< Powrót
20
lipca 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Carlo Borlenghi
Fastnet Race
Zmagania w Fastnet Race w 2021 roku.

Dziewięć polskich załóg wystartuje w 50. edycji Fastnet Race

Już w sobotę 22 lipca odbędą się regaty Rolex Fastnet Race. W jednym z najsłynniejszych morskich wyścigów na świecie wystartuje rekordowa liczba blisko 450 jachtów.

Rolex Fastnet Race to jedne z tych morskich regat, które od dekad wywołują zainteresowanie żeglarskiego świata. Organizowany od 1925 roku – początkowo co rok, a obecnie co dwa lata – wyścig odbywa się na liczącej blisko 700 Mm trasie z angielskiego Cowes na wyspie Wight do francuskiego Cherbourg-en-Cotentin z opłynięciem tytułowej skały Fastnet u wybrzeży Irlandii.

Zainteresowanie każdą edycją jest olbrzymie – w tym roku w ciągu 10 minut od rozpoczęcia zapisów zgłosiło się 300 jednostek, a po godzinie było ich już 433. Aktualnie na liście startowej znajdują się 449 jachty. Dwa lata temu w regatach uczestniczyło zaś 337 jednostek.

Wśród startujących tradycyjnie nie zabraknie naszych żeglarzy. W 50. edycji Fastnet Race wystartuje dziewięć jachtów z polskimi załogami. W zmaganiach zobaczymy:

– jacht „Bindi” ze sternikiem Władysławem Chmielewskim;

– jacht „Fast Forward” ze sternikiem Markiem Wołoszynem;

– jacht „Fujimo AB” ze sternikami Tomaszem Kosobuckim i Grzegorzem Grabowskim;

– jacht „Hultaj” ze sternikiem Szymonem Kuczyńskim;

– jacht „Lord of the Dance” ze sternikiem Grzegorzem Kalineckim;

– jacht „Pneuma” ze sternikiem Andrzejem Różyckim;

– jacht „Polished Manx 2” ze sternikiem Kubą Szymańskim;

– jacht „Selma Racing – Class 40” ze sternikiem Arturem Skrzyszowskim;

– jacht „WindWhisper” ze sternikiem Pablem Arrarte.

Fastnet Race

Fot. Carlo Borlenghi

Oprócz nich na starcie zobaczymy regatową elitę. W Fastnecie wystartuje m.in. Armel Le Cléac’h – zwycięzca Vendée Globe z 2017 roku – na „Banque Populaire XI” oraz François Gabart, który w 2013 roku triumfował w Vendée Globe i ma w dorobku samotne opłynięcie świata bez zawijania do portów w rekordowym czasie 42 dni, 16 godzin, 40 minut i 35 sekund, na jachcie „SVR-Lazartigue”.

Regaty rozpoczną się w sobotę 22 lipca o godzinie 14 czasu polskiego. Jako pierwsze wystartują wielokadłubowce, a następnie – w dwudziestominutowych odstępach – pozostałe grupy: IMOCA, Class40, IRC 4, IRC 3, IRC 2, IRC 1 i IRC S/SZ. Transmisję ze startu będzie można oglądać na profilu na Facebooku oraz na kanale na YouTubie. Zmagania będzie można śledzić na trackingu. Pierwszych jachtów na mecie możemy się spodziewać już w niedzielę – ustanowiony w 2019 roku przez trimaran „Ultime Maxi Edmond de Rothschild” rekord trasy wynosi 1 dzień, 4 godziny, 2 minuty i 26 sekund.

Tradycyjnie Fastnet Race jest otwarty też na komputerowych żeglarzy. Dzięki platformie Virtuall Regatta będzie można wziąć udział w cyfrowej wersji wyścigu.

Strona regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
6
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ