< Powrót
5
grudnia 2016
Tekst:
Aleksander Gosk
Zdjęcie:
Andrzej Górski

„Dar Młodzieży” – w klimacie XIX wieku

Akademia Morska i Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają na unikatową wystawę połączoną z warsztatami fotograficznymi – efekt rejsu na „Darze Młodzieży”, podczas którego autor wystawy, Andrzej Górski wykonał serię fotogramów obrazujących życie na żaglowcu,  stosując archaiczną,  XIX wieczną technikę tzw. mokrego kolodium. 

Fregata „Dar Młodzieży” o długości 108 metrów i 3015 m² powierzchni żagli, pełni rolę flagowego statku szkoleniowego Akademii Morskiej w Gdyni. W rejsy zabiera 130 praktykantów; raz do roku w ramach akcji: „Żeglarze na Darze” staż morski mogą odbywać osoby spoza Akademii. We wrześniu br. na trasie Göteborg – Gdynia swój rejs z drewnianym aparatem i ważącym ponad 100 kg zapasem szkła i chemii odbył Andrzej Górski, który realizuje projekt „Jak podróżowano w XIX wieku – na pokładzie wielkich żaglowców”, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Miłośników Juliusza Verne’a.

Praca fotografa na „Darze Młodzieży”, operowanie 100-letnim, ciężkim aparatem w warunkach niestabilnego pokładu, fotografowanie nawet z masztów, dało niezwykły efekt. Plonem rejsu jest ponad 20 retro-fotogramów, w klimacie minionego czasu. Kilkanaście najlepszych wybrano do prezentacji na wystawie zorganizowanej pod patronatem rektora Akademii Morskiej w Gdyni, we współpracy z Gdyńskim Centrum Filmowym.

Gotowe czarno-białe fotogramy, dzięki technice „mokrej płyty”, która dominowała w fotografii drugiej połowy XIX wieku, zachowują niepowtarzalną plastykę i urok artystycznych grafik. Wystawa połączona zostanie z warsztatami fotograficznymi, ukazującymi, w multimedialnej prezentacji,  tajniki XIX-wiecznej fotografii, z pokazem fotografowania i utrwalania zarejestrowanych obrazów.  

Wernisaż oraz warsztaty fotograficzne odbędą się w czwartek 15 grudnia, o godz. 18 – w galerii GCF (parter), Gdynia, Plac Grunwaldzki 2  – wstęp wolny.  

Andrzej Górski – instruktor fotografii MDK w Białymstoku, członek ZPAF, od sześciu lat zajmuje się historycznymi technikami fotograficznymi. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0