< Powrót
1
lipca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle, dol
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Tyszki

Wystawa obrazów Jerzego Tyszki w Pomorskim Związku Żeglarskim

Pomorski Związek Żeglarski prezentuje wystawę 49 marynistycznych obrazów i grafik Jerzego Józefa Tyszki. Ekspozycja uświetniła obchody tegorocznego Święta Morza, a w związku z dużym zainteresowaniem zwiedzających, nadal można ją oglądać w siedzibie Związku przy al. Jana Pawła II 11 w Gdyni.

Jerzy J. Tyszka to artysta-malarz, rzeźbiarz i grafik. Zarazem marynarz, doświadczony żeglarz i wieloletni komandor Morskiego Klubu LOK w Węgorzewie. Jego twórczość można znaleźć w książkach o tematyce morskiej, m.in. w komiksie-podręczniku żeglarskim „Szkolne przypadki poczciwej DZ-ty”.

Trwająca w siedzibie PoZŻ wystawa nosi tytuł „Uskrzydlone marzenia” W jej skład wchodzi 49 prac, których głównym motywem są żaglowce i jachty. 20 z nich to akwarele przedstawiające polskie żaglowce – m.in. „Lwów”, „Zawiszę Czarnego” i „Zew Morza”. Na uwagę zasługuje także 14 obrazów poświęconych historycznym statkom, w tym „Piotrowi z Gdańska”, HMS „Bounty” i „Mayflower”. Ekspozycję uzupełnia 15 grafik jednostek pływających od XV do XX wieku.

To kolejna ekspozycja prezentowana w Pomorskim Związku Żeglarskim. Regularnie goszczą tu m.in. prace Olimpii Dębskiej i Jerzego Springera. Ponadto w siedzibie PoZŻ można oglądać wystawy historyczne poświęcone Dariuszowi BoguckiemuZdzisławowi Pieńkawie oraz Jacht Klubowi Morskiemu „Gryf” Gdynia, który w 2018 roku obchodził 90-lecie powstania.

Dzieła Jerzego J. Tyszki można oglądać codziennie – we wtorki, środy i piątki w godzinach 8-16, a w poniedziałki i środy w godzinach 8-19.

Jerzego J. Tyszki

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ