< Powrót
7
lutego 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
ZHP
ZHP

Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP 2018

Jak co roku, harcerscy instruktorzy zainteresowani wychowaniem wodnym i morskim, spotkają się na dorocznej konferencji dotyczącej wychowania wodnego w ZHP.

Konferencja, organizowana w 98 rocznicę zaślubin Polski z morzem, odbędzie się w dniach 10-11 lutego, w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Rozpocznie drugie stulecie działania ruchu wodnego w ZHP.

Między innymi dlatego spora część wystąpień będzie związana z historią. O powstaniu pierwszych harcerskich drużyn wodnych w 1917 roku oraz o działaniu tzw. Hufca Syberyjskiego we Władywostoku, gdzie te drużyny powstały, opowie dr Marek Siwicki z Zakładu Edukacji Medialnej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Michał Puszkarski z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie będzie mówił o pamiątkach po Generale Mariuszu Zaruskim, w latach 1934 – 1939 kapitanie harcerskiego żaglowca „Zawisza Czarny”, zgromadzonych w Muzeum Sportu i Turystyki.

Będzie również mowa o wychowaniu. O tym, jak jest skuteczne pod żaglami będzie mówić Katarzyna Domańska, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. szkolenia. Z kolei o wychowaniu poprzez sport kajakowy, hm. Jacek Smura, prezes spółki Kontekst HR. Na koniec hm. Andrzej Sawuła z chorągwi gdańskiej przybliży specyfikę pracy z osobami niepełnosprawnymi w harcerskiej drużynie wodnej.

Na konferencji nie zabraknie wątków międzynarodowych. Jak wygląda wychowanie wodne na Litwie opowie Dovilė Pilkauskienė z Lietuvos skautija.  Ciran Bradshaw, Seascout Commiessioner z Scouting Ireland zaś o tym jak zintegrowano żeglarstwo, kajakarstwo, wioślarstwo, ratownictwo, lotnictwo, obozownictwo i turystykę w jeden program wychowawczy w organizacji skautowej opowie.

Ciekawie zapowiadają się też wystąpienia o organizowaniu się do pracy wychowawczej. Tomasz Kosiewicz, instruktor RYA przybliży uczestnikom brytyjski system szkolenia żeglarzy. Marcin Chodorowski z Fundacji Promocji Rekreacji KIM wyjaśni jak zorganizować warsztaty budowy canoe w harcerskiej drużynie wodnej. Phm. Karolina Kornas z chorągwi gdańskiej przedstawi możliwości wykorzystania środków unijnych w propagowaniu i realizacji edukacji morskiej. Opowie też o szansach i zagrożeniach związanych z udziałem w tego typu projektach. Wreszcie phm. Joanna Filipiak-Markiewicz z chorągwi łódzkiej, na podstawie wieloletnich doświadczeń wiślanych Szczepu 58. Łódzkich Harcerskich Drużyn Wodnych, będzie miała prelekcję dotyczącą logistyki i organizacji rejsu po rzece.

Podczas konferencji będzie też czas na inspiracje. Hm. Robert Przybysławski z chorągwi śląskiej przedstawi relację z harcerskiego rejsu dookoła Spitsbergenu, a Kinga Kępa z Magazynu WIOSŁO opowie jak zwiedzać świat kajakiem.

Uczestnicy będą też mieli możliwość odwiedzania Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie, gdzie zapoznają się z wyposażeniem i zadaniami policji rzecznej oraz Muzeum Harcerstwa w Warszawie, gdzie prezentowana jest wystawa z okazji 100-lecia powstania pierwszych harcerskich drużyn wodnych w 1917 roku.

Sobotni wieczór zapowiada się uroczyście i wyjątkowo. Uczestników konferencji czeka Bal Drugiego Stulecia, z okazji rozpoczęcia przez ZHP kolejnego stulecia wychowania wodnego. W czasie balu ogłoszone zostaną wyniki konkursu Harcerski Rejs Roku 2017.

W niedzielę będzie jeszcze czas na podsumowanie roku stulecia, snucie planów na kolejne oraz zapoznanie się z ofertę programową Centrum Wychowania Morskiego ZHP.

Organizatorem konferencji jest Wydział Wychowania Głównej Kwatery ZHP wraz z Zespołem Pilota Chorągwi Stołecznej ZHP, przy finansowym wsparciu Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ