< Powrót
25
listopada 2015
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle

Producenci jachtów zachęcali studentów do praktyk zawodowych

W środę 25 listopada na Politechnice Gdańskiej odbyła się trzecia edycja Yacht Day. Podczas spotkania ze studentami Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa przedstawiciele przemysłu jachtowego opowiadali o sytuacji branży, praktykach studenckich i perspektywach zawodowych.

Yacht Day jest wspólną inicjatywą Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych. Do tej pory odbyły się dwie edycje, które otworzyły drogę do odbycia praktyk w stoczniach jachtowych 53 studentom.

– Przez następne kilka lat przemysł jachtowy będzie się rozwijał dynamicznie – podkreślał Sebastian Nietupski, prezes Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych. – Będziemy potrzebowali nowych kadr, zwłaszcza młodych i kreatywnych. Dlatego się tutaj spotykamy.

Praktyki studentów Politechniki Gdańskiej zgodne są z międzynarodowym systemem kształcenia „Inżynier Przyszłości”, który zakłada położenie dużego nacisku na zdobywanie doświadczenia i umiejętności praktycznych – projektowania czy konstruowania. Istnieje także możliwość powiązania praktyk z tematem pracy dyplomowej.

– Yacht Day istnieje, żeby zorganizować studentom fajne miejsce praktyk – mówił Janusz Kozak, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa. – Teoria i korzystanie z symulatorów to nie wszystko, potrzebna jest praktyka. Trzeba pobrudzić sobie ręce, bo większość pracy w okrętownictwie to nie tworzenie dokumentacji, ale budowa.

Przemysł jachtowy w Polsce jest jednym z europejskich liderów w budowie łodzi i jachtów. W ub. roku zwodowano w naszym kraju 15 500 jednostek. W firmach jachtowym zatrudnionych jest 35 000 pracowników. Większość przedsiębiorstw działających w tej branży należy do Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0