< Powrót
25
maja 2023
Tekst:
www.zeglarski.info
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk chętnie bierze aktywny udział w wydarzeniach żeglarskich na Pomorzu. Tutaj widzimy go podczas regat o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej.

Rozwijamy żeglarskie skrzydła

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zaprasza na Regaty o Puchar Marszałków. A przy okazji opowiada o inwestycjach, zakupach jachtów i programach edukacyjnych realizowanych na Pomorzu.

W tym roku po raz kolejny – wspólnie z marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego – zaprasza pan żeglarzy na Regaty o Puchar Marszałków. Jakie atrakcje czekają na uczestników?

To już dwunasta edycja regat współorganizowanych na Zalewie Wiślanym. Impreza ta to nie tylko wspaniała forma sportowej rywalizacji, ale przede wszystkim świetna zabawa dla miłośników przygody pod żaglami. Dla zawodników biorących udział w regatach przewidziano upominki, puchary i nagrody. Przez takie wydarzenia budowane są dobrosąsiedzkie stosunki z Warmią i Mazurami. W ostatnich latach zmieniła się bardzo mocno infrastruktura wodna w naszych regionach. Regaty to dobra okazja, aby podsumować to, co zrobiliśmy w tym okresie. Zapraszam żeglarzy, szczególnie tych z Trójmiasta, aby przypłynęli na wody Zalewu Wiślanego. Warto odkryć ten akwen, którego polska cześć jest trzykrotnie większa od największego polskiego Jeziora Śniardwy. Bazą regat w tym roku będzie port jachtowy w Krynicy Morskiej. Właśnie kończą się prace przy rozbudowie mariny, które są realizowane przez Miasto Krynica Morska i Urząd Morski w Gdyni. Prace te, zapoczątkowane jeszcze w 2012 roku, spowodowały, że odbywają się tam imprezy żeglarskie o randze międzynarodowej i krajowej. Przykładem są corocznie orgaznizowane regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, w których udział bierze 600 – 1 000 polskich żeglarzy i żeglarek rywalizujących w wielu klasach regatowych.

Wspomniał pan o rozbudowie mariny w Krynicy Morskiej. W ostatnią sobotę 20 maja, także w Gdańsku Górkach Zachodnich otwarto nową przystań. Czy jakieś inne tego rodzaju inwestycje żeglarskie są jeszcze gdzieś realizowane na terenie województwa pomorskiego?

Dotychczas w ramach drugiego etapu realizacji tzw. Pętli Żuławskiej wybudowano lub rozbudowano porty i przystanie żeglarskie w Wiślince, Malborku, Górkach Zachodnich, Sobieszowie, Nowym Dworze Gd. i Błotniku. Od tego roku pojawi się na mapie szlaków całkiem nowy fragment do odkrycia. To rzeka Tuga, która dzięki przebudowanym mostom (dwa zwodzone i jeden podnoszony) w Tujsku, Żelichowie i Nowym Dworze Gdańskim, staje się, po ponad czterdziestu latach ponownie otwarta dla żeglugi. Obecnie trwa rozbudowa mariny w Krynicy Morskiej wraz z przedłużeniem pirsu pasażerskiego i przebudowa przystani Akademickiego Klubu Morskiego w Górach Zachodnich. Ponadto trwają prace projektowe nad przebudową mostu kolejowego na Szkarpawie w Rybinie. Z kolei na Zatoce Gdańskiej przebudowano marinę w Jastarni, powstały pomosty w Sopocie i Rzucewie. Trwa rozbudowa przystani w Rewie. Finalizowana jest jedna z najważniejszych inwestycji żeglarskich w naszym województwie, która dotyczy budowy mariny w Pucku. Projekty, które są jeszcze w realizacji docelowo zostaną wykonane do końca 2023 r.

Z okazji stulecia zaślubin Polski z morzem samorząd województwa pomorskiego rozpoczął zakup żaglówek do edukacji żeglarskiej. Czy ten projekt będzie kontynuowany?

Prace nad projektem zakupu łodzi żaglowych do nauki żeglowania, zdobywania stopni żeglarskich regat i rekreacji na terenie województwa pomorskiego rozpoczęliśmy już w 2019. Chodziło o to, by łodzie spełniały swoje zadanie na bardzo przecież zróżnicowanych akwenach Pomorza. Do współpracy zaprosiliśmy Pomorski Związek Żeglarski oraz wielu ekspertów z dziedziny żeglarstwa, w tym konstruktorów, instruktorów oraz żeglarzy z wieloletnim doświadczeniem. Stanowiło to podstawę do zamówienia przez samorządy łodzi o długości niecałych 6 m i maksymalnym zanurzeniu 1,2 m. Dzięki temu żaglówki radzą sobie nie tylko na otwartym morzu, lecz także w jeziorach czy w strefie przybrzeżnej i na Zatoce Gdańskiej. Lekka, a zarazem stabilna konstrukcja umożliwia swobodne wodowanie, a także przewożenie jednostek pomiędzy akwenami. W kolejnym okresie programowania zmierzamy kontynuować program zakupu łodzi żaglowych.

Czy w tym roku będzie można zobaczyć te łódki na jakichś regatach?

W ubiegłym roku zorganizowaliśmy na nich I Pomorskie Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego na Jeziorze Wdzydze, które połączone były z piknikiem edukacyjnym.  Zawody stanowiły zwieńczenie dotychczasowych działań podejmowanych przez Samorząd Województwa Pomorskiego na rzecz rozwoju i wzrostu konkurencyjności naszego regionu z zakresie edukacji żeglarskiej. To była okazja do wykorzystania i sprawdzenia swoich umiejętności przez dzieci uczestniczące w Programie Pomorskie Żagle Wiedzy. Tego typu zmagania na wodzie uwalniają wśród uczestników ducha rywalizacji i pozwalają im rozwinąć żeglarskie skrzydła. Warto ten proces kontynuować. W tym roku regaty odbędą się 22 września br. na wodach Zatoki Puckiej, zaś bazą będzie nowa marina w Pucku. Imprezie towarzyszyć będzie piknik żeglarski.

Jak szeroki jest zakres działań samorządu województwa pomorskiego w zakresie edukacji morskiej?   

Od 2018 r. realizowany jest Pomorski Program Edukacji Morskiej. Stanowi on propozycję działań skierowanych do pomorskich szkół oraz placówek oświatowych wszystkich etapów kształcenia. Program integruje wiedzę z wielu przedmiotów, proponując całościowe postrzeganie problematyki morsko-żeglarskiej w procesie edukacyjnym. Jego podstawowe założenie opiera się na powiązaniu podstaw programowych z zagadnieniami wynikającymi z nadmorskiego położenia naszego regionu.  Dotychczas objęliśmy tym programem blisko 12 tys. uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu województwa pomorskiego. Będziemy kontynuować tego typu działania.

Regaty o Puchar Marszałków odbędą się w sobotę 10 czerwca w Krynicy Morskiej. Zmagania odbędą się z inicjatywy marszałków województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Szczegółowe informacje znaleźć można TUTAJ.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2

PODZIEL SIĘ OPINIĄ