< Powrót
21
grudnia 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Anne Beaugé
Arkea Ultim Challenge
Anthony Marchand na „Actual Ultim 3”.

Giganci oceanów zmierzą się w wyścigu Arkea Ultim Challenge

Sześciu słynnych żeglarzy na trimaranach Ultim wystartuje 7 stycznia w wokółziemskim wyścigu samotników Arkea Ultim Challenge – Brest. Czy uda im się pobić liczący 42 dni rekord trasy, który ustanowił w 2017 roku François Gabart?

Choć wyścigi samotnych żeglarzy dookoła świata nie są ewenementem – regularnie odbywają się Vendée Globe i, dla miłośników klasycznego żeglarstwa, Golden Globe Race – to zbliżający się Arkea Ultim Challenge – Brest jest imprezą pod wieloma względami wyjątkową. Jest to bowiem pierwszy w historii wyścig dookoła świata solo non stop na wielokadłubowcach – na wielkich trimaranach Ultim.

Na dodatek w zmaganiach weźmie udział sześciu „gigantów oceanów”, jak przedstawiają ich organizatorzy. I nie ma w tym wiele przesady, bo każdy z nich ma olbrzymi żeglarski dorobek. W Arkea Ultim Challenge wystartują Tom Laperche na „SVR-Lazartigue”, Armel Le Cléac’h na „Maxi Banque Populaire XI”, Éric Péron na „Adagio”, Anthony Marchand na „Actual Ultim 3”, Charles Caudrelier na „Maxi Edmond de Rothschild” i Thomas Coville na „Sodebo Ultim 3”. Z tego grona najbardziej znani są Le Cléac’h i Coville – pierwszy z nich zwyciężył w Vendée Globe 2016/2017, a drugi w 2016 roku samotnie opłynął świat w 49 dni, bijąc ówczesny rekord.

Arkea Ultim Challenge

 

– Na linii startu będzie nas sześcioro – mówił na konferencji prasowej Thomas Coville. – Dla mnie będzie to coś innego, ponieważ okrążenia, które do tej pory odbyłem, z pewnością były samotne, ale chodziło w nich przede wszystkim o rekord. Kiedy wyruszasz po rekord, dziennikarze rozmawiają z tobą o wyścigach, a kiedy się ścigasz, rozmawiają z tobą o rekordach. Dla naszej szóstki będzie to coś wspólnego. Będziemy budować historię, odciśniemy piętno na naszym sporcie.

Trasa Arkea Ultim Challenge – Brest, który rozpocznie się w niedzielę 7 stycznia, będzie biegła z Brestu we Francji wokół trzech przylądków – Horn, Leeuwin i Dobrej Nadziei – i z powrotem do Brestu. Łącznie około 40 000 km. Organizatorzy szacują, że podróż zajmie uczestnikom około 50 dni, choć mają nadzieję, że komuś uda się pobić rekord i opłynąć świat poniżej 42 lub nawet 40 dni.

W wyścigu będzie można też wziąć udział wirtualnie, za sprawą platformy Virtual Regatta.

Strona regat

Rekord w samotnej, wokółziemskiej żegludze należy od 17 grudnia 2017 roku do Françoisa Gabarta. Opłynięcie świata na trimaranie „MACIF” zajęło mu 42 dni, 16 godzin, 40 minut i 35 sekund. Dzięki temu pobił on wcześniejszy rekord Thomasa Covilla o 6 dni i 10 godzin. Z kolei najszybsze załogowe okrążenie kuli ziemskiej – tzw. Trofeum Juliusza Verne’a – należy do Francisa Joyona z załogą na maxi-trimaranie „Idec Sport”. Francuska ekipa przecięła linię mety 26 stycznia 2017 roku po 40 dniach, 23 godzinach, 30 minutach i 30 sekundach.

Co myślisz o tym artykule?
+1
9
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ