lipca 2016
Jędrzej Szerle
Matias Capizzano

Polki wicemistrzyniami świata w klasie 29er

W zakończonych 30 lipca Mistrzostwach Świata w klasie 29er drugie miejsce w klasyfikacji kobiet i dziesiąte w generalnej zajęły Aleksandra Melzacka i Maja Micińska z Yacht Klubu Polski Gdynia.

W rozpoczętych w niedzielę 24 lipca mistrzostwach w holenderskim Medemblik, Polki od początku prezentowały dobrą formę. Wprawdzie do złotej floty awansowały dopiero z 42 miejsca, ale w finałowych biegach pływały świetnie – wygrały dwa z nich, a w trzech kolejnych były w ścisłej czołówce. Niestety w ostatnim wyścigu Aleksandrze Melzackiej i Mai Micińskiej zabrakło szczęścia i różnicą jednego punktu przegrały z australijską parą Annabelle Davies i Hayley Clark. Ostatecznie zawodniczki zdobyły wicemistrzostwo w klasyfikacji kobiet, a w tabeli ogólnej uplasowały się na 10 miejscu.

W złotej flocie startowała również druga para z Yacht Klubu Polski Gdynia – Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński – zajęli 45 lokatę.

W pozostałych grupach Michał Sawicki i Mikołaj Jaworski (YKP Gdynia) uplasowali się na 80 miejscu, Paweł Jakubowski i Mikołaj Mickiewicz (Klub Sportowy Baza Mrągowo) na 107, Zuzanna Walecka i Emilia Zygarłowska (Jacht Klub Wielkopolski Poznań) na 128, Mikołaj Chłopek i Wiktor Kamiński (YKP Gdynia) na 147, Michalina Manikowska i Marianna Damasiewicz (Jacht Klub Wielkopolski Poznań) 166 miejscu, Tomasz Misiak i Aleksander Wiszniowski (Jacht Klub Wielkopolski Poznań) 209 miejscu, a Marcel Marciniak i Michał Gabrysiak (AZS Poznań/Aqua Włocławek) na 213.

W mistrzostwach triumfowała australijska para Tom Crockett i Harry Morton, która prezentowała najrówniejszą formę i wygrała cztery wyścigi.