< Powrót
25
marca 2022
Tekst:
Sara Gawarkiewicz
Zdjęcie:
Sara Gawarkiewicz
Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego
Archiwum Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Pamiątki legendarnych ludzi morza w Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego

150 nowych, zdigitalizowanych dokumentów zostało udostępnionych w Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego. Materiały dotyczą m.in. działalności Bractwa Żelaznej Szekli, rejsów Bronisława Kuśnierza na jachcie „Orion” i organizacji Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

Od 2014 roku w ramach projektu Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego prowadzone jest archiwum cyfrowe. Udostępniane w nim materiały dotyczą działalności Pomorskiego Związku Żeglarskiego z lat 60., 70. i 80. oraz historii lokalnego żeglarstwa.

W ostatnim czasie do archiwum Pomorskiego Związku Żeglarskiego przekazane zostały zbiory dokumentów Bohdana Sienkiewicza, Edwarda Kinasa i Bronisława Franciszka Kuśnierza. Pierwszy z nich był dziennikarzem i publicystą morskim oraz współtwórcą legendarnego programu telewizyjnego „Latający Holender”. Edward Kinas był doskonałym żeglarzem i zaangażowanym działaczem – wieloletnim komandorem Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” oraz prezesem i wiceprezesem PoZŻ. Bronisław Franciszek Kuśnierz natomiast bardzo doświadczonym regatowcem oraz członkiem Jacht Klubu Morskiego „Gryf” w Gdyni.

Fragment zawiadomienia o regatach Gotland Runt z 1965 roku, w których wystartował Bronisław Franciszek Kuśnierz.

W archiwum PoZŻ i Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego znalazły np.:

Listy jungów do kapitanów „Pogorii”

Regulamin Bractwa Żelaznej Szekli

Propozycja wykorzystania „Pogorii” dla potrzeb programu TV

Komunikat specjalny Komisji Regatowej i Głównej Komisji Morskiej w sprawie śmiertelnego wypadku na jachcie „Szalony Koń” podczas Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski w Gdyni w 1983 r.

Kalendarz pierwszej edycji Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski w 1994 r.

Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego wzbogaciło się o ponad 150 unikalnych dokumentów. Na stronie archiwaliów znaleźć można już około 250  pozycji, prezentujących historię lokalnego żeglarstwa oraz działalność Pomorskiego Związku Żeglarskiego. To największy tego typu zbiór w Polsce!

Archiwum cyfrowe Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0