< Powrót
15
marca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Macieja Dowhyluka
„Żeglując samotnie naokoło świata”
Leonid Teliga i „Opty”.

Odkryj historię samotnych żeglarzy

Rejsy Joshui Slocuma, Leonida Teligi, Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz i innych wielkich żeglarzy zostaną pokazane na wystawie „Żeglując samotnie naokoło świata”. Jej otwarcie w Gdańsku we wtorek 19 marca.

Wystawa została zorganizowana przez Bibliotekę Gdańską Polskiej Akademii Nauk z okazji przypadającego w tym roku 50-lecia zakończenia rejsu Leonida Teligi, pierwszego Polaka, który samotnie okrążył świat jachtem. „Żeglując samotnie naokoło świata” to jednak nie tylko opowieść o nim, ale też o innych samotnych żeglarzach, począwszy od Joshui Slocuma, który jako pierwszy w taki sposób opłynął ziemię.

– Najstarszym eksponatem pokazanym na wystawie będzie pierwsze polskie wydanie książki Joshui Slocuma z 1930 roku – zapowiada Ewa Chmielewska-Tomczak, kurator wystawy. – Ale będą też materiały na temat Harry’ego Pidgeona i Alaina Gerbaulta z przedwojennych czasopism.

„Żeglując samotnie naokoło świata”

Pierwsze wydanie „Sam jeden żaglowcem dookoła świata” Joshui Slocuma z 1930 roku. Fot. BG PAN

Na wystawie pokazane zostaną również m.in. wycinki prasowe, książki, fotografie polskich samotników i medal z 1978 r. upamiętniający rejs Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz. Nie zabraknie biogramów żeglarzy i opisów ich słynnych wypraw.

Wernisaż wystawy „Żeglując samotnie naokoło świata” odbędzie się we wtorek 19 marca o godzinie 13 w nowym budynku Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk przy ul. Wałowej 24. Ekspozycję będzie można oglądać do 18 maja w godzinach otwarcia biblioteki.

„Żeglując samotnie naokoło świata”

PODZIEL SIĘ OPINIĄ