< Powrót
20
lipca 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Leopold Naskręt
Żeglarstwo dla dzieci
Rejs po Zatoce Gdańskiej w ramach zajęć Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej.

Żeglarstwo dla dzieci. Dlaczego warto, żeby dzieci żeglowały?

Jest fajnym hobby, kształtuje charakter, pozwala zwiedzać świat – jest wiele powodów, dla których żeglarstwo jest świetnym zajęciem dla dzieci i młodzieży. Sprawdźmy, co żeglarstwo daje dzieciom i jak mogą rozpocząć przygodę pod białymi żaglami.

Myślisz, żeby zapisać dziecko do szkółki, żeby popływało na Optimiście lub wysłać nastolatka na obóz żeglarski, żeby trochę się usamodzielnił? Bardzo dobrze! Żeglarstwo to wspaniałe hobby, które rozwija fizycznie i intelektualnie, uczy współdziałania i pracy w grupie oraz działa wychowawczo.

Żeglarstwo dla dzieci – Jak zacząć naukę?

Najlepiej wziąć malucha pod żagle. Wspólne pływanie z rodzicami pozwala na oswojenie się z łódką w bezpiecznym otoczeniu, podstawową naukę poruszania się na jachcie i zasad bezpieczeństwa. Dzięki temu prostsze będzie zrobienie kolejnego kroku, którym jest zapisanie dziecka do klubu żeglarskiego. W tym wypadku najlepiej wybrać klub najbliższy lub związany ze szkołą, do której dziecko uczęszcza. Drugą możliwością jest wysłanie na wakacyjne kolonie żeglarskie – młodsze dzieci mogą na nich zdobyć pierwsze doświadczenia, a starsze postawić pierwsze kroki na drodze do zdobycia patentu żeglarskiego. Przeczytaj więcej o tym, jak zacząć żeglować.

Żeglarstwo dla dzieci

W oswojeniu z żeglarstwem pomóc może także symulator.
Fot. Leopold Naskręt

Jak zachęcić dziecko do żeglowania?

Żeglarstwo to przygoda, kontakt z rówieśnikami i aktywność na świeżym powietrzu. A dla dzieci wszystko to stanowi magnes. Równie ważne jest, żeby dziecko w początkowym okresie się nie zniechęciło. Stąd musi mieć świadomość, że np. klarowanie łódki nie jest przykrą koniecznością, lecz elementem żeglarskiej rzeczywistości. Trzeba im też wytłumaczyć, że wywrotka na jachcie nie jest niczym strasznym i każdy żeglarz, młody i stary, nie raz lądował w wodzie. Poza tym warto pokazywać, że pływać można nie tylko w swoim mieście i gminie, ale na całym świecie.

Żeglarstwo dla dzieci – Jakie są najlepsze książki i filmy?

Wiele pokoleń obecnych żeglarzy wyrosło na książkach i filmach żeglarskich. I nic nie wskazuje na to, żeby ten sposób nie sprawdził się u najmłodszych pokoleń. Dobrą pomocą może być „Żeglarstwo dla dzieci” Tima Davisona i Steve’a Kibble’a, czy książki z serii „Poradnik młodego żeglarza”, wydane pod auspicjami brytyjskiego Royal Yachting Association. Dobrym wyborem będzie też książka Laury Dekker, żeglarki, która jako nastolatka samotne opłynęła świat, o jej oceanicznej włóczędze. Żeglarskich filmów dla najmłodszych nie ma wiele, ale z pewnością obejrzenie „Piratów z Karaibów” nie zaszkodzi w rozbudzaniu w dzieciach żeglarskiej pasji.

Żeglarstwo dla dzieci

Dzieci pierwsze kroki w żeglarstwie mogą stawiać na różnych łódkach.
Fot. Tadeusz Lademann

Żeglarstwo dla dzieci – Jaka łódka jest najlepsza?

Koncepcji jest kilka. W Polsce jedną z najczęściej wybieranych obecnie łódek jest Optimist, na którym można uczyć się pływać i startować w regatach. Jest on jednak trudny na początek, bo dziecko jest na nim samo – dlatego są też inne rozwiązania. Stąd niekiedy pierwsze miesiące adept żeglarstwa pływa z innymi dziećmi i trenerem na kilkuosobowym jachcie. Często stosowany w szkoleniu jest również dwuosobowy Cadet, na którym funkcję sternika pełni bardziej doświadczony żeglarz.

Przeczytajcie więcej o klasach żeglarskich!

Czy wychowanie żeglarskie rzeczywiście działa?

Niezależnie, czy mowa o sporcie, śródlądowych rejsach turystycznych czy pływaniu żaglowcem, żeglarstwo sprawia, że młody człowiek jest bardziej samodzielny i zdobywa nowe umiejętności. Konieczność podziału czasu na szkołę i treningi pozwalają na lepszą organizację zadań, a rejsy załogowe uczą współdziałania z innymi ludźmi. Obowiązki pełnione podczas na przykład wachty kuchennej przydają się również na lądzie.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ