Malta dla żeglarzy
Archipelag Maltański o powierzchni 316 km kw., rozpostarty na samym środku Morza Śródziemnego, tworzy duży obszar wodny przyjazny uprawianiu żeglarstwa z ciekawą, urozmaiconą linią brzegową, dającą w trudnych warunkach możliwość bezpiecznego schronienia w wielu rozsianych na wybrzeżu zatokach i zatoczkach.
W sezonie żeglarskim, komfortu dopełnia zazwyczaj umiarkowany wiatr, słońce, ciepło i niecodzienne widoki oglądane z pokładu jachtu na morzu i lądzie.
Aby bez pospiechu poznać otaczający archipelag akwen wystarczy 7-10 dniowy rejs. Podczas żeglowania na Malcie, warto wiedzieć, że wszędzie można porozumieć się w języku angielskim choć językiem urzędowym jest maltański. Jeśli chodzi o internet nie ma problemu z zasięgiem a obowiązującą walutą jest euro. Wszelkie zakupy i usługi możemy regulować gotówką i kartą płatniczą.
Granicę Malty przekraczamy na podstawie dowodu osobistego (strefa Shengen). Baza czarterowa jachtów motorowych wydaje się dość liczna i różnorodna, podobnie jak i jachtów żaglowych, zwykle 10-12 osobowych. W stosunku do oferty z poprzednich lat, ten segment turystyki znacznie się powiększył.
Wychodząc w rejs, zaczynamy żeglugę w zależności od kierunku wiatru. Proponujemy wyjście z poznanego już wcześniej kotwicowiska w Zatoce St. Julian’s (mapa nr 2, poz. 4), opisanego w artykule “Koty Św. Juliana”. Po prawej burcie kolejno odznaczamy położone w głębi lądu, uzbrojone w pełną infrastrukturę, mariny Manoel i Ta’ Xbiex (mapa nr 3, poz. 6) nad Id-Dahla ta’ l-Azzarett, a nad Id-Dahla ta’ l-Imsida, Marinę Msida (mapa nr 3, poz. 7).
Po minięciu Fortu St. Elma, przecinamy oś Grand Harbour, z widocznymi masztami jachtów cumujących w Grand Harbour Marina Vittoriosa(mapa nr 3, poz. 8) przedstawionej w artykule “Zwycięskie miasto przyjazne żeglarzom”.
Dalej mijamy malownicze kotwicowiska o dobrych warunkach dennych (piasek) w Il-Bajja ta’ Marsaskala (mapa nr 3, poz. 8a), stanowiącej bezpieczne schronienie podczas trudnych warunków pogodowych i Zatokę Il-Hofra l-Kibra (mapa nr 4, poz. 9), którą otaczają różowo-beżowe skały z wieloma jaskiniami. Nie ma tu plaż, a jedyną atrakcją jest punkt widokowy.
O kompleksie Il-Bajja ta’ Marsaxlokk (mapa nr 4, poz. 10) wspominaliśmy w artykule “WyLUZZUj na Malcie”. Na uwagę zasługują mariny w Il-Bijja ta’ San Georg (mapa nr 4, poz.11 ) i Il-Bajja ta’ Birżebbuga (mapa nr 4, poz.12), ulokowane pod zachodnim brzegiem i dobrze osłonięte.
Żeglując na zachód, warto zakotwiczyć w That il-Finejja (mapa nr 4, poz. 12a). Blue Grotto to szereg jaskiń, położonych opodal Zurrieq oraz portu rybackiego Wied il Zurrieq i przesmyku konfiguracją przestrzenną przypominający fiord. Na brzegach nie ma plaży. Żeglarze przypływają tutaj tylko na kąpiel, w przezroczystej, mieniącej się w słońcu, lazurowej wodzie.
Płynąc wzdłuż zachodniego wybrzeża Malty, mijamy kilka ciekawych zatok, jak Il-Bajja tal-Gnejna (mapa nr 1, poz. 3a), Golden Bay (mapa nr 1, poz. 3) ze wspaniałymi widokami, pięknym dnem do nurkowania i wysokimi wapiennymi klifami.
Kotwica trzyma tam dobrze i zwykle, przy silnych wiatrach z NE i E, pozwala na spokojne nocowanie. Niebezpiecznie zaczyna być przy wiatrach z północy, zachodu i południa. Wówczas należy zmienić miejsce cumowania, szybko wyrywać kotwicę i uciekać.
Zatoka Anchor Bay (mapa nr 1, poz. 2) a tam…. niespodzianka. Na brzegu wyłania się Popeye’s Village – zaczarowana zatoczka, w której w 1980 r. została wzniesiona wioska Popeye’a, na potrzeby filmu z Robinem Williamsem w głównej roli. Jest ona dostępna do zwiedzania.
Każdego dnia odbywają się tam różne animacje i zabawy. Koniecznie trzeba stanąć na kotwicy i spędzić tam kilka godzin. Można też, bez żadnych opłat, dobić pontonem do betonowego pirsu i wejść na wysokie skały, aby zrobić piękne zdjęcia wioski i, np. jachtu stojącego w dole.
Następnie płynąc tym samym kursem osiągamy Zatokę Ich Cirkewwa (mapa nr 5, poz. 13), w której bezpiecznie można kotwiczyć z wyjątkiem sytuacji, kiedy wiatry są z kierunków zachodnich. Wówczas skutecznej osłony i schronienia należy szukać w Zatoce Ir-Ramla tal Bir (mapa nr 5, poz. 14) lub Skoll tal Marfa (mapa nr 5a, poz. 13a), Mallieha Bay (mapa nr 5a, poz. 13b) i Selmun Bay (mapa nr 5a, poz.13c). Zatoczki te słyną z urokliwego nadmorskiego krajobrazu i należałoby tu na dłużej zacumować.
Nie sposób, w drodze na Gozo, ominąć małą wyspę Comino i mikrowysepkę Cominotto, które swym położeniem, nieregularnie poszarpanymi liniami brzegowymi, tworzą ciekawe skalne twory osłaniające przed silnymi wiatrami i falowaniem jak Crystal Lagoon (mapa nr 5, poz.15), Blue Lagoon (mapa nr 5, poz.16), Qala San Niklaw (mapa nr 5, poz.17), Qala Santa Marija (mapa nr 5, poz. 18).
W tych przepięknych miejscach, należy zatrzymać się na kąpiel. Radość pobytu w zatoczkach, podziwiania w skupieniu osobliwości natury, odbierają tłumy turystów przywożonych promami, taksówkami wodnymi i motorówkami. Tę dysharmonię, wyczekującym ciszy i spokoju żeglarzom i niektórym turystom, wynagradzają niezwykłe wschody i zachody słońca, jedyne takie na Malcie!
Żeglując na północ, zawijamy do Mgarr, głównego morskiego portu Gozo, gdzie jest marina (mapa nr 6, poz.19 – opis w artykule “Malta to nie tylko…Malta”) z ujęciem prądu, wodą i sanitariatami.
Po wyjściu z Mgarr, wzdłuż zachodniego brzegu Gozo kierujemy się na północ, na kolejne kotwicowisko. Przepływamy obok wysepki Gebla Tal Fessel, będącej rajską enklawą dla płetwonurków. Przesuwamy się prawą burtą przed Mjiar Tsh Shini Bay, wąsko wcinającą się w nadbrzeżny klif.
Na południowo-zachodnim krańcu wyspy mijamy Zatokę Xlendi (mapa nr 6, poz.21). Jest tam mała betonowa keja, do której można przybić i płytkie kotwicowisko, ładna laguna i ciekawe dno. Do zatoki wchodzimy od zachodu, określając swój kurs względem, widocznego tam, znaku kardynalnego. Uwaga na zmieniającą się głębokość!
Najbardziej widowiskowe miejsce do zacumowania na Gozo to Dwejra Bay (mapa nr 7, poz. 22), bardzo dobrze osłonięta zatoczka ze wszystkich stron. Bezpieczne kotwicowisko, zmieniające się kolory wody i ciekawe dno, przyciąga tam płetwonurków i żeglarzy. Wejście o szerokości do 50 m, jest z SW. Głębokość nie schodzi poniżej ośmiu metrów.
Opływając północny brzeg Gozo i obierając kurs na SE, trawersujemy kolejno zatoki Il-Qala tax-Xwieni (mapa nr 7, poz. 24), Il-Qbajjar (mapa nr 7, poz. 25) , Marsalforn Bay (mapa nr 7, poz. 26), Ramala Bay (mapa nr 7, poz. 27) i San Blas Bay (mapa nr 7, poz. 28). Ten fragment brzegu urozmaicają piękne, o barwie ecru klify, wystające z morza na kilkadziesiąt metrów w górę. Miejsca te są odsłonięte od północy i narażone na nordowe wiatry i duże zafalowanie. Jednak przy dobrej pogodzie świetnie nadają się na kilkugodzinne kotwiczenie i kąpiele.
Żeglując po Archipelagu Maltańskim, musimy być świadomi, że przewidywane warunki hydrometeorologiczne często nie odpowiadają prognozowanym. Dlatego, przed zaplanowanym rejsem, powinniśmy systematycznie sprawdzać prognozy w lokalnych źródłach, posiłkując się znajdującymi tam modelami zafalowania i wiatrowymi na rejon całego Morza Śródziemnego, a w szczególności Malty.
Konieczne jest zwrócenie uwagi na zafalowanie, które na ogół nie jest proporcjonalne do siły i kierunku wiatru. Pozwoli to wyeliminować cumowanie czy kotwiczenie w zatokach narażonych na krótką i uciążliwą falę.
Zwiadowczy rejs, po marinach i przystaniach Malty, kończymy w Portomaso. Marina Portomaso (mapa nr 2, poz. 5) leży 1,2 kabla na północ od wejścia do zatoki St. Julin’s (malt. Il-Bajja ta’ San Gilgan) i jest dobrze chroniona przed falami i silnym wschodnim wiatrem.
Doskonałym punktem orientacyjnym dla nawigatora kierującego jacht do portu jest wyjątkowa, 23-piętrowa wieża, centralnie górująca nad przystanią – do niedawna najwyższego budynku na wyspie, Portomaso Business Tower, o wysokości 97 m.
Marina, w przewodnikach została zdefiniowana, jako “…jeden z najpiękniejszych fragmentów architektonicznych St. Julien i nie tylko… Oaza luksusu i komfortu, starannie zaprojektowana, jest nadwodną dekoracją nabrzeży i basenów, pełna pięknych jachtów”.
Portomaso była pierwszą i jest jedyną pięciogwiazdkową maltańską mariną, która otrzymała prestiżową nagrodę Five Gold Anchor Award, przyznawaną przez Stowarzyszenie Marin. Nagroda uznawana na całym świecie przez międzynarodowe stowarzyszenia luksusowych jachtów jest gwarancję jakości świadczonych usług.
Akwen Mariny Portomaso, wyznaczają trzy baseny z nabrzeżami o łącznej długości 1,6 km, 110 miejscami cumowniczymi i pełną, profesjonalną obsługą. Nabrzeża są podzielone między jachty motorowe, żaglowe i mniejsze jednostki rekreacyjne.
Portomaso jest przystanią żeglarską na wskroś ekologiczną, wolną od samochodów, motocykli, skuterów, przyjazną środowisku. Emanuje spokojem i czystością. Oferuje wysoki standard postoju i chartery w dość przystępnej, jak na okolicę, cenie. Pracownicy mariny i ochrona, regularnie patrolują teren portu i starannie dozorują zacumowane jednostki.
Marina znajduje się w samym sercu St. Julian’s, w niewielkiej odległości od Paceville, otoczona sklepami, kasynami, aptekami, bankami, urzędami pocztowymi i wielopoziomowymi parkingami gwarantującymi bliskość i wygodę.
W samej marinie, jak i w pobliżu, istnieje również wiele, na różnym poziomie restauracji, od ekskluzywnych do prostych barów, w których można skosztować potraw kuchni francuskiej, włoskiej, libańskiej, chińskiej, tajskiej, wietnamskiej, bułgarskiej, koreańskiej i japońskiej z jej wyszukanymi przysmakami.
Przystań jest fragmentem kompleksu mieszkalnego Portomaso. Ta, niezaprzeczalnie ekskluzywna, komercyjna nieruchomość mieszkalna, znajduje się w centrum miasta i jest najbardziej znanym adresem na Malcie. Częścią tej oazy, jest 5-gwiazdkowy hotel Hilton z prywatnymi klubami plażowymi, centrum konferencyjnym, centrami zdrowia i fitnessu, kortami tenisowymi, wyśmienitą własną kuchnią i wieloma innymi atrakcjami.
Na 22 piętrze Portomaso Business Tower znajduje się najbardziej stylowy salon z winami na Malcie – Poziom 22. Ten elitarny salon i klub, dostarcza wyjątkowych doznań relaksacyjnych.