< Powrót
5
stycznia 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Fb/Agata Barwińska
2023
O trzecie mistrzostwo Europy z rzędu w klasie ILCA 6 powalczy w tym roku Agata Barwińska.

Co czeka żeglarstwo w 2023 roku?

Wokółziemskie regaty, zloty jachtów i ważne rocznice – a to nie wszystko! 2023 rok będzie obfitował w wydarzenia. Jakie warto zapisać w kalendarzu?

Choć dopiero w 2024 roku czekają nas największe sportowe emocje związane z Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu oraz uroczyste obchody stulecia założenia Polskiego Związku Żeglarskiego i Yacht Klubu Polski, to w tym również żeglarskich emocji nie zabraknie. Zebraliśmy najciekawsze regaty, imprezy i rocznice, o których trzeba pamiętać.

W 2023 roku decyzją Sejmu obchodzony będzie Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego, badacza, podróżnika i pierwszego Polaka, który w celach naukowych okrążył świat. W tym roku przypada też m.in. 95-lecie założenia Jacht Klubu Morskiego Gryf w Gdyni.

Styczeń

Już 15 stycznia w Alicante rozpoczną się wokółziemskie, etapowe, załogowe regaty The Ocean Race. W wyścigu po pół wieku ponownie zobaczymy polską załogę – WindWhisper Racing Team. Zmagania potrwają ponad pół roku, a zakończy je wyścig w Genui, który przeprowadzony zostanie 1 lipca. Tradycyjnie nie zabraknie też Polaków w RORC Transatlantic Race – w zawodach, również 15 stycznia, wystartuje „I Love Poland”.

21 stycznia w Ameryce Północnej rozpoczną się zaś Mistrzostwa Świata i Ameryki Północnej w klasie DN. Polscy bojerowcy ponownie zawalczą tam o medale. W zeszłym roku nasi zawodnicy zdobyli m.in. mistrzostwo świata i Europy w tej klasie.

Luty

Luty i marzec to miesiące bojerowych emocji i karaibskich klasyków. 11 lutego rozpoczną się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasie DN, a 18 lutego na Łotwie mistrzostwa Europy w klasie DN. Z kolei 20 lutego m.in. „I Love Poland” wystartuje w RORC Carribean 600.

Marzec

Od 2 do 5 marca odbędą się zmagania w St. Maarten Heineken Regatta, w których również zobaczymy „I Love Poland”. Ponadto od 4 marca na Litwie zaplanowane są Mistrzostwa Świata i Europy DN-Junior i Ice-Optimist. O trzecie mistrzostwo Europy z rzędu powalczy w dniach 10-17 marca Agata Barwińska w mistrzostwach Europy w klasie ILCA 6 i ILCA 7. 29 marca na Majorce rozpocznie się zaś 52. Trofeum Księżniczki Zofii.

Kwiecień

W dniach 8-15 kwietnia we Włoszech odbędą się mistrzostwa Europy w klasie Techno 293. Z kolei klasy olimpijskie będą rywalizowały w dniach 22-29 kwietnia we Francuskim Tygodniu Olimpijskim w Hyères.

Maj

19 maja w Przemyślu odbędzie się uroczysty pogrzeb Henryka Jaskuły, pierwszego Polaka, który samotnie opłynął świat w rejsie solo non stop. Żeglarz zmarł 14 maja 2020 roku, ale uczestniczył w Programie Świadomej Donacji i ofiarował swoje ciało nauce. W 2023 roku przypada również stulecie urodzin Jaskuły.

Henryka Jaskuły 2023

Henryk Jaskuła.

W maju nie zabraknie też sportowych emocji. 8 maja w Grecji rozpoczną się mistrzostwa Europy w klasie iQFoil, 11 maja na Węgrzech w klasie Finn, 12 maja we Włoszech w klasie 470. Z kolei w Polsce 18 maja wystartuje Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego.

Czerwiec

23 czerwca w Gdańsku rozpocznie się kolejna edycja regat Nord Cup – jednej z największych imprez żeglarskich w Polsce. W drugiej połowie miesiąca tradycyjnie odbędzie się też Święto Morza w Gdyni. Tradycyjnie w tym czasie są organizowane imprezy marynistyczne, regaty, a w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłaniana jest tablica zasłużonego żeglarza.

Lipiec

4 lipca w Gibraltarze zaplanowano „Sikorski Memorial Rally – 2023” – żeglarski zlot zorganizowany w 80. rocznicę śmierci gen. Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. W wydarzeniu, którego organizatorem jest Jerzy Knabe, weźmie udział m.in. żaglowiec STS „Pogoria”.

W lipcu odbędzie się także Gdynia Sailing Days. Przez cztery tygodnie na wodach Zatoki Gdańskiej rywalizować będą m.in. juniorzy klas 420, 470 i ILCA 6 w mistrzostwach Europy oraz żeglarze morscy w morskich żeglarskich mistrzostwach Polski ORC załóg jedno- i wieloosobowych.

Sierpień

13 sierpnia przypada setna rocznica wpłynięcia do Gdyni pierwszego zagranicznego, pełnomorskiego statku handlowego – francuskiego „Kentucky”.

W dniach 8-20 sierpnia w Hadze odbędą się Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie. Będzie to pierwsza okazja do zdobycia kwalifikacji dla krajów na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku.

Wrzesień

24 września rozpocznie się Mini Transat, czyli transatlantyckie regaty jachtów Mini 6.50. Wszystko wskazuje na to, że w zmaganiach w grupie Proto weźmie udział polsko-francuska żeglarska Karolina Boule.

Karolina Boule

Karolina Boule przy swoim jachcie klasy Mini 6.50. Fot. Adrien Francois

Październik

Ważny miesiąc dla sportowców – 14 października w Portugalii rozpoczną się mistrzostwa świata w klasie Hansa 303, 20 października w Maroko mistrzostwa świata U21 w klasie ILCA 6 i ILCA 7, a 23 października w Hiszpanii mistrzostwa świata w klasie iQFoil.

Listopad

W dniach 8-13 listopada w Portugalii o mistrzostwo Europy powalczą żeglarze klas 49er, 49erFX i Nacra 17.

Grudzień

Tradycyjnie na początku grudnia odbędzie się Pomorska Gala Żeglarska. W tym roku pomorscy żeglarze podsumują sezon w Gdańsku.

W 2023 roku odbędą się oczywiście też wszystkie imprezy, które na stałe wpisały się do żeglarskiego kalendarza. Wiosną ruszy kolejna edycja Pucharu Bałtyku Południowego, Żeglarskiego Pucharu Kaszub i Pucharu Małych Żagli, latem do Pucka zawita Puchar Polski klasy Omega, w Gdyni odbędą się Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie, a żeglarze morscy powalczą o tytuł mistrza. W pierwszą sobotę października na wodach Zatoki Gdańskiej ponownie zobaczymy zaś Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej.

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
1
+1
1
+1
2
+1
0
+1
2

PODZIEL SIĘ OPINIĄ