< Powrót
28
lutego 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Fb/Sekcja żeglarska KS Damroka
Damroka Chmielno
Regaty o Puchar Jezior Chmieleńskich.

Pomorskie kluby: KS Damroka Chmielno chce być kolebką talentów

Choć sekcja żeglarska KS Damroka Chmielno istnieje zaledwie dwa lata, działa prężnie i ma ambitne plany. Opowiedziała nam o nich prezes klubu Joanna Czerwionka.

– Kiedy powstała sekcja żeglarska Klubu Sportowego Damroka Chmielno?

– Sekcja została założona na początku lutego 2017 roku z inicjatywy ówczesnego wójta Jerzego Grzegorzewskiego. Zależało mu, żeby w gminie Chmielno rozwinęło się żeglarstwo. Początkowo był problem z trenerem, ale podczas regat organizowanych w Chmielnie wójt poznał studenta AWFiS Rafała Kranciszewskiego i zaproponował mu prowadzenie zajęć. Uzyskał zgodę i sekcja mogła zacząć działać.

– Na jeziorach wokół Chmielna uprawiano wcześniej żeglarstwo?

– W latach 80. powstała sekcja żeglarska przy Szkole Podstawowej i funkcjonowała kilka lat. Niestety potem się rozpadła, sprzęt wyprzedano i pozostał tylko hangar nad jeziorem Kłodno. Do 2017 roku na naszych jeziorach nie było widać żaglówek – dominowały kajaki, rowery wodne i łódki.

– Jak wyglądały początki klubu?

– W szkołach gminy Chmielno ogłosiliśmy nabór do sekcji żeglarskiej. Ku naszemu ogromnemu zdziwieniu zgłosiło się 70 dzieci w wieku 8-12 lat. Zajęcia teoretyczne i sprawnościowe, rekreacyjno-sportowe zaczęliśmy prowadzić tuż po feriach zimowych w 2017 roku. Wiosną dzieci pojawiły się nad jeziorem Kłodno, a trener rozpoczął naukę żeglarstwa. Część się wykruszyła, co naturalne, i na dzień dzisiejszy mamy ich 30. W większości są to uczniowie Szkoły Podstawowej w Chmielnie, tylko pojedynczy są z innych placówek.

Damroka Chmielno

Treningi Optimistów w sekcji żeglarskiej Klubu Sportowego Damroka Chmielno.
Fot. Fb/Sekcja żeglarska KS Damroka.

– Współpracujecie ze Szkołą Podstawową w Chmielnie?

– Udało nam się dzięki współpracy z wójtem i przy przychylności dyrektora zatrudnić w tej szkole naszego trenera jako wuefistę. Jest na pełnym etacie i w tym ma sześć godzin zajęć żeglarskich w ramach Szkolnych Klubów Sportowych. Rozważaliśmy utworzenie klasy żeglarskiej, jednak to zbyt mała szkoła, żeby z jednego rocznika zebrać kilkunastu żeglarzy. SKS jest lepszym rozwiązaniem, na zajęciach mogą się pojawiać dzieci z różnych klas i roczników.

– Na czym pływają wasi zawodnicy?

– Głównie na Optimistach – na początku kupiliśmy dziewięć używanych łódek i dwie nowe. A także dwa używane Cadety dla starszych zawodników. W 2018 roku nasza młodzież już na nich trenowała, ale jeszcze nie startowała w regatach – do tego przymierzamy się dopiero w tym roku. Planujemy też flotę dalej rozszerzać o Cadety, ale zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze będzie można skompletować dwuosobową załogę, więc myślimy również o Laserze i OK Dinghy. Oraz o kilkuosobowym jachcie dla dzieciaków, które zaczynają przygodę z żeglarstwem – większa jednostka pomoże im w oswojeniu się z przebywaniem na wodzie. Pieniądze na sprzęt pozyskujemy z dotacji z gminy Chmielno, powiatu kartuskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

– Jak często są treningi?

– Od września mieliśmy zajęcia trzy razy w tygodniu, później zmniejszyliśmy je do dwóch razy. Najwięcej dzieci przychodzi w sobotę, kiedy mają wolny czas.

– Nie tylko szkolicie, ale organizujecie też imprezy.

– Pierwsze regaty w Chmielnie odbyły się na jeziorze Kłodno jeszcze przed powstaniem sekcji żeglarskiej i zorganizował je Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Drugie i trzecie były już wspólne. Organizujemy też półkolonie żeglarskie latem – w pierwszym i drugim roku działalności sekcji odbyły się dwa turnusy, a teraz planujemy trzy i obóz żeglarski w Stężycy.

Damroka Chmielno

Pływanie na Optimiście podczas I turnusu półkolonii żeglarskich w 2018 roku.
Fot. Fb/Sekcja żeglarska KS Damroka.

– W jakich imprezach startują zawodnicy sekcji żeglarskiej KS Damroka Chmielno?

– Najważniejszy jest Żeglarski Puchar Kaszub i regaty organizowane przez UKŻ Lamelka – póki co tylko w nich uczestniczymy. W zeszłym roku pływaliśmy w sumie w ośmiu imprezach. W klasie Optimist gr. 0 nasz zawodnik Michał Kowalczyk długo prowadził w klasyfikacji Żeglarskiego Pucharu Kaszub, ale ostatecznie zajął czwarte miejsce w grupie chłopców. Z kolei Dominika Łaszewska była piąta wśród dziewczynek. To nasze pierwsze, małe sukcesy.

– Dzieciaki przyciągnęły nad wodę swoich rodziców?

– Są rodzice, którym żeglowanie się spodobało. Niektórzy próbują pływać na prywatnym katamaranie jednego z członków sekcji. Chętnych na pewno będzie więcej, kiedy uda nam się zdobyć większą łódkę.

– Po wyborach współpraca z gminą Chmielno wciąż się dobrze układa?

– Nowy wójt Michał Melibruda bardzo sprzyja rozwojowi sportu, zwłaszcza żeglarstwa. W ostatnich dniach odkryłam możliwość otrzymania dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki i mam nadzieję, że gmina Chmielno zdecyduje się aplikować, żeby móc zmodernizować naszą przystań. Bo dysponujemy drewnianym hangarem i pomostem, który wymaga naprawy. Świetnie by było, gdyby udało się postawić murowany budynek – ale na razie dobrze sobie radzimy, możemy korzystać z zaplecza pobliskiej szkoły.

– Jak ocenia pani 2018 rok?

– Bardzo udanie. Dzieci coraz bardziej systematycznie uczestniczyły w zajęciach, coraz więcej chce też startować w regatach. Półkolonie żeglarskie cieszyły się powodzeniem, przewinęło się przez nie 60 dzieci. Udało nam się też kupić dwa nowe Optimisty oraz motorówkę. A dodatkowo uzyskać status organizacji pożytku publicznego, więc za 2018 rok można nam przekazać 1 proc.podatku.

– Jakie macie cele na 2019 rok?

– Udział w V cyklu regat w ramach Żeglarskiego Pucharu Kaszub, organizację półkolonii i obozu żeglarskiego, pozyskanie środków finansowych na zakup Cadetów, budowę slipu i modernizację pomostu. Chcemy iść w sport i rekreację. Możemy być kolebką talentów!

Klub Sportowy DAMROKA Chmielno
ul. Gryfa Pomorskiego 20
83-333 Chmielno
tel. (58) 6856849
mail: biuro@damroka.info
Profil na Facebooku

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0