< Powrót
5
stycznia 2022
Tekst:
Krzysztof Płowecki
Wygrać z losem

Wygrać z losem. 15 historii niezwykle ryzykownych przygód żeglarskich

„Wygrać z losem” autorstwa francuskich dziennikarzy Christophera Agnusa i Pierre-Yves Lautrou to zapis 15 żeglarskich historii. Opowiadają prawdziwe wydarzenia, które miały miejsce na przestrzeni ponad 100 lat, od roku 1883 do czasów współczesnych. Czytamy o zmaganiach żeglarzy na morzach i oceanach, o niebezpieczeństwach jakich doświadczają i o tym, jak sobie z nimi poradzili.

Są to wydarzenia znane i mniej znane. Opowiadają o przekraczaniu fizycznych możliwości, by przetrwać. Zapisały się w historii żeglarstwa. Dlatego warto je poznać lub odświeżyć w pamięci.

Spisane przez Agnusa i Lautrou rozdziały mówią o bohaterskich ludziach morza. Ikonach – jak choćby Joshua Slocum, pierwszy w dziejach żeglarstwa człowiek, który samotnie opłynął świat, czy Robin Knox-Johnston, który w 1968 roku wystartowali w Golden Globe Race – samotnym wokółziemskim wyścigu bez zawijania do portów i jako jedyny go ukończył.

Poznajemy też Isabelle Autissier, pierwszą kobietę, która samotnie opłynęła świat w regatach (BOC Challenge 1990–91). Później były kolejne wyścigi, aż do tych w roku 1999. W trakcie przeprawy z Kapsztadu do Auckland, 3700 km od najbliższego lądu, jej jacht się przewrócił. Po nadaniu sygnału SOS czekała kilka dni. Na ratunek przybył przyjaciel i równocześnie rywal w zawodach – Giovanni Soldini.

Pojawia się opowieść o rybaku Howardzie Blackburnie, który w 1883 roku, razem z kolegą, wyrusza szalupą na połów halibuta u wybrzeży Nowej Funlandii. Niestety zgubili się na morzu, a po kilku dniach dryfowania kompan Blackburna zmarł. Jemu cudem udało się przeżyć…

Kolejny bohater książki – Webb Chiles – trzykrotnie opłynął kulę ziemską. A teraz wypływa na morze z zamiarem samobójczej śmierci. Jednak po zatopieniu jachtu, kilkanaście kilometrów od wybrzeża Florydy, odczuwa silną potrzebę przetrwania. Czy uda mu się przeżyć?

„Wygrać z losem” to wciągający zbiór przygód. Autorzy przed każdym rozdziałem zamieszczają krótkie wprowadzenie w opowiadaną historię. Trudno się od nich oderwać. Książka pozostaje intrygująca do samego końca.

Christopher Agnus, Pierre-Yves Lautrou, „Wygrać z losem. 15 historii niezwykle ryzykownych przygód żeglarskich”, Wydawnictwo Nautica 2021, 238 stron

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ