< Powrót
29
lipca 2015
Tekst:
tef
Zdjęcie:
Ilustracja z książki

Trymowanie bez strachu

trymowanie okladka 2015 07 24Jak się robi szplajs na linie trzypokrętkowej? Na czym polega poprawne zabepieczanie przetyczek? Co zrobić, kiedy trzeba przeciąć stalówkę, a na pokładzie nie ma nożyc?

To nie są zadania dla MacGyvera tylko dla żeglarzy. Mogą się dowiedzieć jak to zrobić czytając książkę Allana Barwella „Trymowanie takielunku”. To kolejny podręcznik RYA opublikowany po polsku przez Oficynę Wydawniczą Alma-Press.

Publikacja zawiera informacje niezbędne do samodzielnej wymiany elementów takielunku jachtowego, a także ich modyfikacji pod kątem własnych potrzeb. Dotyczy to zarówno takielunku ruchomego jak i stałego.

W książce można znaleźć także wiadomości na temat historii i elementów takielunku, stawiania masztu za pomocą dźwigu, taklowania nowego masztu, trymowania takielunku, refowania, bezpieczeństwa na pokładzie, węzłów i splotów, konserwacji, narzędzi czy przygotowania do rejsu.

Wszystko podane w „stylu RYA” – maksymalnie praktycznie i czytelnie, z dużą liczbą zdjęć i rysunków. Do tego wiele fachowych wskazówek autora dowodzących wielkiego znawstwa tematu, wynikającego z kilkudziesięciu lat zawodowych doświadczeń w tym zakresie.

„Żeglarze boją się regulować elementy takielunku ze strachu przed skutkami własnej niewiedzy” – możemy przeczytać na okładce książki. W wielu przypadkach to prawda. Dzięki pracy Allana Barwella na pewno będzie ich mniej.

„Trymowanie takielunku. Podręcznik RYA”, Allan Barwell, Oficyna Wydawnicza Alma-Press, str. 96

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ