< Powrót
10
kwietnia 2024
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Cols Bleus
Éric Tabarly
Éric Tabarly w 1975 roku.

Żeglarze wszechczasów: Éric Tabarly

Nie bez powodu nazwany jest ojcem francuskiego żeglarstwa. Éric Tabarly sprawił, że kraj nad Sekwaną wyszedł z cienia Wielkiej Brytanii i wspiął na żeglarskie wyżyny.

Éric Marcel Guy Tabarly urodził się 24 lipca 1931 roku w Nantes nad Loarą. Pływał od dziecka – po raz pierwszy już w wieku trzech lat – na kutrze „Pen Duick” (to bretońska nazwa sikory sosnówki), który jego ojciec kupił w 1898 roku. Po II wojnie światowej poprosił ojca o podarowanie mu tej jednostki, na której z przerwami żeglował do końca życia.

W 1953 roku wstąpił do Marynarki Wojennej, a w 1958 roku do Akademii Marynarki Wojennej. W ramach kursu opłynął świat na śmigłowcowcu „Jeanne d’Arc”. Równolegle remontował „Pen Duicka” i żeglował. W 1962 roku wystartował na tym jachcie w transatlantyckich regatach samotników OSTAR. Debiut nie przyniósł zwycięstwa, dlatego dwa lata później wystartował w wyścigu na nowej jednostce, którą nazwał „Pen Duick II”. Tu wynik był już znacznie lepszy, a Éric Tabarly zyskał olbrzymią sławę jako Francuz, który pokonał Brytyjczyków w brytyjskich regatach.

Zwycięstwo w OSTAR 1964 spowodowało, że wojsko pozwoliło zdolnemu żeglarzowi na rozwój kariery żeglarskiej. W ślad za tym przyszły kolejne starty i zwycięstwa – m.in. w Sydney Hobart, Channel Race i Round Gotland. Ścigał się na różnych jednostkach: na aluminiowym „Pen Duick III”, trimaranie „Pen Duick IV”, slupie „Pen Duick V” i keczu „Pen Duick VI”. Zawodowo żeglował do 1985 roku, kiedy postanowił przejść na emeryturę.

W kolejnych latach ścigał się sporadycznie. W 1994 roku kolejny raz wystartował w Whitbread Round the World Race, a w 1997 roku w Fastnet Race. Nieustannie promował też żeglarstwo regatowe. W 1997 roku odwiedził Gdynię, gdzie odbywały się mistrzostwa świata w klasie ILC 40 w ramach Admiral’s Cup. Był też w Gdańsku, obchodzącym wówczas 1000-lecie.

W 1998 roku popłynął na ukochanym „Pen Duicku” do Szkocji na zlot jachtów. W nocy 13 czerwca podczas sztormu wypadł do wody po uderzeniu gaflem. Akcja ratownicza się nie powiodła. Ciało odnaleziono dopiero 20 lipca. Po śmierci o pamięć o Éricu Tabarlym dbała jego żona, Jacqueline Tabarly. Przyjechała ona m.in. do Polski w 2013 roku, na premierę filmu o mężu.

Co myślisz o tym artykule?
+1
5
+1
2
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ