< Powrót
22
października 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Arch. prywatne Jolanty Ogar
Żeglarki w mundurach
Od lewej mar. Agnieszka Skrzypulec i mar. Jolanta Ogar

Żeglarki w mundurach ze złotem Wojskowych Igrzysk Sportowych

Marynarz Agnieszka Skrzypulec i marynarz Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń) wykonały zadanie postawione im przez Wojsko Polskie. Zwyciężyły właśnie w VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych.

Zawody te są najważniejszą wojskową imprezą na świecie. Odbywają się od 1995 roku co cztery lata na rok przed igrzyskami olimpijskimi. Gospodarzem tegorocznej edycji było miasto Wuhan w Chinach.

Rywalizacja żeglarska zakończyła się dzisiaj, 22 października. Żołnierze walczyli w dwóch konkurencjach: 470 mix i 470 kobiet. Wojsko Polskie wystawiło tylko załogę kobiecą. Nasze zawodniczki walczyły dzielnie i poradziły sobie z rywalkami z armii francuskiej, słoweńskiej, włoskiej, chińskiej, rosyjskiej, brazylijskiej, ukraińskiej i indonezyjskiej. Niektóre państwa, podobnie jak Polska, zgłosiły do zawodów najlepsze zawodniczki ze swojego kraju. Francuska załoga Camille Lecointre i Aloise Letornaz to aktualne mistrzynie Europy i brązowe medalistki mistrzostw świata.

Dla Agnieszki i Joli był to pierwszy start w wojskowych zawodach i od razu pierwszy medal zdobyty dla Wojska Polskiego. Dlaczego akurat w wojskowych? Dziewczyny służą w Zespole Sportowym Marynarki Wojennej w Gdyni w stopniu marynarza.

– Regaty stały pod znakiem bardzo słabego wiatru – opowiadała mar. Agnieszka Skrzypulec. – Większość wyścigów odbyła się przy wietrze około dwóch węzłów. Ścigałyśmy się na jeziorze, więc woda była płaska i dzięki temu łódki jakoś płynęły. Dopiero dzisiaj trochę powiało ale też nie pamiętam czy Jola miała szansę wyjść na trapez. Niemniej jednak rozkaz wykonany. Jesteśmy żołnierzami od września więc taki sukces na początek na pewno cieszy. Do kraju wracamy dopiero 28 października razem z całą polską reprezentacją.

W ostatnich latach w szeregi Wojska Polskiego wstępowali także inni żeglarze. Byli to między innymi Katarzyna Tylińska, Maciej Grabowski, Marcin Czajkowski czy Piotr Przybylski. Dlaczego żeglarze korzystają z pomocy wojska wyjaśnia nam Dariusz Sapiejka, dyrektor Akademickiego Centrum Sportowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz wieloletni koordynator żeglarstwa w Wojsku Polskim.

– Korzyści w takim układzie są obustronne. Do obowiązków żeglarzy w mundurach należy przygotowywanie się do zawodów sportowych oraz reprezentowanie kraju i armii podczas startów w ramach zawodów organizowanych przez Międzynarodową Radę Sportu Wojskowego (CISM). Zdobywane przez nich medale są promocją dla Polskich Sił Zbrojnych na arenie międzynarodowej. W zamian za to po przeszkoleniu wojskowym i przysiędze, żołnierze zostają zatrudnieni na etacie w Wojskowym Zespole Sportowym bądź w jednostce wojskowej, co jest ważnym zabezpieczeniem finansowym i zawodowym dla każdego sportowca. Po zakończeniu kariery żeglarskiej, zawodnik ma możliwość pozostać w wojsku na stanowisku związanym ze sportem lub kierunkiem ukończonych studiów.

Przykładem kontynuowania kariery wojskowej, po zakończeniu kariery sportowej jest mistrzyni Europy juniorek w klasie 470 i wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w różnych klasach, Katarzyna Tylińska. Obecnie posiada stopień wojskowy mat i pracuje w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Jest instruktorem w Centrum Szkoleń Morskich Katedry Eksploatacji Jednostki Pływającej. W pracy zajmuje się między innymi praktykami żeglarskimi, które muszą zaliczyć studenci kierunków wojskowych na Akademii Marynarki Wojennej.

Największe sukcesy sportowe polskich żeglarzy w mundurach

1 miejsce w Wojskowych Mistrzostwach Świata CISM 2009 w Węgorzewie (K. Tylińska, M. Welz, A. Tułodziecka) – klasa Omega
3 miejsce w V Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych 2011 w Rio de Janeiro w Brazylii (P. Przybylski, I. Kamiński, M. Czajkowski, M. Grabowski) – klasa HPE 25
2 miejsce w V Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych 2011 w Rio de Janeiro w Brazylii (K. Tylińska, J. Sowa, A. Tułodziecka, M. Kaczyńska, Z. Truchanowicz) – klasa HPE 25
1 miejsce w Wojskowych Mistrzostwach Świata 2013 w Bergen w Norwegii (K. Tylińska, Z. Truchanowicz, A. Tułodziecka) – klasa Yngling
3 miejsce w Wojskowych Mistrzostwach Świata 2013 w Bergen w Norwegii (M. Grabowski, M. Czajkowski, P. Przybylski) – klasa Yngling
3 miejsce w Wojskowych Mistrzostwach Świata 2014 w Doha w Katarze (K. Tylińska, A. Tułodziecka) – klasa 470
3 miejsce w Wojskowych Mistrzostwach Świata 2014 w Doha w Katarze (M. Czajkowski, P. Przybylski) – klasa 470
3 miejsce w Wojskowych Mistrzostwach Świata 2018 w Helsinkach w Finlandii (M. Czajkowski, K. Tylińska, P.Przybylski, M. Grabowski) – match racing na jachtach klasy J80

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ