< Powrót
23
czerwca 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Arch. Alfonsa Olszewskiego
tablice
Załoga jachtu „Danuta” z kierownikiem polskiej ekipy olimpijskiej Tadeuszem Ziółkowskim. Od lewej: Juliusz Sieradzki, Alfons Olszewski, Tadeusz Ziółkowski, Janusz Zalewski, Józef Szajba, Stanisław Zalewski.

Uhonorujmy legendy pomorskich klubów żeglarskich!

Tablice Ottona Weilanda i Tadeusza Ziółkowskiego odsłonięte zostaną w sobotę 25 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Uroczystość jest częścią obchodów Święta Morza w Gdyni. Serdecznie zapraszamy.

Od 2012 w gdyńskiej Alei Żeglarstwa Polskiego upamiętniani są zasłużeni żeglarze. W najbliższą sobotę do grona dwudziestu trzech legendarnych ludzi morza dołączy kolejnych dwóch – Otton Weiland i Tadeusz Ziółkowski. Odsłonięcie ich tablic w tym roku nie jest przypadkiem. Byli oni bowiem wybitnymi działaczami dwóch klubów żeglarskich, które obchodzą właśnie stulecie powstania – Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku.

Otton Weiland był jednym z ojców żeglarstwa na Jeziorze Charzykowskim, na którym zaczął żeglować w 1912 roku. Dekadę później został jednym ze współzałożycieli Klubu Żeglarskiego Chojnice – obecnie znanego jako Chojnicki Klub Żeglarski. W 1924 roku został też wiceprezesem świeżo utworzonego Polskiego Związku Żeglarskiego.

tablice

Otton Weiland.
Fot. arch. Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach

Tadeusz Ziółkowski przeszedł do historii jako pierwszy komendant żaglowca „Lwów” oraz niestrudzony działacz Polskiego Klubu Żeglarskiego w Wolnym Mieście Gdańsku. W 1936 roku był kierownikiem polskiej ekipy na igrzyskach olimpijskich. Po wybuchu wojny został aresztowany przez Niemców i 22 marca 1940 roku rozstrzelany w obozie koncentracyjnym Stutthof. Więcej o Ottonie Weilandzie i Tadeuszu Ziółkowskim dowiedzieć się można w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Tablice odsłonięte zostaną w sobotę 25 czerwca o godzinie 11 w Alei Żeglarstwa Polskiego – na falochronie południowym gdyńskiego basenu żeglarskiego. Wszyscy są zaproszeni.

Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Patronat honorowy sprawuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a patronat medialny portal Żeglarski.info. Impreza jest częścią obchodów Święta Morza w Gdyni.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni oraz Ligi Morskiej i Rzecznej. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka, Bolesława Romanowskiego, Andrzeja Rościszewskiego, Henryka Jaskuły i Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego.

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ