< Powrót
20
marca 2023
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
V. Zveg/Wikipedia
bitwy morskie Chesapeake
Bitwa w Zatoce Chesapeake.

Najważniejsze bitwy morskie w dziejach – Historyczne starcia na wodzie

Nie tylko starcia na lądzie, ale i bitwy morskie wpływały na losy świata. Wybraliśmy te, które, naszym zdaniem, były najważniejsze.  

28 września 480 r. p.n.e. – Bitwa pod Salaminą

Bitwę stoczyły floty grecka i perska. Persowie wystawili do walki ponad 600 jednostek a Grecy ok. 350. Wygrali ci drudzy. Batalia okazała się przełomowa dla całej wojny powstrzymując marsz Persów także na lądzie co uratowało grecką demokrację przezd perską tyranią.

264-146 r. p.n.e. – Wojny punickie

Były trzy. Stoczyły je Republika rzymska i Kartagina w Północnej Afryce. Wojny miały również swoją odsłonę morską nie mniej zaciętą niż kampanie lądowe. Chociaż były momenty, kiedy wydawało się, że Kartagina ma przewagę to jednak ostatecznie poniosła klęskę. Dzięki temu Rzym stał się panem Morza Śródziemnego. 

2 września 31 r. p.n.e. – Bitwa pod Akcjum

Było to decydujące starcie w wojnie o władzę nad Rzymem stoczone u wybrzeży Grecji pomiędzy silami Oktawiana Augusta a Marka Antoniusza i egipskiej królowej Kleopatry, która go wspierała. Wygrała flota Oktawiana posyłając na dno Morza Jońskiego większość okrętów Antoniusza. W ten sposób Oktawian został pierwszym cesarzem rzymskim.

Chesapeake Bitwa pod Akcjum. Laureys a Castro/Wikipedia.

Bitwa pod Akcjum. Laureys a Castro/Wikipedia.

IX-XI w. – Najazdy wikingów

Ze swoich siedzib w dzisiejszej Danii, Norwegii i Szwecji wikingowie potrafili dopłynąć aż na Morze Czarne czy Kaspijskie. Odkryli też Amerykę Północną zasiedlając po drodze Islandię i Grenlandię. W Normandii założyli księstwo, którego władca – Wilhelm Zdobywca – w 1066 r. opanował Anglię i został jej królem. Przyczynili się także do powstania pierwszego księstwa ruskiego.

1274, 1281 – Inwazje mongolskie na Japonię

Będąc u szczytu potęgi władca Mongołów Kubiłaj dwukrotnie próbował podporządkować sobie Japonię. Bezskutecznie. W obu wypadkach po stronie Japończyków stanęła pogoda a ściślej tajfuny, które doprowadziły do zatopienia flot inwazyjnych. Dzięki temu Japonia zachowała niezależność a kamikaze („boski wiatr”), który ją ocalił przeszedł do legendy wykorzystanej podczas drugiej wojny światowej.

29 maja 1453 r. – Upadek Konstantynopola

Tego dnia armia Imperium Osmańskiego, po skutecznie przeprowadzonej wojskowej operacji morsko-lądowej, zdobyła Konstantynopol, stolicę Cesarstwa Bizantyńskiego. Turcy stali się panami wschodniej części Morza Śródziemnego i ruszyli na podbój Europy. Datę zdobycia Konstantynopola powszechnie uznaje się za zakończenie średniowiecza.

7 października 1571 r. – Bitwa pod Lepanto

Jedna z największych i najkrwawszych batalii morskich w dziejach. Zmierzyły się w niej floty chrześcijańska i turecka. Tylko po stronie muzułmańskiej zginęło 30 tys. ludzi. Chrześcijanie wygrali batalię, hamując turecką ekspansję. Zwycięstwo pod Lepanto papież przypisał Matce Boskiej Różańcowej. Na pamiątkę tego wydarzenia w kościołach katolickich październik stał się miesiącem odmawiania różańca.

Lipiec-wrzesień 1588 r. – Klęska Wielkiej Armady

Wielka Armada to flota stworzona przez katolicką Hiszpanię w celu podboju protestanckiej Anglii. Po serii starć z Anglikami i zmagając się ze sztormami Hiszpanie ponieśli klęskę. Dzięki zwycięstwu nad Wielką Armadą Anglia rozpoczęła drogę ku panowaniu na morzach, która zakończyła się jej sukcesem, dając możliwość budowy największego imperium w historii.

bitwy morskie Klęska Wielkiej Armady. Philip James de Loutherbourg/Wikipedia.

Klęska Wielkiej Armady. Philip James de Loutherbourg/Wikipedia.

5 września 1781 r. – Bitwa w Zatoce Chesapeake

Stoczona została pomiędzy flotą francuską i brytyjską podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Była to strategiczna porażka Brytyjczyków. Miała decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia działań lądowych doprowadzając do kapitulacji wojsk brytyjskich pod Yorktown i uzyskania przez Stany Zjednoczone niepodległości.

21 października 1805 r. – Bitwa pod Trafalgarem

Pod dowództwem Nelsona flota brytyjska pokonała połączone siły francusko-hiszpańskie. Bitwa ta zakończyła ostatecznie marzenia Napoleona o panowaniu nie tylko na lądzie, ale i na morzu. Od zwycięstwa pod Trafalgarem liczona jest pełna hegemonia brytyjska na morzach i oceanach, która trwała przez kolejny wiek.

1862-1863 – Kampania na Missisipi

Do zwycięstwa Północy nad Południem w amerykańskiej wojnie secesyjnej przyczyniła się jej przewaga na morzu oraz wygrana w tzw. kampanii na Missisipi. Był to szereg starć lądowych i rzecznych, których celem było przejęcie panowania nad rzeką Missisipi – najważniejszą arterią komunikacyjną kraju.

bitwy morskie Kampania na Missisipi. Wikipedia.

Kampania na Missisipi. Wikipedia.

27-28 maja 1905 r. – Bitwa pod Cuszimą

Kiedy wybuchła wojna z Japonią Rosjanie wysłali na Daleki Wschód flotę wojenną z Bałtyku. Po wyczerpującym rejsie dookoła Afryki została ona niemal całkowicie rozgromiona przez Japończyków pod Cuszimą. Japonia udowodniła w ten sposób, że stała się światowym mocarstwem morskim.

1914-1918 – Niemiecka wojna podwodna w pierwszej wojnie światowej

Chociaż Niemcy przystąpiły do pierwszej wojny światowej z flotą wojenną, jakiej nie miały nigdy w swojej historii to jednak nie spełniła pokładanych w niej nadziei. W takiej sytuacji ciężar prowadzenie wojny morskiej spadł na barki niemieckich podwodniaków.

1939-1945 – Bitwa o Atlantyk w drugiej wojnie światowej

Podobnie jak w pierwszej wojnie światowej w drugiej po stronie niemieckiej walczyły głównie okręty podwodne. Niemcy liczyli na to, że dzięki ich działaniom uda im się przerwać linie komunikacyjne Wielkiej Brytanii. Na szczęście im się to nie udało.

7 grudnia 1941 r. – Atak na Pearl Harbor

Niespodziewany atak na bazę amerykańskiej floty na Pacyfiku miał zaraz na starcie zapewnić Japończykom przewagę w wojnie z USA. Atak jednak nie osiągnął swoich celów. Japończykom nie udało się całkowicie unicestwić floty amerykańskiej co skończyło się ostatecznie ich klęską w całej wojnie.

4-7 czerwca 1942 r. – Bitwa o Midway

Starcie na Pacyfiku pomiędzy flotami: amerykańską a japońską. W jego efekcie Japończycy utracili trzon swoich najwartościowszych sił morskich a inicjatywa strategiczna przeszła w ręce amerykańskie. Batalia ta okazała się również przełomowa, jeśli chodzi o sposób prowadzenia walki na morzu. Od tej chwili o sukcesie w bitwie morskiej zaczęło decydować lotnictwo.

6 czerwca 1944 r. – Lądowanie aliantów w Normandii

To była największa operacja desantowa w dziejach. Wzięło w niej udział prawie 7 tysięcy jednostek pływających, ponad 11 tysięcy samolotów i 175 tysięcy alianckich żołnierzy. Jak wiadomo Niemcom nie udało się zatrzymać lądujących aliantów co zakończyło się klęską III Rzeszy w drugiej wojnie światowej.

bitwy morskie

Lądowanie w Normandii. WIkipedia.

1947-1991 – Zimna wojna

Tak umownie nazwano zmagania, również militarne, które po zakończeniu drugiej wojny światowej toczyły ze sobą państwa wolnego świata (NATO) z blokiem krajów komunistycznym (Układ Warszawski). Zakończyły się one upadkiem tych drugich. Zimna wojna miała także swoją morską odsłonę – od wojny koreańskiej, poprzez kryzys kubański, po wojnę w Wietnamie. W tym czasie flota amerykańska stała się najpotężniejszą siłą morską w historii świata i pozostaje nią do dzisiaj.

Co myślisz o tym artykule?
+1
14
+1
1
+1
6
+1
3
+1
3
+1
3
+1
3

PODZIEL SIĘ OPINIĄ