< Powrót
20
marca 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
NN/„La vie au grand air”
Helena de Pourtalès
Jacht „Lérina” podczas igrzysk olimpijskich w 1900 roku.

Słyszeliście o… pierwszej mistrzyni olimpijskiej?

Kobiety uczestniczą w igrzyskach olimpijskich od 1900 roku. Mało kto pamięta, że jako pierwsza mistrzostwo zdobyła żeglarka – Helena de Pourtalès.

Na zorganizowanych w Paryżu w 1900 roku II Letnich Igrzyskach Olimpijskich wystartowały dwadzieścia dwie kobiety. W niektórych dyscyplinach, np. w tenisie, rywalizowały w osobnych kategoriach, ale już w krykiecie musiały grać przeciwko mężczyznom. W żeglarstwie, które w Paryżu po raz pierwszy weszło do programu olimpijskiego, wzięła udział tylko jedna kobieta – Helena de Pourtalès.

Urodzona 28 kwietnia 1868 roku w Nowym Jorku żeglarka była córką bankiera Henryka Barbey’a i Marii Lorillard, pochodzącej z rodziny majętnych producentów tytoniu. Dzięki krewnym ze strony matki Helena zainteresowała się jeździectwem oraz żeglarstwem – w swoich pamiętnikach opisywała m.in. regaty o Puchar Ameryki. W 1891 roku wyszła za mąż za Hermana Aleksandra, hrabiego de Pourtalès – oficera niemieckiej armii o francuskich korzeniach.

W 1900 roku Herman de Pourtalès, jego bratanek Bernard de Pourtalès oraz Helena wystartowali w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Choć występowali jako reprezentanci Szwajcarii, tworzyli mieszankę narodowościową. Helena miała obywatelstwo amerykańskie i szwajcarskie, jej mąż niemieckie i szwajcarskie, a jego bratanek tylko szwajcarskie – choć urodził się we Francji.

Szwajcarska załoga przystąpiła do zmagań w klasie od jednej do dwóch ton na jachcie „Lérina”. Rywalizacja – dwa osobne wyścigi, których wynik się nie sumował – odbyła się na Sekwanie 22 i 25 maja. Już w pierwszym starciu, przy słabym wietrze, Henry, Helena i Bernard de Pourtalès okazali się najlepsi. Dobrą dyspozycję potwierdzili trzy dni później, zajmując drugie miejsce. A Helena została pierwszą mistrzynią olimpijską.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ