawia Antoni F. Komorowski w książce „Bezpieczeństwo i ratownictwo morskie na południowym Bałtyku. Przełom XIX i XX wieku (od Świnoujścia do Piasków)”.

Są także materiały z Żeglarskich Konferencji Bezpieczeństwa, organizowanych przez Pomorski Związek Żeglarski, które znaleźć można na Żeglarskim.info. Portal od 2016 roku jest partnerem Konferencji, publikuje zarówno prezentacje i filmy z wystąpień, jak i artykuły z wcześniejszych edycji. Można tam znaleźć zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa – od funkcjonowania Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa i analizy wypadków morskich, przez systemy lokalizacji jachtów i bezpieczne organizowanie regat, aż po meteorologię i ubezpieczenia. Wśród prelegentów byli m.in. organizatorzy imprez żeglarskich (Michał Korneszczuk, Piotr Oleksiak) doświadczeni żeglarze (Roman Paszke, Radosław Kowalczyk, Szymon Kuczyński) i przedstawiciele służb ratowniczych (Marek Długosz, Witold Kuczorski).

Od środy 6 stycznia, raz w tygodniu, na portalu Żeglarski.info będziemy przypominać wybrane prelekcje z Żeglarskich Konferencji Bezpieczeństwa, poświęcone bezpieczeństwu żeglarzy i wypadkom morskim. Zapraszamy do oglądania.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ