< Powrót
9
sierpnia 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Rick Tomlinson / https://www.rick-tomlinson.com
Admiral’s Cup
Admiral’s Cup w 1994 roku.

Royal Ocean Racing Club reaktywuje Admiral’s Cup

17 lipca 2025 roku ponownie wystartują legendarne regaty Admiral’s Cup. Będzie to pierwsza edycja jednej z najważniejszych żeglarskich imprez od 2003 roku.

Po ponad dwudziestu latach przerwy do kalendarza morskich regat wraca Admiral’s Cup. Zorganizowana po raz pierwszy w 1957 roku przez Royal Ocean Racing Club impreza przez lata była uznawana za nieoficjalne mistrzostwa świata jachtów morskich. Wszystko dlatego, że do 1999 roku w regatach startowały państwa, które wystawiały po trzy załogi. W latach 90. imprezę dotknął jednak kryzys i w 2003 roku po raz ostatni udało się je przeprowadzić. Teraz RORC zamierza je wskrzesić.

– Reaktywacja Admiral’s Cup jest wspaniałym sposobem na uczczenie stulecia Royal Ocean Racing Club – mówi James Neville, komandor RORC. – Wybrany format dla Admiral’s Cup 2025 szanuje tradycję regat, podobnie jak wybranie klas IRC dla jachtów, które rywalizują offshorowo na najwyższym międzynarodowym poziomie. Dzięki ogłoszeniu ich na ponad dwa lata przed startem, teamy będą miały czas na przygotowanie na to fantastyczne wydarzenie. Celem RORC jest przyciągnięcie załóg z całego świata na Admiral’s Cup 2025.

Nowy Admiral’s Cup będzie połączeniem wyścigów przybrzeżnych i jednego krótkiego offshorowego, a jego zwieńczeniem będzie Fastnet Race. Zgodnie ze wstępnym kalendarzem w dniach 19-21 lipca 2025 roku odbędą się wyścigi przybrzeżne, w dniach 23-24 lipca krótki wyścig offshorowy, a 26 lipca wystartuje Fastnet Race. Rozdanie nagród planowane jest 1 sierpnia. Rywalizacja odbędzie się w klasie IRC.

Zgodnie ze wstępnym zawiadomieniem o regatach, do zmagań będą mogły zgłosić się teamy składające się z dwóch jachtów, które będą reprezentowały klub albo państwo. Póki co zainteresowanie imprezą wyrazili żeglarze z jedenastu krajów.

Polska dwukrotnie wystawiła załogi na Admiral’s Cup. W 1977 roku w regatach wystartowały jachty „Spaniel” pod dowództwem Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, „Bumerang” Jerzego Siudy i „Hajduk” Zygfryda „Zygi” Perlickiego. Dwa lata później  na „Hadarze” wystartował Zyga Perlicki, na „Nauticusie” Tadeusz „Papa” Siwiec, a na „Cetusie” Jerzy Siudy. Oba występy nie były najlepsze, a Polska w klasyfikacji uplasowała się pod koniec stawki. Ponadto w 1997 roku regaty wygrały USA, które reprezentował m.in. „MK Cafe” z Romanem Paszke i Jackiem Wysockim. Drugie miejsce zajęły wówczas Niemcy, a sternikiem jednego z ich jachtów, „Pinty”, był Karol Jabłoński.

Szczegółowe informacje

Strona RORC

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ