< Powrót
10
czerwca 2021
Tekst:
mat. prasowe
Ilustracja:
mat. prasowe
Wagner Sailing Rally

Wagner Sailing Rally Polska 2021 w Szczecinie

Już po raz czwarty odbędzie się zlot żeglarzy, którzy uczczą pamięć polskiego żeglarza Władysława Wagnera. Wagner Sailing Rally będzie miało miejsce już w ten weekend na szczecińskiej Łasztowni.

To będzie pierwszy Zlot Wagnerowski, który odbędzie się w Polsce. Ideą przewodnią Wagner Sailing Rally jest popularyzacja niezwykłej postaci, jaką był Władysław Wagner. Ale również integracja zarówno żeglarzy polonijnych, jak i tych z Polski. Do tej pory zloty organizowane były w 2012, 2015 i 2018 na Tortolii, największej wyspie brytyjskich Wysp Dziewiczych.

Tegoroczny zlot potrwa od piątku 11 czerwca do niedzieli 13 czerwca. Goście będą cumować w North East Marinie. Obecność zapowiedziało siedem jednostek zagranicznych oraz dwa szczecińskie żaglowce – „Fryderyk Chopin” oraz „Kapitan Borchardt”. Podczas trwania zlotu na pokładzie „Fryderyka Chopina” będzie można zobaczyć  wystawę o kapitanie Wagnerze czy też usłyszeć koncerty szantowe. Na godzinę 15 w sobotę zaplanowano paradę jednostek (na wysokości Wałów Chrobrego).

Władysław Wagner w latach 1932-1939 jako pierwszy Polak opłynął świat pod żaglami z biało-czerwoną banderą. Zloty organizowane w Polsce i w różnych miejscach na Karaibach, mają przyczynić się do większej znajomości historii kapitana Wagnera i nawiązania więzi pomiędzy polskimi żeglarzami na całym świecie. To także świetna prezentacja polskiego żeglarstwa na Karaibach.

Program

Piątek, 11 czerwca
10.00-16.00 – Rejestracja uczestników, przydział miejsc w marinie – NorthEast Marina
16.00-17.00 – Powitanie uczestników z pokładu „Fryderyka Chopina”
17.00-18.00 – Spotkanie Międzynarodowej Federacji Polonijnych Klubów Żeglarskich na pokładzie „Fryderyka Chopina”
18.00-19.00 – Przerwa na posiłek
20.30-22.00 – Projekcja filmu dokumentalnego o kapitanie Władysławie Wagnerze

Sobota, 12 czerwca
10.00-11.00 – Uroczyste otwarcie zlotu, podniesienie flagi zlotu na „Fryderyku Chopinie”
11.30-19.00 – Wystawa o kapitanie Władysławie Wagnerze na pokładzie „Fryderyka Chopina”
13.30-14.30 – Prezentacja rejsu szlakami kapitana Władysława Wagnera, prelegent: Mirosław Lewiński, z pokładu „Fryderyka Chopina”
15.00 – Parada jachtów na Odrze – Odra Zachodnia, na wysokości Wałów Chrobrego
18.00 – Koncert muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Marcina Maseckiego – z pokładu „Fryderyka Chopina”
19.30 – Koncert szant, wykonawcy: Marek Szurawski, Mirek Kowalewski, Waldemar Mieczkowski, Arek Wlizło – z pokładu „Fryderyka Chopina”

Niedziela, 13 czerwca
08.00 – Podniesienie bandery „Fryderyku Chopinie”i opuszczenie flagi zlotu, zakończenie zlotu

Kim był Władysław Wagner?

Władysław Wagner urodził się 17 września 1912 r. w Krzyżowej Woli, obecnie dzielnicy Starachowic. Kiedy w roku 1927 jego rodzice przeprowadzili się do Gdyni, wstąpił do morskiej drużyny harcerskiej im. Jana III Sobieskiego. W 1929 r. ukończył kurs żeglarski. W roku 1931 znalazł w pobliżu portu zagrzebany wrak łodzi rybackiej. Od tej pory myślał o wyprawie dookoła świata. Wraz z kolegą Rudolfem Korniowskim przeprowadził remont kadłuba, postawił maszt, założył takielunek i ożaglowanie. Następnie 19 marca 1932 r. jacht „Zjawa” został zwodowany.

Rejs dookoła świata rozpoczął się w piątek 8 lipca 1932 r. Pożegnanie było krótkie, bowiem Wagner i Korniowski zapewnili przyjaciół i bliskich, że chodzi o wakacyjny rejs po Bałtyku. Zamierzali opłynąć Bornholm i dotrzeć do Zelandii. Niestety, ręczna busola, stanowiąca całe ich wyposażenie nawigacyjne, zawiodła i dotarli do wybrzeży Olandii, 200 km na północ od Bornholmu. Zdecydowali się wiec trzymać linii brzegowej i tak wkrótce dopłynęli do Kopenhagi i Göteborga, gdzie naprawiono pęknięty bom, dobudowano bukszpryt i zwiększono powierzchnię żagli.

Teraz, w trudnych jesiennych warunkach pogodowych, kierując się przez Morze Północne, kanał La Manche i wzdłuż brzegów Zatoki Biskajskiej „Zjawa”  zawinęła do Lizbony. Zaś w styczniu 1933 r. do Casablanki. Po pokonaniu Atlantyku 3 czerwca 1933 r. przybiła do portu Belém, gdzie zszedł z pokładu Korniowski. 4 lutego 1934 r. Wagner wodował nową „Zjawę II”. W grudniu, holowany przez „Dar Pomorza” pokonał Kanał Panamski.

Po utracie „Zjawy II”, którą jak się okazało w Suva w archipelagu Fidżi stoczyły świdraki, udał się statkiem handlowym do Australii. Był serdecznie witany przez tamtejszą Polonię. W Sydney spędził kilka miesięcy, ale gdy okazało się, że ceny jachtów w Australii są za wysokie, zawrócił do Ekwadoru.  Tam w stoczni w Guayaquil zbudował, według własnego projektu „Zjawę III”.

Zamknięcie pętli

W lipcu 1937 r. wyruszył w dalszą drogę przez Polinezję Francuską, Australię i Dżakartę, gdzie otrzymał patent kapitański wydany przez Polski Związek Żeglarski. We wrześniu 1937 r., podczas pobytu na Bora-Bora, spotkał się z Alainem Gerbaultem – francuskim żeglarzem-samotnikiem, który okrążył ziemię.

4 lipca 1939 r. o godzinie 16.20 jacht przeciął trawers portugalskiego przylądka Faro, (który na „Zjawie I” mijał 4 stycznia 1933 r.) po sześciu i pół roku okrążając Ziemię. Tak zakończyła się przerywana przeciwnościami losu i chorobą podróż żeglarza, który jako pierwszy Polak opłynął kulę ziemską.

Wagner nigdy nie powrócił do Gdyni. Co prawda chciał wypłynąć z Great Yarmouth, gdzie wcześniej zakończył swój rejs, jednak w tym czasie w Polsce trwały już działania wojenne i konsul RP odradził mu dalszą podróż.

W czasie II wojny światowej służył w Marynarce Wojennej. Po wojnie pozostał na emigracji. Był rybakiem, a następnie prowadził na Puerto Rico własną stocznię (od 1959 r.). Później (1969 r.) zamieszkał na Florydzie. Zmarł w Winter Park tamże 15 września 1992 r.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ