< Powrót
21
stycznia 2016
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. PoZŻ
Zbigniew Puchalski

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Zbigniew Puchalski

Zbigniew Puchalski był jednym z najsłynniejszych polskich żeglarzy oceanicznych i doświadczonym regatowcem. Jego największym osiągnięciem był samotny rejs wokółziemski na jachcie „Miranda”.

Zbigniew Puchalski urodził się 28 marca 1933 roku w Warszawie. Jego rodzicami byli Bolesław Montwit Puchalski i Aleksandra, z domu Gellert. Ojciec, oficer 14 pułku Ułanów Jazłowieckich, zmarł podczas II wojny światowej.

W 1946 roku Zbigniew Puchalski przeniósł się z Pruszkowa, gdzie mieszkał jeszcze przed wojną, do Koszalina, a następnie do Chorzowa, gdzie ukończył Liceum Przemysłu Hutniczego. W latach 1952-1953 był zatrudniony w Walcowni Metali Kolorowych „Dziedzice”, po czym rozpoczął studia na Wydziale Metalurgii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1961 roku zdobył dyplom magistra inżyniera.

Od 1965 roku mieszkał w Gdyni, pracował w Stoczni im. Komuny Paryskiej na stanowisku starszego technologa, następnie – po przerwie – w Dziale Programowania Rozwoju Stoczni. W 1981 roku wyjechał do Australii. Został tam zatrudniony w koncernie CRA-Comalco w Sydney. W 1997 roku przeszedł na emeryturę.

Jeszcze w 1946 roku w Koszalinie Zbigniew Puchalski wstąpił do Ligi Morskiej i rozpoczął swoją przygodę z żeglarstwem. Dwa lata później wziął udział w kursie w Państwowym Centrum Wyszkolenia Morskiego w Gdyni. Podczas pobytu na Śląsku nie zrezygnował z żeglarstwa, a po powrocie na Pomorze zdobył kolejne patenty. W 1964 roku został jachtowym sternikiem morskim, trzy lata później jachtowym kapitanem żeglugi bałtyckiej, a w 1969 roku jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej. Po przeprowadzce do Gdyni zapisał się do Yacht Klubu „Stal” Gdynia, w którym zdobył dwa mistrzostwa Polski w klasie Star.

W 1969 roku YK „Stal” Gdynia przekazał Zbigniewowi Puchalskiemu przedwojenny, zatokowy jacht „Orkan”, zbudowany w gdyńskiej Stoczni Yachtowej. Jednostka była w złym stanie technicznym, ale już rok później, po gruntownym remoncie, została ponownie zarejestrowana jako „Miranda”.

W 1972 roku na tym jachcie Puchalski wziął udział w północnoatlantyckich regatach samotników OSTAR. Zajął trzydzieste drugie miejsce. Rok później znalazł się w załodze jachtu „Copernicus”, który pod dowództwem Zygfryda „Zygi” Perlickiego wystartował w pierwszych załogowych, etapowych regatach wokółziemskich Whitbread Round the World Race.

W 1974 roku był kapitanem portu jachtowego w Gdyni podczas Operacji Żagiel 74. W 1975 roku na jachcie „Orzeł” popłynął w samotnych, atlantyckich regatach AZAB, jako świeży członek Jacht Klubu Morskiego „Gryf” Gdynia.

5 czerwca 1976 roku kolejnym startem w OSTAR Zbigniew Puchalski rozpoczął swój rejs dookoła świata. Trwał on przez cztery lata, do 6 września 1980 roku. Po wyjeździe do Australii żeglował tylko turystycznie. W 2005 roku, w 25. rocznicę zakończenia rejsu odwiedził Polskę. Zmarł 8 listopada 2014 roku.

Zbigniew Puchalski jest autorem książki „Mirandą przez Atlantyk”, w której opisał pierwszy start w OSTAR. Za swoje osiągnięcia został odznaczony m.in. Nagrodą Specjalną Rejs Roku za udział w OSTAR 1972, II Nagrodą Rejs Roku 1980 po opłynięciu globu, oraz złotą odznaką Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1