31
lipca 2016
Ewa Górska
Ludomił Sawicki
Podium dziewcząt U17, od lewej: Shira Benbenisti, Giorgia Speciale i Lidia Sulikowska.

Brąz dla Lidii Sulikowskiej w mistrzostwach Europy Techno 293

W Sopocie zakończyły się trwające od 23 lipca Mistrzostwa Europy klasy Techno 293, największej windsurfingowej klasy na świecie, przygotowującej młodych zawodników do startów na olimpijskiej RS:X. W regatach o tytuły mistrzowskie w kategoriach wiekowych do 15 i 17 roku życia rywalizowało 335 zawodników z 25 krajów.

Z ekipy polskiej najlepiej wypadła Lidia Sulikowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) rywalizująca w kategorii dziewcząt U17 (poniżej 17 roku życia), która już kilka dni temu zapowiedziała, że będzie walczyć o miejsce na podium. Mistrzynią Europy została Włoszka Giorgia Speciale, a wicemistrzynią, prowadząca przez całe regaty, zawodniczka z Izraela Shira Benbenisti.

– O moim zwycięstwie zadecydował ostatni wyścig mistrzostw – mówi się mistrzyni Europy Giorgia Speciale. – Od początku regat do ostatniego wyścigu byłam na drugim miejscu. Po pierwszym wyścigu ostatniego dnia miałam tyle samo punktów co Shira Benbenisti. W ostatnim jednak udało mi się przypłynąć dwa miejsca przed nią i wygrałam. W zeszłym roku wywalczyłam tytuł mistrzyni Europy i teraz zależało mi, aby to powtórzyć. Udało się.

W klasyfikacji chłopców U17 na najwyższym podium stanął Itai Kafri z Izraela. Srebrny medal wywalczył Francuz Fabien Pianazza, a brąz Gad Matosevich (Izrael). Najlepszy zawodnik polski w tej grupie Kamil Ugniewski (GKŻ Gdańsk) zaliczył bardzo dobry wyścig – przeciął metę jako drugi – ale w drugim dostał karę punktową. I w rezultacie wypadł z pierwszej dziesiątki, w której utrzymywał się przez całe zawody i skończył na dwunastym miejscu.

W grupie dziewcząt U15 (poniżej 15 roku życia) tytuł mistrzyni Europy wywalczyła Elisa Jariel, wicemistrzyni – Mathilde Garandeau (obie z Francji), a medal brązowy Sharon Kantor (Izrael). Najlepsza Polka – Karina Filip (GKŻ Gdańsk) zajęła dziewiątą pozycję.

Mistrzem Europy wśród chłopców U15 został Włoch Edoardo Tanas, który przypływając dwa razy trzeci wyprzedził jednym punktem prowadzącego od początku regat Eyala Zrora (Izrael). Srebro przypadło zawodnikowi z Izraela, a brąz Francuzowi Mathisowi Ghio. Najlepszy polski zawodnik w tej grupie Dominik Lewiński (GKŻ Gdańsk) ostatecznie zajął czternaste miejsce.

Przemysław Miarczyński, brązowy medalista igrzysk olimpijskich, multimedalista mistrzostw świata i Europy, od bardzo niedawna trener polskiej kadry w klasie Techno293 podsumowuje start polskich zawodników:

– Dopiero zaczynam współpracę z naszą młodzieżą, ale z analizy ich poprzednich startów i z obserwacji mogę powiedzieć, że większość z nich należy raczej do silnowiatrowych. A te regaty były generalnie słabo i średniowiatrowe i to miało wpływ na wyniki naszej grupy. Część zawodników pływa już na RS:X, są więksi i ciężsi niż inni. Przy słabym wietrze rekompensują większą wagę siłą, dobrze pompują i na tym zyskują. A w średnim wietrze (8-12 węzłów) mają trudno. Ale regaty na takim poziomie i rywalizacja w takiej stawce to dla każdego cenne doświadczenie.