< Powrót
22
października 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Kaszub
Najlepsi zawodnicy i kluby VIII Żeglarskiego Pucharu Kaszub.

VIII Żeglarski Puchar Kaszub podsumowany w Kartuzach

Blisko sto osób wzięło udział w sobotę 22 października w gali wieńczącej VIII edycję Żeglarskiego Pucharu Kaszub. Wydarzenie było okazją do nagrodzenia najlepszych młodych żeglarzy.

Zorganizowana w Kartuskim Centrum Kultury tzw. Mała Gala Żeglarska podsumowała kolejny Żeglarski Puchar Kaszub. W VIII edycji cyklu wzięło udział blisko 250 młodych żeglarzy z całego Pomorza, którzy rywalizowali w sześciu regatach.

Tegoroczny Puchar zainaugurowany został 21 maja szkoleniem instruktorów i regatami Optimistów grupy D w Kolbudach. Drugie zawody – Puchar Mechelinek – odbyły się 4-5 czerwca na Zatoce Puckiej. Zmagania zorganizowane przez Stowarzyszenie Port Mechelinki przeprowadzono przy pięknej, wietrznej i słonecznej pogodzie. Dzięki temu przez dwa dni udało się rozegrać sześć wyścigów w klasach Optimist, Cadet, Open U24 oraz Korsarz.

16 i 17 lipca blisko 150 żeglarzy ścigało się w regatach o Puchar Jezior Chmieleńskich. Na jeziorze Kłodno rywalizowali zawodnicy klas Optimist gr. C i D oraz Cadet, a na Jeziorze Raduńskim Dolnym żeglarze pływający w grupie Open i na jachtach kabinowych.

XII edycja Regat o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna odbyła się z kolei 6-7 sierpnia na jeziorze Gołuń. W organizowanej przez Uczniowski Klub Sportowy Wodniacy Garczyn przy współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim imprezie zawodnicy rywalizowali w klasach Optimist (gr. C i D) i Cadet oraz w grupie Open. Z kolei 10-11 września 44 Optimiściarzy rywalizowało w II Regatach o Puchar Wójta Gminy Somonino, zorganizowanej przez  Uczniowski Klub Sportowy Gryf Goręczyno. VIII Żeglarski Puchar Kaszub zakończyły XVI Mistrzostwa Kartuz. W pierwszej części tej imprezy, przeprowadzonej 24-25 września wystartowali zawodnicy klas Optimist i Cadet. Dwa tygodnie później na jeziorze Brodno Wielkie rywalizowali zaś żeglarze grupy Open. Organizatorem był UKŻ Lamelka Kartuzy.

Kaszub

Nagrody najlepszym zawodnikom Pucharu wręczali burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński (pierwszy z lewej) i Leopold Naskręt, wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i członek zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego.
Fot. Tadeusz Lademann

– Żeglarski Puchar Kaszub dla wielu osób stanowi pierwsze zetknięcie z rywalizacją sportową na poziomie amatorskim, a często jest początkiem drogi do osiągania sukcesów w klasach regatowych – mówi Hanna Kajeta, komandor UKŻ Lamelka Kartuzy i koordynatorka Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej. – Przez osiem lat w pucharowych regatach rywalizowało łącznie ponad 3200 młodych żeglarzy. Cały czas podtrzymujemy ideę rozwoju żeglarstwa na terenie Kaszub. I przynosi ona efekty, ponieważ widzimy nie tylko wzrost popularności wśród dzieci, ale też rosnące zaangażowanie dorosłych.

Gala w Kartuzach była okazją do nagrodzenia najlepszych młodych zawodników, którzy rywalizowali w Żeglarskim Pucharze Kaszub. W klasie Optimist gr. D dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Anna Żurek (Opti CWM Gdynia), drugie Paulina Gryniewicz (Marina Kolbudy), a trzecie Dasza Nosenko (KS AZS AWFiS Gdańsk). W grupie chłopców zwyciężył Jan Piechociński (KS AZS AWFiS Gdańsk), wyprzedzając Michała Bąka (Marina Kolbudy) i Tymoteusza Dobrzyńskiego (Opti CWM Gdynia). W klasie Optimist gr. C dziewcząt triumfowały odpowiednio Laura Szczęsna (Marina Kolbudy), Julia Jędrzejczak (KS AZS AWFiS Gdańsk) i Anna Tomaszewska (GKM Cedrus Błotnik). Wśród chłopców najlepszy był Maciej Czarnecki (KS Zatoka Puck), drugą lokatę zajął Antoni Kucharski, a trzecią Filip Pleśniar (obaj z Opti CWM Gdynia).

W klasie Cadet dziewcząt na pierwszym miejscu uplasowała się załoga z ŻUKS Stężyca – Anna Łyczko i Wiktoria Krauza. Kolejne dwie lokaty zajęły teamy z UKS Wodniacy Garczyn, odpowiednio Agata Marcinkowska i Marika Goliwąs oraz Paulina Schütz ze zmieniającymi się załogantkami – Karolą Markowską, Mają Berth, Alicją Węsierską i Martą Piankowską. W męskich załogach triumfowali Patryk Ulaczyk i Maciej Dowbusz (UKŻ Lamelka Kartuzy), wyprzedzając klubowych kolegów Filipa Nowaka, Olafa Plichtę i Stanisława Kitowskiego oraz załogę z ŻUKS Stężyca – Jakuba Klasę i Igor Chabowskiego.

W klasie Open U24 pierwsze miejsce zajęli Michał Damps, Jakub Bojanowski, Dariusz Damps i Dawid Woźniak (UKS Wiking Kamienica Królewska), drugie Hubert Kuriańczyk, Oskar Plichta, Oliwier Grabow i Oliwier Wziątek, a trzecie Aleksander Hendrych i Zuzanna Świtała (wszyscy z UKS Wodniacy Garczyn).

W klasyfikacji klubów zwyciężył UKS Wodniacy Garczyn, drugie miejsce zajął KS AZS AWFiS Gdańsk, a trzecie ŻUKS Stężyca.

Koordynatorem Żeglarskiego Pucharu Kaszub jest Pomorski Związek Żeglarski.

Wyniki VIII Żeglarskiego Pucharu Kaszub

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ