< Powrót
17
stycznia 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Materiały prasowe
Przedstawiciele Yacht Klubu Człuchów z wizytą w Pomorskim Związku Żeglarskim w Gdyni.

Yacht Klub Człuchów płynie w dobrym kierunku

Mimo młodego wieku Yacht Klub Człuchów prężnie działa i ma ambitne plany. A dzięki wsparciu Pomorskiego Związku Żeglarskiego ma szanse je zrealizować.

Yacht Klub Człuchów istnieje od 1996 roku i jest stowarzyszeniem non profit, w którym wszyscy pracują na zasadzie wolontariatu. Klub koncentruje się na szkoleniu – prowadzi szkółkę, dzieci i młodzież z klubu startują w regatach, a wszystkie zajęcia są darmowe. Od dwóch lat Yacht Klub Człuchów współpracuje również ze szkołą Bluebingo.pl z Tomaszowa Mazowieckiego, która ma licencję do egzaminowania człuchowskiej młodzieży.

W klubie szkolą dzieci w klasie Optimist, ale też zdają sobie sprawę, że poniekąd są „producentami” narybku dla np. większego Chojnickiego Klubu Żeglarskiego.

– Chcemy się rozwijać i zatrzymywać uzdolnioną młodzież u siebie, dlatego wiemy, że m.in. musimy inwestować w sprzęt – mówi Bartosz Muszyński, wicekomandor klubu.

Tej zdolnej młodzieży w Człuchowie nigdy nie brakowało. Członkowie klubu zdobywali medale mistrzostw Polski w klasie 420 i 470. Sztandarowym przedstawicielem tej uzdolnionej żeglarsko grupy jest np. Dominik Janowczyk, który jest wychowankiem człuchowskiego klubu, a dziś jest załogantem słynnego jachtu  „I Love Poland”, startującego w wielkich, międzynarodowych regatach.

Dwa lata temu klub z Człuchowa obchodził jubileusz 25-lecia. Na uroczystości obecny był m.in. wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Leopold Naskręt. Była to też okazja do porozmawiania o zacieśnieniu kontaktów z PoZŻ.

– Mam wrażenie, że wtedy Leopold Naskręt zobaczył co robimy i że mamy w sobie na tyle energii, by realizować swoje plany – mówi Bartosz Muszyński. – Dążyliśmy do spotkania w Gdyni, żeby uzyskać informacje i pomoc, jak pozyskiwać środki np. na zakupy łódki.

Kolejnym krokiem w tym kierunku było spotkanie w Pomorskim Związku Żeglarskim, które odbyło się 9 stycznia. Byli na nim obecni: komandor Yacht Klubu Człuchów Tomasz Emmerling oraz wicekomandorzy Bartosz Kuchta i Bartosz Muszyński. Pomorski Związek Żeglarski reprezentowali prezes Bogusław Witkowski oraz wiceprezes Leopold Naskręt.

Tematów do rozmowy było mnóstwo. Przede wszystkim Yacht Klub Człuchów odświeża i uzupełnia swoją flotę jachtów, a Pomorski Związek Żeglarski może pomóc w nabyciu jachtów szkoleniowych „2020”. Było to jednak tylko jedno z poruszonych zagadnień.

Yacht Klub Człuchów szkoli młodzież w klasie Optimist

Klub, zachęcany przez Pomorski Związek Żeglarski, chce zorganizować w regionie cykl regat o Puchar Ziemi Krajeńskiej.

– Byłyby podobny do Żeglarskiego Pucharu Kaszub – dodaje Bartosz Muszyński. – Dostaliśmy od trenera-koordynatora PoZŻ Filipa Lipskiego całe know-how. Wykonaliśmy pierwsze ruchy i wierzymy, że nam się uda, choć kluby np. z Grudziądza, Wąbrzeźna czy Piły, należące do innych Związków, raczej tego nie czują. Jeśli nie uda nam się zorganizować regat o Puchar Ziemi Krajeńskiej, to na pewno przyjedziemy na Żeglarski Puchar Kaszub. Zdobywanie doświadczeń jest dla nas bezcenne.

Klub z Człuchowa chce zatrzymywać zdolną młodzież u siebie

Klub z Człuchowa ma się też zaangażować w program „Pomorskie Żagle Wiedzy” i ponownie zorganizuje Pomorski Konkurs Piosenki Żeglarskiej, którego patronem będzie zmarły w 2023 roku założyciel Yacht Klubu Człuchów Jerzy Knajdek. Bartosz Muszyński podkreśla bardzo dobrą współpracę klubu także z burmistrzem Ryszardem Szybajło i starostą Aleksandrem Gappą.

– Oni bardzo nas wspierają, dzięki nim de facto funkcjonujemy – tłumaczy. – A spotkanie w Gdyni tylko nas utwierdziło, w tym że warto iść w kierunku, w którym podążamy.

Działalność Yacht Klubu Człuchów prowadzona jest w oparciu o przystań żeglarską, która dysponuje pomieszczeniami socjalnymi i świetlicą. Poza tym wyposażona jest w hangary, pomosty i plac zabaw . Do dyspozycji jest sprzęt pływający: 17 optymistów, 4 łodzie klasy 420, 2 łodzie klasy Omega, łodzie wiosłowe, kajaki, motorówki i sprzęt ratowniczy.

Członkowie klubu biorą udział w regatach odbywających się nie tylko w Człuchowie, ale także odwiedzają takie miejscowości jak: Charzykowy, Czersk, Piła, Rogoźno, Szczecinek, Sępólno Krajeńskie oraz Gdynia. W 2024 roku klub zorganizuje m.in. Regaty O Zieloną Ekologiczną Wstęgę Jeziora Rychnowskiego zaplanowane na 1-2 czerwca tego roku. W klubie jest w tej chwili kilkunastu młodych ludzi, którzy żeglują w klasie Optimist.

Strona klubu

Co myślisz o tym artykule?
+1
7
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ