< Powrót
31
maja 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Matt Rakowski/Shutterstock
Polskie wybrzeże Bałtyku
Wybrzeże Chorwacji.

Polskie wybrzeże Bałtyku i Chorwacja w nowych locjach

To obowiązkowe pozycje dla żeglarzy planujących rejsy po Bałtyku lub Adriatyku. Dwie nowe locje – „Polskie wybrzeże Bałtyku i niemiecka część Zalewu Szczecińskiego” Marcina Palacza i „Locję Chorwacji dla żeglarzy” Trevora i Dinah Thompsonów – wydało właśnie Wydawnictwo Nautica.

Polscy żeglarze morscy najczęściej żeglują po Bałtyku lub w chorwackiej części Adriatyku. I to do nich skierowane są dwie najnowsze locje Wydawnictwa Nautica.

To już trzecie wydanie „Polskiego wybrzeża Bałtyku i niemieckiej części Zalewu Szczecińskiego”. Poczytna książka Marcina Palacza, doświadczonego żeglarza i autora przewodników żeglarskich, po raz pierwszy ukazała się w 2018 roku, zdobywając Nagrodę im. Leonida Teligi od Miesięcznika “Żagle”. Dwa lata później opublikowano 30-stronicowy suplement, a w tym roku jej kolejne wydanie.

Polskie wybrzeże BałtykuPrzewodnik żeglarski Marcina Palacza to almanach wiedzy o polskim wybrzeżu Bałtyku i niemieckiej części Zalewu Szczecińskiego. Zawiera uaktualnione locje oraz 115 map i planów.

Autor podzielił książkę na siedem rozdziałów. W pierwszym podaje informacje ogólne, dotyczące m.in. prognoz pogody, stref zamkniętych i wykorzystywanych kanałach VHF. W kolejnych omawia poszczególne fragmenty wybrzeża: Zalew Szczeciński, Szczecin, Odrę i jezioro Dąbie, porty nad otwartym morzem, Zatokę Gdańską, odcinek pomiędzy Gdańskiem a Zalewem Wiślanym i Zalew Wiślany. Palacz szczegółowo omawia przystanie i mariny oraz dostępne usługi dla żeglarzy. Podaje również wiele informacji turystycznych – historię opisywanych miejscowości i najważniejsze atrakcje.

W stosunku do poprzednich wydań największą zmianą jest dodanie opisu niemieckiej części Zalewu Szczecińskiego. Ponadto autor uzupełnił książkę m.in. o nowe przystanie i wyspy na Zalewie Szczecińskim. Zaktualizował również plany o najnowsze dane nawigacyjne i hydrograficzne.

Marcin Palacz, „Polskie wybrzeże Bałtyku i niemiecka część Zalewu Szczecińskiego”, Wydawnictwo Nautica 2022, 252 strony.

„Locja Chorwacji dla żeglarzy” oparta została na książce „Adriatic Pilot. Croatia, Slovenia, Montenegro. East Coast of Italy, Albania”. Jej autorami jest pływające małżeństwo Trevor i Dinah Thompson, które od połowy lat 70. pisze artykuły poświęcone żeglarstwu.

W 1984 roku Brytyjczycy zaczęli poznawać wybrzeże Chorwacji (wówczas jeszcze jugosłowiańskiej), a na podstawie doświadczeń z liczącej 4000 Mm podróży dwa lata później ukazała się locja „Adriatic Pilot”. W 2020 roku opublikowano ósme wydanie, na którym bazowało Wydawnictwo Nautica.

„Locja Chorwacji dla żeglarzy” podzielona została na sześć części. Pierwszą stanowi wstęp, w którym Thompsonowie zamieścili podstawowe informacje dotyczące pływania po Adriatyku. Kolejne cztery poświęcono poszczególnym fragmentom wybrzeża Chorwacji – od Molunatu do Podgory, od Tučepi do Tribunj, od wyspy Murter do wyspy Rab i od Senj do granicy ze Słowenią.

Autorzy podają szczegółowe informacje dotyczące miast i portów jachtowych oraz plany i mapy. Książkę uzupełniają załączniki, w którym jest m.in. krótki słowniczek polsko-chorwacki, adresy polskich ambasad i konsulatów oraz informacja o przepisach dotyczących przewozu zwierząt.

Trevor i Dinah Thompsonowie, „Locja Chorwacji dla żeglarzy”, Wydawnictwo Nautica 2022, 360 stron.

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ